NewsyBiały kożuch na ogórkach pojawia się często. Wielu nie wie, czy można je wtedy zjeść

Biały kożuch na ogórkach pojawia się często. Wielu nie wie, czy można je wtedy zjeść

Adobe Stock
Adobe Stock
09.06.2023 09:50, aktualizacja: 09.06.2023 10:21

Ogórki kiszone to jedna z ulubionych przekąsek Polaków. Niejednokrotnie po odkręceniu słoika widzimy na nich coś niepokojącego: biały, nieapetyczny kożuch. Czy jest on oznaką tego, że ogórki się zepsuły i należy je bezzwłocznie wyrzucić? Przeczytaj, zanim postąpisz pochopnie. 

Do niewielu produktów mamy taki sentyment i uwielbienie, jak do ogórków kiszonych. Nad Wisłą są one traktowane z należytym szacunkiem. Cenimy nie tylko ich smak, ale i właściwości prozdrowotne. Przygotowane z nich sałatki są synonimem luksusu — może nie tego wynikającego z zawartości portfela, ale tego, co wraz z nimi serwujemy swojemu organizmowi.

Odkręcasz słoik, a w środku ogórki z białym nalotem. Co to oznacza? - Pyszności; foto: Canva
Odkręcasz słoik, a w środku ogórki z białym nalotem. Co to oznacza? - Pyszności; foto: Canva

A jednak proces fermentacji, niezbędny do uzyskania ogórków kiszonych, może wzbudzić w niektórych z nas wątpliwość. Co się stanie, jeśli coś pójdzie w nim nie tak? W końcu nieprawidłowy rozwój bakterii na warzywach może skutkować nieprzyjemnymi następstwami. Czy biały kożuch, którym pokrywają się ogórki, jest właśnie oznaką jakiegoś błędu w produkcji?

Biały kożuch na ogórkach kiszonych

Jeśli twoje ogórki kiszone pokryły się białym nalotem, to wiedz przede wszystkim jedno — nic złego się nie dzieje, a wyrzucenie ich byłoby dużym błędem. Ten nieapetycznie wyglądający symptom, to tak zwany kożuch fermentacyjny, powstały z racji specyficznego procesu powstawania kiszonek. Tworzony jest przez bakterie — dokładnie te same, na których właściwościach prozdrowotnych tak nam zależy.

Wyrzucenie ogórków kiszonych pokrytych białym nalotem byłoby więc zmarnowaniem potężnego probiotyku regulującego pracę jelit i poprawiającego funkcjonowanie układu trawiennego. Istnieje jedynie jeden argument za tym, żeby takiego kożucha się pozbyć: może on rzeczywiście sprawić, że ogórki szybciej się zepsują. Jeśli masz takie obawy, wystarczy zdjąć nalot i wymieszać go z zalewą. Tylko tyle i aż tyle.

Ogórki, tak jak inne kiszonki, mogą pokryć się kożuchem fermentacyjnym - Pyszności; foto: Canva
Ogórki, tak jak inne kiszonki, mogą pokryć się kożuchem fermentacyjnym - Pyszności; foto: Canva

O wiele groźniejszym symptomem, jaki możesz zauważyć na ogórkach, jest barwa czerwona, pomarańczowa albo szara. Może ona świadczyć o punktowym pojawieniu się pleśni, której nie należy spożywać. Również nieprzyjemny zapach albo zbyt miękka, rozpadająca się konsystencja źle świadczą o naszym wyrobie. W takim przypadku pozbądź się ich i przemyśl zmianę przepisu na ogórki — na przykład na ten. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także