NewsyNa skórce cytryny znajduje się dużo pestycydów i chemii. Tak szybko się ich pozbędziesz

Na skórce cytryny znajduje się dużo pestycydów i chemii. Tak szybko się ich pozbędziesz

Cytryna, którą zabieramy ze sklepowych półek, powinna być dokładnie umyta przez użyciem - Pyszności; Fot. Adobe Stock
Cytryna, którą zabieramy ze sklepowych półek, powinna być dokładnie umyta przez użyciem - Pyszności; Fot. Adobe Stock
15.04.2023 12:22, aktualizacja: 15.04.2023 21:10

Cytryna, a dokładniej skórka z cytryny oraz innych owoców cytrusowych zawiera olejki eteryczne, które mają wiele właściwości zdrowotnych. Rozkoszny zapach jaki unosi się po potraktowaniu skórki cytryny tarką, zupełnie nie zdradza tego, że ta może być siedliskiem pozostałości pestycydów, konserwantów czy środków grzybobójczych. Zobacz więc, jak szybko pozbyć się wosku i pestycydów z cytryny.

Cytrusy należą do "gruboskórnych" owoców, tzn. chemia nie przenika przez skórkę do miąższu. Mimo to należy ją dokładnie oczyścić, nawet kiedy chcemy zjeść wyłącznie środek owocu. Obierając np. cytrynę, uprzednio jej nie myjąc, możemy doprowadzić do tego, że wszystkie szkodliwe substancje przedostaną się do miąższu za pośrednictwem naszych dłoni czy sprzętów kuchennych. Jak więc pozbyć się chemii z cytrusów, by rozkoszować się smakiem nie tylko miąższu, ale też skórki bez obaw?

Cytryna, czyli wosk i pestycydy

Cytrusy, które możemy nabyć w sklepach, pochodzą najczęściej z upraw konwencjonalnych. Możliwe więc, że były traktowane pestycydami i herbicydami. Zebrane owoce trzeba odpowiednio przygotować do dalekiej podróży. Do tego celu bardzo przydają się substancje konserwujące (np. imazalil, tiabendazol) oraz grzybobójcze (np. orto-fenylofenolan sodu). Ponadto, owoce są też nabłyszczane i woskowane w celu poprawy ich wyglądu. W efekcie cytryna, pomarańcza czy mandarynka - a konkretniej ich skórki - to siedlisko kilku różnych substancji chemicznych. Na szczęście skórka chroni owoc.

"Z badań naukowych wynika, że stosowane substancje magazynują się w skórce i w zasadzie nie docierają do samego owocu. I chociaż na powierzchni pomarańczy wykryto wysokie stężenia konserwantów takich jak tiabendazol i imazalil, to nie przeniknęły one do jej wnętrza. W miąższu stężenie tiabendazolu było niższe niż granica wykrywalności, natomiast dla imazalilu wynosiło 0,04 mg/kg pomarańczy (czyli poniżej ostrej dawki referencyjnej ARfD, która wynosi dla tej substancji 0,05 mg/kg asy ciała)" - przekazują eksperci z Akademii Dobrego Smaku Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Warto wiedzieć, że miąższ możemy zanieczyścić chemikaliami ze skórki, nie myjąc cytrusów przed obraniem.

Źródło: google.com
Źródło: google.com

Jak pozbyć się chemii z cytrusów?

Część szkodliwych substancji, które na skórce ma również cytryna, jest rozpuszczalna w wodzie. Usunięcie ich polega głównie na umyciu owoców ciepłą wodą przy użyciu szczoteczki i płynu do naczyń. Jeśli chcemy jeść sam miąższ, takie potraktowanie skórki cytrusów jest wystarczające. Chcąc jednak wykorzystać do celów spożywczych skórkę owoców, trzeba pozbyć się z niej substancji nierozpuszczalnych w wodzie.

Jest na to prosty sposób. Cytryny i inne cytrusy najpierw trzeba wypłukać w wodzie o odczynie kwaśnym, tj. z dodatkiem octu jabłkowego bądź kwasku cytrynowego. To pozwoli pozbyć się bakterii. Kolejnym krokiem jest zanurzenie owoców w roztworze zasadowym, tzn. w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Ten trik pozwoli pozbyć się pozostałości pestycydów i konserwantów ze skórki.

Warto dodać, że zgodnie z prawem w ekologicznej uprawie owoców (oraz podczas ich przechowywania) nie wolno stosować syntetycznych pestycydów i herbicydów. Wobec tego cytrusy oznaczone jako ekologiczne nie wymagają płukania w roztworze zasadowym. Na pewno jednak warto porządnie oczyścić je z bakterii i innych zabrudzeń powstałych podczas przechowywania i transportu.

Zobacz także przepis na zaskakująco lekkie i smaczne pomarańczowe tiramisu. To włoska klasyka w fit wydaniu:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także