×

12 zaskakujących ciekawostek na temat kawy, których nie znają nawet doświadczeni kawosze

Kawa, kawusia, Rozpuszczalna, sypana, z ekspresu- każdy znajdzie coś dla siebie. Dzisiaj mamy dla Ciebie kilka ciekawostek na temat kawy, o których jeszcze nie słyszałeś.

#1 Legenda głosi, że kawę wymyślił… pasterz

Najpopularniejszą historią pt. „jak powstała kawa” jest ta, w której etiopski pasterz kóz o imieniu Kaldi, który zauważył, że jego zwierzęta są roztrzęsione po zjedzeniu dojrzałych ziaren kawy. Postanowił sam spróbować (mamy nadzieję, że z krzaków) i również odczuł pobudzającą moc kawy.
Zaniósł ziarna mieszkającym mnichom, którzy nazwali je „narzędziem szatana” i postanowili je spalić. Unoszący się podczas palenia aromat okazał się niezwykle apetyczny, a porządna dawka kofeiny pozwalała mnichom na wielogodzinne medytacje.
Na szczęście, nie trzeba być mnichem, żeby wypić filiżankę kawy 🙂

agentpalmer.com

#2 Mocha (mokka) była pierwotnie nazwą portu w Jemenie

Miasto Mocha było pierwszym portem, który rozprzestrzenił ziarna kawy na resztę świata. Mówi się, że ziarna jemeńskie miały dla nich „czekoladową jakość”. Obecnie czekoladowe ziarna kawy nazywa się właśnie mokką.
Kawa i czekolada wydaje się być połączeniem idealnym.

#3 Istnieją jedynie dwa gatunki kawy

Na świecie uprawia się dwa gatunki kawy: arabica i robusta. Canephora ( inaczej robusta) jest odporna na choroby, jej produkcja jest łatwiejsza i zawiera dużo kofeiny. Arabika ma o 50% więcej lipidów i prawie dwukrotnie więcej cukrów, co prowadzi do wyższej kwasowości i bardziej złożonych aromatów smakowych.
Istnieje jednak ponad 120 odmian samej arabici, chociaż nie każde z nich nadają się do jedzenia.

littlecoffeeplace.com

#4 Plantacje kawy zużywają ogromne ilości wody

Chociaż pod ostrzał bierze się głównie ogromne ilości zużywanej wody do produkcji wołowiny, to nie można zapomnieć o samej kawie. Do wyprodukowania jednej filiżanki przeciętnie zużywa się ponad 100 litrów wody.

#5 Kawowiec może żyć do 200 lat!

Oczywiście, najlepiej będzie mu się rosło w warunkach naturalnych.

cozinhadamatilde.com.br

#6 Do produkcji ekskluzywnej kawy wykorzystuje się zwierzęta

O kopi luwak wiedzą chyba wszyscy. Ale nie tylko łaskuny biorą udział w produkcji. Najdroższa kawa świata pochodzi… od słoni! Filiżanka kosztuje ok. 50 dolarów. Aby wyprodukować kilogram kawy trzeba nakarmić słonia 33 kilogramami surowych ziaren, które słoń trawi 15-30 godzin.
Mamy nadzieję, że słonie mają od tego chociaż prowizję 🙂

#7 Aby dobrze ocenić smak kawy należy ją siorbać

Sędziowie podczas zawodów robią to, czego Twoja mama przez całe życie próbowała Cię oduczyć: siorbią. I robią to specjalnie, bo w ten właśnie sposób są w stanie dokładnie ocenić walory smakowe kawy.

vancourier

#8 Największa filiżanka kawy zawierała ponad 22 tysiące litrów!

Według Księgi Rekordów Guinnessa, największa filiżanka kawy powstała w Kolumbii, w 2019 roku. Do jej środka wlano 22 730 litrów kawy! Aby zbudować tego kolosa 50 osób pracowało nad nim przez miesiąc.
No cóż, przynajmniej mogli pić przy tym kawę 🙂

guinnessworldrecords

#9 Kawę pijemy na potęgę

Co roku spożycie kawy na osobę rośnie. Najwięcej wypijają Finowi- ponad 13 kg na osobę! W Polsce jest to „zaledwie” 3,5 kg. W całej Europie na osobę średnio wypijamy 160 litrów kawy.
A Ty, ile filiżanek dziennie wypijasz?

