Kategorie Newsy

10 pozytywnych właściwości bananów, które okażą się dla Ciebie dużą niespodzianką

Banany to chyba jedne z najpyszniejszych owoców. Pewnie prawie każdy z Was się z tym zgodzi. Jednak oprócz walorów smaków mają także cudowne właściwości zdrowotne dla naszego organizmu. Wszystko przez bogactwo witamin oraz składników odżywczych.

Owoce te wspomagają wiele procesów w naszym organizmie. Warto jednak wiedzieć, że to, na co mają największy wpływ, może zależeć także od stopnia ich dojrzałości.

1. Profilaktyka antynowotworowa

depositphotos
depositphotos

Banany zawierają TNF, specyficzne białka, które zapobiegają rozwojowi chorób nowotworowych. Okazuje się, że dojrzalsze owoce mają ich znacznie więcej. Dlatego następnym razem, gdy zobaczysz banana z ciemniejszymi plamkami zastanów się dobrze, zanim go ominiesz.

2. Niwelują skurcze

depositphotos
depositphotos

Niedobory takich pierwiastków, jak magnez czy potas, mogą powodować silne skurcze mięśni, często nawet bardzo bolesne. Na szczęście można temu zapobiec, np. spożywając właśnie banany. 100 g. banana zawiera aż 33 mg. magnezu.

3. Profilaktyka chorób nerek

depositphotos
depositphotos

Banany, dzięki potasowi, zapobiegają także powstawaniu kamieni w nerkach. Dodatkowo, najnowsze badania wykazują, że regularne spożywanie tych owoców może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej nerek aż o 40%.

4. Lepsza praca serca.

pixabay
pixabay

Dieta bogata w potas jest zalecana dla osób, które mają zbyt wysokie ciśnienie krwi oraz wykazują większe prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Jeżeli chcemy zmniejszyć ryzyko chorób serca aż o 36%, powinniśmy sięgać po 2 – 3 banany dziennie.

5. Mniejsze ryzyko miażdżycy

pixabay
pixabay

Banany zawierają fitosterole, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Dzięki temu w znacznym stopniu zmniejsza się ryzyko wystąpienia miażdżycy.

6. Sprawny żołądek

depositphotos
depositphotos

Spożycie bananów zaleca się osobom, które cierpią na chorobę wrzodową żołądka oraz tym, którzy znajdują się w grupie ryzyka. Zawierają one specjalny enzym, zwiększający wydzielanie śluzu chroniącego ściany żołądka.

7. Energia i witalność

pixabay
pixabay

Bogactwo witamin oraz minerałów sprawiaja, że banany są doskonałym źródłem energii. Węglowodany proste szybko się trawią i niemal natychmiast uzupełniają deficyty energetyczne.

8. Dobry nastrój

pixabay
pixabay

Banany zawierają chininę dopaminową, która jest naturalnie występującą formą dopaminy – hormonu szczęścia, a także kompleks witamin z grupy B, które pozytywnie wpływają na układ nerwowy człowieka. Dlatego warto po nie sięgać, gdy poczujemy, że pogarsza nam się nastrój.

9. Pomagają w walce z cukrzycą

depositphotos
depositphotos

Te tropikalne owoce zawierają pewien rodzaj skrobi – oporną, która pomaga w walce z cukrzycą typu 2. Warto jednak wiedzieć, że to te najmniej dojrzałe mają jej najwięcej.

1. Pomagają w uzyskaniu szczupłej sylwetki

depositphotos
depositphotos

Skrobia oporna zapobiega też gromadzeniu się tłuszczu w organizmie i zwiększa wydatkowanie energii, co prowadzi do szybszej i wydajniejszej pracy naszego organizmu w czasie ćwiczeń, a co za tym idzie szybszego spadku wagi.

Wiedzieliście, że te pyszne owoce potrafią aż tak wiele?

169350