Newsy11 zaskakujących ciekawostek o jedzeniu, o których nie wie większość konsumentów

11 zaskakujących ciekawostek o jedzeniu, o których nie wie większość konsumentów

11 zaskakujących ciekawostek o jedzeniu, o których nie wie większość konsumentów
Ewa
30.09.2022 14:58, aktualizacja: 30.09.2022 15:52

Znane nam wszystkim produkty potrafią trochę zaskoczyć. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka ciekawostek o jedzeniu, o których mogłeś nie wiedzieć.

#1 W XIX wieku ketchup traktowany był jako lekarstwo

Ketchup nie od początku wiązał się z pomidorami. Kiedyś przyprawa była miksturą z grzybów lub ryb. Dodanie pomidorów do mieszanki dało sekretnemu sosowi pożywną mieszankę witamin i przeciwutleniaczy. W rezultacie John Cooke Bennet (twórca pomidorowego sosu) stworzył przepis na keczup i stwierdził, że może on wyleczyć wszystko, od biegunki po żółtaczkę. Przekształcił również ketchup w tabletki!
W 1850 roku ludzie zdali sobie sprawę, że sos nie jest tak leczniczy, jak początkowo sądzili.

Obraz

#2 Naukowcy wynaleźli sposób na zamianę masła orzechowego w diamenty

Według Popular Mechanics, odrobina ciśnienia i dużo ciepła może zamienić zwykłą miarkę masła orzechowego w skondensowany węgiel, zwany inaczej diamentami. Dan Frost, naukowiec z Niemiec, znalazł sposób na odtworzenie struktur krystalicznych, które, według założeń, pokrywają dolny płaszcz Ziemi. Podczas swojego eksperymentu Frost odkrył, że pod wpływem ogromnego ciśnienia dwutlenek węgla w maśle orzechowym tworzy sztuczne diamenty.

Uwolniono dużo wodoru, który zniszczył eksperyment, ale dopiero po przekształceniu go w diament. mówi Dan Frost

No cóż, można tylko powiedzieć: chwilo, trwaj!

Obraz

#3 Łosoś hodowlany tak naprawdę nie jest różowy

Podczas gdy dziki łosoś jest naturalnie różowy, łosoś hodowlany to inna historia. Aby nadać rybom hodowlanym tak atrakcyjny różowy odcień, hodowcy łososia dodają do pożywienia karotenoidy (barwniki roślinne).

Obraz

#4 Z botanicznego punktu widzenia banany to jagody

Zapewne wiesz, że awokado i pomidory to owoce. Ale czy wiesz, że banany to tak naprawdę jagody? Dzieje się tak, ponieważ „prawdziwe” jagody to owoce wyrastające z jednego kwiatu z jedną zalążnią i kilkoma nasionami. Dlatego pomidory, kiwi, granaty i banany należą do tej kategorii.

Obraz

#5 Miód nigdy się nie psuje

Oczywiście, o ile poprawnie go przechowujesz. Słoik miodu w Twojej spiżarni prawdopodobnie przeżyje dzieci twoich wnuków. W 2015 roku grupa archeologów odkryła 3000-letni miód podczas badania grobowców w Egipcie. I wciąż był jadalny!

Obraz

#6 Czerwona, zielona i żółta papryka to tak naprawdę to samo

Chociaż różnią się swoim wyglądam, to tak naprawdę to jeden i ten sam gatunek. Wszystko rozchodzi się o to, w którym stadium dojrzewania była zerwana.

Obraz

#7 Jeśli zatkasz nos, cebula i jabłko będą smakować tak samo

Mówi się, że ponad 80% naszego smaku składa się z zapachu. Więc jeśli zatkasz nos i zakryjesz oczy, smak jabłka i cebuli powinien być nie do odróżnienia.

Obraz

#8 Kolba kukurydzy ma parzystą liczbę rzędów

Kolba kukurydzy to w rzeczywistości kwiatostan, który wytwarza prawie 1000 kwiatów żeńskich. Te kwiaty lub potencjalne ziarna są ułożone w parzystej liczbie rzędów (zwykle od 8 do około 22 rzędów).

Obraz

#9 To, czy żurawina jest dojrzała, możesz sprawdzić rzucając ją na podłogę

Żurawinę za granicą nazywa się również „jagodą sprężystą”, ponieważ odbija się, gdy jest dojrzała. W rzeczywistości "podskakująca żurawina" jest częstym testem dojrzałości zarówno dla rolników, jak i konsumentów.

Obraz

#10 Przed udomowieniem, kury znosiły tylko kilkanaście jaj rocznie

Zanim zostały udomowione, produkowały tylko kilkanaście jaj w ciągu roku, teraz są to nawet setki. Najbardziej płodna kura żyła w stanie Missouri w 1979 roku. Według rekordów Guinnessa, złożyła 371 jaj w ciągu jednego roku.

Obraz

#11 Marchewki pierwotnie były purpurowe

Według National Carrot Museum w Wielkiej Brytanii pierwsze marchewki nie wyglądały tak jak dzisiaj. Pierwotnie warzywa te były fioletowe lub białe, z cienkim korzeniem. Pomarańczowe marchewki, które znamy i jemy dzisiaj, są w rzeczywistości wynikiem mutacji genetycznej pod koniec XVI wieku, która wygrała z oryginalnym kolorem.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także