Porady6 najczęstszych błędów podczas przyrządzania mięsa. Warto mieć ich świadomość

6 najczęstszych błędów podczas przyrządzania mięsa. Warto mieć ich świadomość

6 najczęstszych błędów podczas przyrządzania mięsa. Warto mieć ich świadomość
Ewa
10.05.2022 17:35

Odpowiednia obróbka delikatnych produktów takich jak mięso ma ogromne znaczenie. Niestety, w naszej kuchni są wciąż obecne rażące błędy podczas przyrządzania mięsa, a niektóre z nich mogą być nawet niebezpieczne dla zdrowia. Warto mieć świadomość, jakich zachowań lepiej się wystrzegać.

#1 Mycie mięsa

Chociaż mogłoby się wydawać, że mycie go przed przyrządzeniem jest dobrym pomysłem, to lepiej tego nie rób.

Woda, której używa się do płukania nie ma wystarczająco wysokiej temperatury, żeby zabić drobnoustroje. Rozchlapujące się kropelki jedynie roznoszą je po całej kuchni. Bardzo łatwo może dojść do zakażenia krzyżowego.

Zasada ta dotyczy nie tylko drobiu, a także innych mięs, jak np. wołowina czy wieprzowina. Zamiast tego zadbaj o to, żeby po pokrojeniu mięsa dokładnie umyć i zdezynfekować blat. Toksykolodzy zgodnie twierdzą: mycie surowego mięsa może przynieść więcej szkody niż pożytku. Sprzyja to rozprzestrzenianiu się Campylobacter jejuni- bakterii, która pod względem ilości zakażeń zdetronizowała salmonellę - jest to więcej jeden z błędów podczas przyrządzania mięsa, który może być dla nas potencjalnie groźny.  Bakteria ta ginie podczas gotowania lub pieczenia, więc nie trzeba się martwić.

Obraz

#2 Jedna deska do wszystkiego

Podczas przygotowywania posiłków należy używać kilku desek do krojenia, aby uniknąć przenoszenia bakterii między poszczególnymi produktami. W profesjonalnych restauracjach wykorzystuje się kolorowe deski:

  • zielone – do warzyw i owoców,
  • brązowe – do mięsa gotowanego i wędlin,
  • czerwone – do surowego mięsa,
  • białe – do nabiału i pieczywa,
  • niebieskie – do surowych ryb, owoców morza,
  • żółte – do surowego drobiu.

Oczywiście nie musisz mieć aż tylu desek. Ważne jest tylko, aby nie kroić warzyw na desce używanej do siekania mięsa.

#3 Wrzucanie mięsa na zimną patelnię

Jeśli przygotowujesz mięso na obiad, to nie zapominaj o jednej bardzo ważnej rzeczy. Rozgrzana patelnia to absolutna podstawa. Jeśli wrzucimy mięso na niewystarczająco rozgrzaną powierzchnię, to może się ono przyklejać i przywierać.

Smażenie mięsa - Pyszności; Foto Canva.com
Smażenie mięsa - Pyszności; Foto Canva.com

#4 Częste przewracanie mięsa

Jednym z najczęstszych błędów podczas przyrządzania mięsa jest namiętne przewracanie go wte i wewte po całej patelni.  Takie zachowanie skutkuje  przesuszonym mięsem lub zrujnowaną panierką. W tym konkretnym przypadku trzymaj się zasady – mniej znaczy lepiej.

#5 Zamrożone mięso - czy można smażyć?

Postępując w ten sposób nie powinnaś dziwić się, że po skończonym procesie, pomimo, że mięso z zewnątrz będzie wyglądało na gotowe, w środku nadal będzie surowe. Mięso najlepiej wyjąć z zamrażarki na kilka godzin wcześniej przed smażeniem. Na patelni lądować powinno tylko mięso w temperaturze pokojowej. Temu zamrożonemu mówimy stanowcze nie.

#6 Smażenie dużej ilości mięsa na raz

Jeśli zależy Ci na tym, aby smażone mięso miało chrupiącą skórkę, zadbaj o bardzo ważny czynnik. Jest nim odpowiednia ilość miejsca na patelni. Kiedy umieszczamy na patelni zbyt dużo mięsa, sprawiamy, że zamiast smażenia, podlega ono procesowi gotowania. Tym samym nici ze smacznej i chrupiącej skórki.

Podobnie wygląda sytuacja, gdy smażysz mięso w głębokim oleju. Dodanie zbyt dużej ilości kawałków jednocześnie drastycznie obniży temperaturę tłuszczu i sprawi, że mięso wchłonie je do środka. Będzie o wiele cięższe i zdecydowanie nie tak chrupiące, jak być powinno.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także