Wirtualna Polska

Co podrożało najbardziej na przestrzeni ostatnich lat? Będziesz zaskoczony

Co podrożało najbardziej na przestrzeni ostatnich lat? Będziesz zaskoczony

Ceny żywności - Pyszności; Foto Canva.com

Ceny żywności w ostatnim czasie biją kolejne rekordy. Rachunki w sklepach, z każdym kolejnym tygodniem, są coraz wyższe. Co podrożało najbardziej na przestrzeni ostatnich 8 lat? Postanowiliśmy to sprawdzić i wyciągnąć najważniejsze wnioski. Będziesz zaskoczony.

Wirtualna Polska

Mimo że inflacja powoli wyhamowuje, to ceny żywności utrzymują się w dalszym ciągu na bardzo wysokim poziomie. Co prawda, są takie produkty, jak masło, które potaniały w ostatnich tygodniach, ale jednocześnie cena popularnego majonezu wzrosła nawet o 100 proc. Podobnie wygląda sytuacja z warzywami, takimi jak papryka, czy pomidory, których ceny w ostatnich czasie mogły przyprawić o prawdziwy zawrót głowy.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Ceny żywności biją rekordy — czym to jest spowodowane?

Podwyżki cen żywności powodują, że coraz głębiej sięgasz do swojego portfela. Oczywiście, „inflacja” jest odmieniana niemal przez wszystkie przypadki. Decydującą rolę odgrywają tu również inne kwestie, przez które cena danego produktu wygląda tak, a nie inaczej. O czym mowa?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Zakupy – Pyszności; Foto: Canva.com

Zakupy – Pyszności; Foto: Canva.com

Czym to wszystko jest spowodowane? Oczywiście, decydujące znaczenie ma tu inflacja, ale nie tylko. Pamiętaj, że na wzrost cen produktów w sklepach, decydujące znaczenie ma:

 • sezonowość produktów – dotyczy to przede wszystkim drogich w ostatnim czasie warzyw; są sprowadzane z zagranicy, do tego wysokie koszty energii i niekorzystna sytuacja pogodowa w Hiszpanii i Maroku spowodowały, że ceny żywności są takie, a nie inne;
 • wzrost cen gazu i energii – ta kwestia dotyczy nie tylko Polski, ale i całej zagranicy – wysokie ceny prądu i gazu zmuszają producentów do podwyżki cen żywności;
 • wyższe koszty transportu – podobnie, jak energia, drożeją również paliwa, przez co transport produktów staje się droższy, co ma przełożenie na cenę;
 • podniesienie poziomu minimalnego wynagrodzenia – wzrost minimalnego wynagrodzenia zmusił producentów żywności do podwyżek cen żywności, by móc opłacić swoich pracowników;
 • niekorzystny kurs złotego.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Co podrożało najbardziej od 2017 roku?

Wspomniane wyżej kwestie odgrywają znaczącą rolę, jeśli zdecydujesz się porównać ceny żywności w 2017 roku i obecnie. Dane, które zostały opublikowane w ostatnim czasie przez Główny Urząd Statystyczny, nie napawają optymizmem. Są produkty, które podrożały o blisko 100 proc.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Płatność za zakupy – Pyszności; Foto Canva.com

Płatność za zakupy – Pyszności; Foto Canva.com

Najwyższe podwyżki cen żywności, można zauważyć w przypadku:

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
 • owoców – wzrost o około 44 proc.
 • warzyw – wzrost o około 55 proc.
 • pieczywa – jego ceny wzrosły o 92 proc.
 • tłuszcze roślinne – wzrost o 73 proc.
 • drób – 74 proc. wzrost cen.

Okazuje się, że to nie warzywa drożeją najbardziej. To fakt, ich cena przyciąga uwagę w sezonie zimowym, kiedy są najdroższe w całym roku. Ale, jak widać, jest żywność, która drożeje jeszcze bardziej i szybciej.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Ceny żywności w 2015 i 2023 roku – co się zmieniło?

W ostatnim czasie, rekordy popularności bije film, na którym Donald Tusk – przewodniczący Koalicji Obywatelskiej porównuje koszty żywności z czasów rządu Platformy Obywatelskiej do obecnych. Klip jest zwięzły i ma uderzyć w czuły punkt partii rządzącej, pokazując, że przed laty było lepiej. Na przestrzeni ostatnich 8 lat, wiele się zmieniło. Tusk zdecydował porównać się też ceny żywności. Są pewne niejasności, dlatego postanowiliśmy przeanalizować punkt po punkcie, jak zmieniły się ceny żywności na przestrzeni 8 lat.

 • średnia cena pomidorów w 2015 roku wyniosła 5,77 zł za kilogram, obecnie jest to 15,68 zł za kilogram – jest trzy razy dłużej, ale w sezonie letnim ceny pomidorów będą niższe;
 • ceny oleju wzrosły dwukrotnie;
 • średnia cena za kilogram schabu w marcu 2015 roku wyniosła 17,32 zł za kilogram, obecnie jest to 22,45 zł za kilogram.

Ceny żywności, co warto podkreślić, zależą od wielu czynników, a te uległy zmianie na przestrzeni ostatnich 8 lat.

Sprawdź na naszym kanale YouTube, jak przygotować ciasteczka Twix:

 


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×