Newsy12 zaskakujących ciekawostek na temat kawy, których nie znają nawet doświadczeni kawosze

12 zaskakujących ciekawostek na temat kawy, których nie znają nawet doświadczeni kawosze

12 zaskakujących ciekawostek na temat kawy, których nie znają nawet doświadczeni kawosze
Ewa
18.09.2020 12:19, aktualizacja: 18.09.2020 21:05

Kawa, kawusia, Rozpuszczalna, sypana, z ekspresu- każdy znajdzie coś dla siebie. Dzisiaj mamy dla Ciebie kilka ciekawostek na temat kawy, o których jeszcze nie słyszałeś.

#1 Legenda głosi, że kawę wymyślił... pasterz

Najpopularniejszą historią pt. "jak powstała kawa" jest ta, w której etiopski pasterz kóz o imieniu Kaldi, który zauważył, że jego zwierzęta są roztrzęsione po zjedzeniu dojrzałych ziaren kawy. Postanowił sam spróbować (mamy nadzieję, że z krzaków) i również odczuł pobudzającą moc kawy.
Zaniósł ziarna mieszkającym mnichom, którzy nazwali je "narzędziem szatana" i postanowili je spalić. Unoszący się podczas palenia aromat okazał się niezwykle apetyczny, a porządna dawka kofeiny pozwalała mnichom na wielogodzinne medytacje.
Na szczęście, nie trzeba być mnichem, żeby wypić filiżankę kawy :)

Obraz

#2 Mocha (mokka) była pierwotnie nazwą portu w Jemenie

Miasto Mocha było pierwszym portem, który rozprzestrzenił ziarna kawy na resztę świata. Mówi się, że ziarna jemeńskie miały dla nich "czekoladową jakość". Obecnie czekoladowe ziarna kawy nazywa się właśnie mokką.
Kawa i czekolada wydaje się być połączeniem idealnym.

#3 Istnieją jedynie dwa gatunki kawy

Na świecie uprawia się dwa gatunki kawy: arabica i robusta. Canephora ( inaczej robusta) jest odporna na choroby, jej produkcja jest łatwiejsza i zawiera dużo kofeiny. Arabika ma o 50% więcej lipidów i prawie dwukrotnie więcej cukrów, co prowadzi do wyższej kwasowości i bardziej złożonych aromatów smakowych.
Istnieje jednak ponad 120 odmian samej arabici, chociaż nie każde z nich nadają się do jedzenia.

Obraz

#4 Plantacje kawy zużywają ogromne ilości wody

Chociaż pod ostrzał bierze się głównie ogromne ilości zużywanej wody do produkcji wołowiny, to nie można zapomnieć o samej kawie. Do wyprodukowania jednej filiżanki przeciętnie zużywa się ponad 100 litrów wody.

#5 Kawowiec może żyć do 200 lat!

Oczywiście, najlepiej będzie mu się rosło w warunkach naturalnych.

Obraz

#6 Do produkcji ekskluzywnej kawy wykorzystuje się zwierzęta

O kopi luwak wiedzą chyba wszyscy. Ale nie tylko łaskuny biorą udział w produkcji. Najdroższa kawa świata pochodzi... od słoni! Filiżanka kosztuje ok. 50 dolarów. Aby wyprodukować kilogram kawy trzeba nakarmić słonia 33 kilogramami surowych ziaren, które słoń trawi 15-30 godzin.
Mamy nadzieję, że słonie mają od tego chociaż prowizję :)

#7 Aby dobrze ocenić smak kawy należy ją siorbać

Sędziowie podczas zawodów robią to, czego Twoja mama przez całe życie próbowała Cię oduczyć: siorbią. I robią to specjalnie, bo w ten właśnie sposób są w stanie dokładnie ocenić walory smakowe kawy.

Obraz

#8 Największa filiżanka kawy zawierała ponad 22 tysiące litrów!

Według Księgi Rekordów Guinnessa, największa filiżanka kawy powstała w Kolumbii, w 2019 roku. Do jej środka wlano 22 730 litrów kawy! Aby zbudować tego kolosa 50 osób pracowało nad nim przez miesiąc.
No cóż, przynajmniej mogli pić przy tym kawę :)

Obraz

#9 Kawę pijemy na potęgę

Co roku spożycie kawy na osobę rośnie. Najwięcej wypijają Finowi- ponad 13 kg na osobę! W Polsce jest to "zaledwie" 3,5 kg. W całej Europie na osobę średnio wypijamy 160 litrów kawy.
A Ty, ile filiżanek dziennie wypijasz?

#10 Pierwszy ekspres do kawy powstał we Włoszech

Pierwszy ekspres do kawy został skonstruowany już na początku XX wieku. W 1906 opatentował go Luigi Bezzera. Jego wynalazek zrobił furorę na Międzynarodowych Targach w Mediolanie.

Obraz

#11 Kawa była sprawcą fali przestępstw w Kenii

Kilogram suszonych ziaren kawy w Kenii osiąga wartość tygodniowej pensji! Uzbrojone gangi napadały na lokalne plantacje kawy, kradnąc zbiory. Problem stał się swego czasu na tyle duży, że w oddziałach policji na wsiach stworzono specjalne jednostki zajmujące się zwalczaniem kawowych gangów

#12 Brak kawy mógł doprowadzić do rozwodu

Wiele lat temu w Turcji obowiązywał zwyczaj, że mąż musiał zapewnić odpowiednie ilości kawy swojej żonie. Jeśli tego nie zrobił, to mogło to doprowadzić do rozwodu z jego winy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także