Newsy10 zaskakujących zwyczajów, które obowiązują podczas jedzenia w innych krajach

10 zaskakujących zwyczajów, które obowiązują podczas jedzenia w innych krajach

10 zaskakujących zwyczajów, które obowiązują podczas jedzenia w innych krajach
Ewa
09.03.2021 13:06

Co kraj, to obyczaj! I tych obyczajów wypadałoby przestrzegać. Okazuje się, że to, co u nas mogłoby być uznane za niegrzeczne- jest w pełni akceptowalne w innych krajach. A poznawanie kraju przez jedzenie to najlepsze, co może nas spotkać!

#1 Siorbanie

Głośne wciąganie makaronu może być naprawdę irytujące. Pewnie niejedna mama posyłała znad talerza rosołu piorunujące spojrzenia.
W Japonii nie ma z tym problemu! Siorbanie jest nie tylko dopuszczalne, ale wręcz wymagane. Uznaje się, że poprawia smak makaronu i ułatwia zjedzenie gorącego ramenu.

Obraz

#2 Jedzenie rękami

Jedzenia rękami jest szczególnie popularne na Bliskim Wschodzie. Zanim jednak sięgniesz po przekąskę- uważaj! Nie każda ręka jest tuta akceptowana. Prawa ręka jest zarezerwowana do zajmowania się jedzeniem, a sięganie po jedzenie lewą ręką jest uważane za zniewagę dla gospodarza.
Biedni leworęczni!

Obraz

#3 Uważaj, gdzie dodajesz parmezan

Z miłości do sera dodajemy go czasem do nietypowych potraw, np. krewetek i makaronu z owocami morza. Lepiej jednak powstrzymać się przed tym we Włoszech. To właśnie w królestwie pizzy i makaronu pomysł połączenia sera i owoców morza jest postrzegany jako kulinarna katastrofa.

Obraz

#4 Z szacunku do starszych

W Korei Południowej powstrzymywanie się od jedzenia do momentu, gdy najstarsza osoba przy stole nie zjada pierwszego kęsa, jest postrzegane jako wyraz wielkiego szacunku. Dopiero gdy senior rodu zacznie jeść- po widelec sięga reszta rodziny.

Obraz

#5 Sól i pieprz poproszę!

W Portugalii proszenie o sól i pieprz w restauracji jest wielką obrazą dla szefa kuchni i jego umiejętności kulinarnych.
No cóż, czasami nie da się inaczej!

Obraz

#6 Pałeczkowa etykieta

Jedzenie pałeczkami nie należy do najprostszych. A wokół tego zbudowane są całe zasady etykiety!
Pozostawienie pałeczek pionowo w misce ryżu jest postrzegane w Chinach jako dziwactwo, ponieważ w ten sposób zazwyczaj ceremonialny ryż jest składany jako ofiara na pogrzebach.
Szczytem chamstwa jest machanie pałeczkami w czyimś kierunku (np. podczas gestykulowania), a nawet zostawienie ich na stole tak, że wskazując bezpośrednio na kogoś innego.

#7 Łyżka i widelec

Dla nas widelec to podstawowy sprzęt do jedzenia. W Tajlandii jest jednak nieco inaczej: jedynym zastosowaniem widelca jest wpychanie jedzenia na łyżkę, którą następnie wkłada się do ust.

Obraz

#8 Czas na herbatkę

Kiedy wybije 17:00- czas na herbatę! Mowa tutaj oczywiście o Brytyjczykach. I tutaj również obowiązują pewne zasady.
Na przykład podczas mieszania herbaty, łyżka nigdy nie powinna dotykać ścianek filiżanki, unikając w ten sposób denerwującego dźwięku dzwonienia (i prawdopodobnie odpryskiwania porcelany). Nigdy też nie zostawiaj łyżki w filiżance: odłóż ją na spodek.

#9 Tylko sztućce

Zamawiasz kurczaka w Chile i chcesz złapać udko w rękę? Lepiej jednak tego nie robić. W tym kraju zwyczajowo używa się noża i widelca to jedzenia... no cóż, wszystkiego.

Obraz

#10 Jeść do końca czy nie?

W Japonii i Indiach czyszczenie talerza jest postrzegane jako uhonorowanie gospodarza, wyrażające, jak bardzo podobał Ci się posiłek.
Ale! Na przykład w Chinach jest to postrzegane jako wiadomość, że gospodarz nie nakarmił Cię wystarczająco. Grzecznym zachowaniem jest pozostawienie odrobiny jedzenia na talerzu.
Nasze babcie też to znały: zjedz mięso, zostaw ziemniaczki ;)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także