Co zrobić, żeby gołąbki farsz nie wypadał z gołąbków podczas gotowania?

Jedno z tradycyjnych polskich dań, czyli gołąbki. Mamy na nie różne receptury, ale czy macie sposób na to, by gołąbki podczas gotowania się nie rozwijały? Smak i charakterystyczny wygląd gołąbków zna prawie każdy z nas. To tradycyjne danie zazwyczaj powstaje między innymi na bazie mięsa i ryżu, które następnie zawija się w liście kapusty. Okazuje się, że ta ostatnia czynność nie należy do najłatwiejszych. Farsz wypada i gołąbki się rozlatują. Jak tego uniknąć?

Przygotuj odpowiednio liście kapusty- farsz nie będzie wypadał

Pierwszy krokiem do udanych gołąbków jest wybór odpowiedniej kapusty i przygotowanie liści do zawijania. Kapusta na gołąbki powinna być młoda, zwarta i jędrna. Umyj kapustę, wytnij z niej głąb, a następnie wbij w nią widelec i włóż do gotującej się wody. Przy pomocy drugiego widelca ściągają odchodzące pod wpływem temperatury liście i odkładaj je na duży talerz. To zdecydowanie najpopularniejszy sposób na przygotowanie kapusty do gołąbków. Następnie wytnij z kapusty twarde kawałki, czyli zgrubienia, które nazywane są też nerwami. Podczas zawijania gołąbków, często pękają, przez co farsz wypada.

Gołąbki-Pyszności; Foto: Pyszności

Zbyt duża ilość farszu

Więcej nie znaczy lepiej. Nie możemy włożyć zbyt dużo farszu do środka, ponieważ przez to nasz gołąbek na pewno się rozleci. Około 1-2 łyżki wystarczą. Masa do gołąbków nie może się rozwalać. Powinna być zwarta, tak by łatwo można było uformować z niej kulkę.

Układaj gołąbki blisko siebie

Kolejny bardzo ważny krok, czyli odpowiednie ułożenie gołąbków w garnku. Jeśli nie chcemy, żeby pływały w garnku, to ułóżmy je jeden przy drugim. Najlepiej na dnie naczynia, w którym gotujemy umieścić liście kapusty. Jeśli ułożymy już gołąbki, to podczas gotowania nie powinniśmy ich mieszać, jeśli nie chcemy by się nam rozpadły.

Gołąbki-Pyszności; Foto: Canva

Czas gotowania

Tutaj wielu początkujących kucharzy popełnia wiele błędów. Jednym z najczęstszych jest gotowanie gołąbków zbyt długo. Optymalny czas przyrządzania tego dania wynosi ok. 45-60 min. Nie dłużej i nie krócej. W tym czasie mięso na pewno się ugotuje wraz z ryżem, a kapusta zmięknie i nie rozpadnie się. Danie zachowa swój kształt, na jakim nam zależy.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować gołąbki z kiełbasą w sosie pomidorowym krok po kroku.


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×