Wirtualna Polska

Budzi niepokój. Niewiele osób wie, co oznacza czerwona plamka w jajku

Budzi niepokój. Niewiele osób wie, co oznacza czerwona plamka w jajku

Czerwona plamka w żółtku jajka nie oznacza, że jest w nim zarodek - Pyszności; Fot. Canva

Ciemna plamka na żółtku jest zarodkiem? Nic bardziej mylnego, to często powielany mit. Taka czerwona kropka pojawić się może także w jajku niezapłodnionym i w zupełności jest czymś naturalnym. Co więc oznacza? Czy jajka z czerwonymi plamkami pochodzą od niezdrowych kur i powinny zostać wyrzucone? Jak sprawdzić, czy jajko nadaje się do spożycia? Więcej informacji na ten temat znajdziecie poniżej.

Wirtualna Polska

Czerwona plamka na żółtku nie kojarzy się dobrze i dla wielu to powód do wyrzucenia jajka. Wbrew powszechnemu przekonaniu plamka krwi na żółtku nie jest zarodkiem, a pękniętym naczynkiem krwionośnym. Tym samym nie ma powodów, by sądzić, że takie jajko nie nadaje się do spożycia. Możne je przygotować bez obaw, nie trzeba też usuwać plamki krwi przed zjedzeniem. Chcąc uchronić się przed nieświeżym bądź zepsutym jajkiem, zwróć uwagę na inne jego cechy.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz także: Ten szczegół zdradzi, czy jajko jest zdrowe. Prawie nikt nie zwraca na niego uwagi

Co oznacza czerwona plamka na żółtku jajka?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Czerwona plamka w jajku jest całkowicie naturalnym zjawiskiem. Potwierdza to Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) i Centrum Bezpieczeństwa Jaj tłumacząc, że spożycie takiego jajka w żaden sposób nie szkodzi zdrowiu. Plamka ta to faktycznie krew, jednakże nie jest – jak wielu obawia się – zarodkiem. Czerwona plamka na żółtku pojawia się, kiedy dojdzie do pęknięcia naczynia krwionośnego w jajniku bądź jajowodzie kury. Dochodzi do tego zazwyczaj na początku bądź u schyłku ich dojrzałości płciowej kury.

Jajka przed wprowadzeniem do sprzedaży prześwietla się i odrzuca te z jakimikolwiek nieprawidłowościami. Na rynek trafia więc bardzo mało jajek z czerwonymi plamkami. Jeśli jednak tobie trafi się żółtko z pękniętym naczynkiem, wiedz, że możesz zjeść je bez obaw. Wyrzuć jednak takie, którego białko jest zabarwione na różowo, zielono lub czerwono. Może to oznaczać, że jajko zawiera bakterie przyspieszające psucie się, które mogą doprowadzić do zatrucia pokarmowego.

Jajka z czerwonymi plamkami nadają się do spożycia – Pyszności; Foto: Canva.com

Jajka z czerwonymi plamkami nadają się do spożycia – Pyszności; Foto: Canva.com

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Kiedy jajko nie nadaje się do zjedzenia?

Im więcej powietrza kryje się pod skorupką jajka, tym jego świeżość jest bardziej wątpliwa. Najprościej sprawdzić to, zanurzając jajko w wodzie. Jeśli jest świeże, zostanie na dnie, a kiedy ma już kilkanaście dni, ustawi się w wodzie pionowo (takie również możesz zjeść bez obaw). Natomiast w przypadku, gdy jajko wypływa na powierzchnię, najpewniej oznacza to, że wypełnione jest powietrzem i nie nadaje się do spożycia.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz także: czekoladowe jajka z mascarpone i malinami. Słodki deser na Wielkanoc:


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×