#10 Pierwszy ekspres do kawy powstał we Włoszech

Pierwszy ekspres do kawy został skonstruowany już na początku XX wieku. W 1906 opatentował go Luigi Bezzera. Jego wynalazek zrobił furorę na Międzynarodowych Targach w Mediolanie.

drinks.seriouseats.com

#11 Kawa była sprawcą fali przestępstw w Kenii

Kilogram suszonych ziaren kawy w Kenii osiąga wartość tygodniowej pensji! Uzbrojone gangi napadały na lokalne plantacje kawy, kradnąc zbiory. Problem stał się swego czasu na tyle duży, że w oddziałach policji na wsiach stworzono specjalne jednostki zajmujące się zwalczaniem kawowych gangów

#12 Brak kawy mógł doprowadzić do rozwodu

Wiele lat temu w Turcji obowiązywał zwyczaj, że mąż musiał zapewnić odpowiednie ilości kawy swojej żonie. Jeśli tego nie zrobił, to mogło to doprowadzić do rozwodu z jego winy.

via Giphy
 

Wybrane dla Ciebie

Gotowanie na Antarktydzie jest możliwe. Astrobiolog zdradził sekret

Gotowanie na Antarktydzie brzmi bardzo nietypowo. Siarczysty mróz i warunki pogodowe sprawiają, że staje się to sportem niemal ekstremalnym! Trochę samotności i nuta szaleństwa- gotowanie na Antarktydzie Cyprien Verseux jest glacjologiem i astrobiologiem, pracującym w najbardziej odległej bazie naukowej na świecie: Stacji Concordia na Antarktydzie. Chociaż mogłoby się wydawać, że to Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest […]

Kawa, która niesie pomoc! Polska gastronomia nie pozostała obojętna na apel i jednoczy swoje siły

Razem możemy więcej. Z taką myślą polskie restauracja, bary i kawiarnie włączyły się do akcji zainicjowanej przez Filipa Chajzera. Zaczęło się od wpisu Kiedy na swoim Facebookowym profilu Filip Chajzer udostępnił poruszającą historię 12 letniego Wiktora- nie mogło to pozostać bez odpowiedzi. Tym razem w zbiórkę na leczenie postanowiły włączyć się kawiarnie i restauracje.Wspólnymi siłami […]

Ukryte zastosowanie plastikowych kubków. Mało osób o nim wie, a przyda się na każdej imprezie

Plastikowe kubeczki znają chyba wszyscy. Pojawiają się bardzo często na imprezach, bo.. nie trzeba ich sprzątać. Mają jednak jedną funkcję, o której nie wiedzą wszyscy. Gotowe miarki Okazuje się, że linie i załamania na kubeczku nie są przypadkowe. Wyznaczają one ilość trunku, jaką powinno się nalać do naczynia. Dzięki temu nawet wino możesz podać w […]

10 niesamowitych ciekawostek o popularnym jedzeniu. Możesz nieźle się zaskoczyć!

Okazuje się, że nawet zwykłe produkty mogą być dla nas niespodzianką. #1 Coca-Cola i Pepsi różnią się tylko jednym składnikiem I jest to kwasek cytrynowy. #2 Tak właśnie wygląda plantacja żurawiny #3 Ze wszystkich alkoholi to czerwone wino sprawia, że czujesz się najbardziej senny #4 Wnętrze Kit Katów to… połamane Kit Katy Trochę taki batonowy […]

11 nietypowych ciekawostek na temat kanapek. Znają je naprawdę nieliczni

Okazuje się, że nawet zwykłe kanapki potrafią nas jeszcze zaskoczyć 😉 #1 Nazwa „sandwich” nie wywodzi się znikąd Kanapka została nazwana na cześć Lorda Sandwicha – hazardzisty, który nie miał czasu na jedzenie podczas gry, więc prosił swoich sług, aby przynieśli mu kromki mięsa między kromkami chleba. #2 W Stanach Zjednoczonych podlega regulacji Według Departamentu […]

11 mało znanych ciekawostek o jedzeniu, które masz na talerzu. Mogłeś tego nie wiedzieć!

Chociaż mogłoby się wydawać, że o tym, co mamy na talerzu wiemy prawie wszystko, to rzeczywistość może zaskakiwać. W końcu „prawie” robi wielką różnicę 🙂 #1 Brzoskwinie i nektarynki to tak naprawdę te same owoce Są prawie identyczne genetycznie, z wyjątkiem jednego: genu dominującego (w brzoskwiniach) lub recesywnego (w nektarynach). To właśnie on decyduje o […]

zamknij