PoradyBiały nalot na kiełbasie to pleśń? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości

Biały nalot na kiełbasie to pleśń? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości

Biały nalot na kiełbasie - Pyszności, źródło: Canva
Biały nalot na kiełbasie - Pyszności, źródło: Canva
Ewa
17.03.2023 11:49

Biały nalot na kiełbasie często niesłusznie uznawany jest za pleśń. Ten dobry znak sprawi, że jeszcze chętniej sięgniesz po taką kiełbasę.

Na święta, na grilla, na śniadanie, na kolację - kiełbasa często gości w naszych domach. Podczas jej "leżakowania" w lodówce zdarza się, że zaczyna pokrywać ją biały nalot. Pierwszym skojarzeniem jest to, że kiełbasa po prostu spleśniała. Okazuje się jednak, że to błąd.

Biały nalot na kiełbasie

Jeśli przechowujesz kiełbasę lub inne suszone wędliny w lodówce, prawdopodobnie zauważysz na nich nalot. Jest to spowodowane krystalizacją soli, użytej do produkcji wyrobu, oraz białek. Kiedy wyjmiesz taką wędlinę z lodówki i pozostawisz na jakiś czas w temperaturze pokojowej, nalot powinien zniknąć. Nie musisz się martwić, wędlinę można bezpiecznie spożyć.

Biały nalot na kiełbasie - Pyszności, źródło: Canva
Biały nalot na kiełbasie - Pyszności, źródło: Canva

Pamiętaj jednak, że wędliny oczywiście również mogą spleśnieć. W takim przypadku pleśń będzie szarawa, niebieskawa lub zielonkawa, a nie biała. Zepsuty produkt trzeba niestety wyrzucić. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją produkty, które posiadają szlachetną pleśń, takie jak niektóre rodzaje hiszpańskiej kiełbasy, salami czy sery pleśniowe. W przypadku tych produktów zawsze znajdziemy informację na opakowaniu, że są one bezpieczne do spożycia. Poza tym, jeśli powierzchnia kiełbasy jest śliska, a jej zapach zjełczały, oznacza to, że produkt jest zepsuty. Nic już jej nie uratuje.

Jak przechowywać kiełbasę

Aby zachować świeżość kiełbasy, najlepiej przechowywać ją zawiniętą w pergamin lub papier. Foliowe torebki i worki przyspieszają proces pleśnienia, skracając tym samym termin ważności. Kiełbasy suche lub podsuszane są trwalsze niż wędzone, parzone lub surowe, które mają krótszy termin przydatności do spożycia. Kiełbasę w naturalnej osłonce należy zjeść jak najszybciej, te w sztucznych osłonkach są świeże dłużej. Kiełbasa powinna być przechowywana w niskich temperaturach, wynoszących około 2 – 7 stopni Celsjusza.

Przepis na obiadowe kieszonki z kiełbasą i kapustą znajdziesz na naszym kanale YouTube

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także