Czesi szturmują polskie sklepy spożywcze. Powód może zdziwić

Czesi na zakupach

Czesi na zakupach- Pyszności; Foto: Canva

Czesi oszczędzają na zakupach- jeżdżą do Polski po potrzebne produkty. Chwalą niskie ceny i szturmem ruszają do polskich marketów.

Czesi ruszyli na podbój polskich sklepów. Są zachwyceni niskimi cenami, robią duże zakupy i spore zapasy. Codziennie przekraczają granicę, żeby kupić produkty spożywcze i benzynę.

Inflacja w Europie

Cała Europa boryka się teraz z kryzysem gospodarczym. W Polsce panuje rekordowa inflacja, która wpływa na wysokie ceny towarów i usług. Polacy narzekają na drożyznę- za podstawowe produkty trzeba zapłacić kilkadziesiąt procent więcej niż w ubiegłym roku. Zbliżające się święta Bożego Narodzenia również nie są dobrym czasem dla naszych portfeli. Podczas gdy Polacy starają się zaoszczędzić każdą złotówkę na codziennych zakupach- Czesi szturmem przejeżdżają przez granicę i robią u nas zakupy.

Czesi na zakupach

W ciągu ostatnich miesięcy inflacja rosła również w Czechach. Nasi sąsiedzi zdecydowali się robić zakupy w Polsce. Twierdzą, że jest…taniej!

Parkują przed supermarketem. Zajmują niemal wszystkie miejsca postojowe. W oczy rzucają się tylko czeskie rejestracje. W sklepie rozpychają się wypełnionym po brzegi wózkiem. Co jest w środku? Głównie mięso, wędliny, sery, mąka, masło i cukier. Czasem pieczywo. Biorą wszystko, jak leci- mówi p. Krystyna, mieszkanka Cieszyna w rozmowie z kobieta.wp.pl

Cieszyn to miasto leżące przy bezpośredniej granicy z Czechami. Dzieli się je na część czeską oraz polską- oba narody żyją tutaj w „symbiozie”. Przez pandemię granica była jednak zajęta, a przekroczyć ją mogły osoby po okazaniu negatywnego testu. Czesi coraz częściej robią zakupy w polskich marketach. Kuszą ich nie tylko niskie ceny produktów, ale również niski kurs złotego i obniżona stawka VAT. Czeski ekonomista wyliczył, że na jednej wizycie w kieszeni Czechów może zostać nawet 150 zł więcej.

Czesi na zakupach- Pyszności

Czesi na zakupach- Pyszności

Benzyna, spożywka i papierosy

Czesi na zakupach w Polsce wybierają nabiał, mięso, wędliny i napoje gazowane. Kupują również papierosy i uzupełniają bak paliwa z samochodzie. Jedno tankowanie to oszczędność od 40 do 80 złotych, w zależności od objętości baku. Na Facebooku powstają specjalne grupy, gdzie można znaleźć informacje na temat zakupów i dostępności produktów w Polsce.

Sytuacja się odwróciła, Polacy kiedyś łupili nasze sklepy. Kupowali wszystko, czekoladę, wódę i zostawiali puste półki. A teraz my jeździmy do nich, nie widzę w tym nic złego. Biznes to biznes- piszą Czesi w komentarzach

Przepis na faszerowane skrzydełka z kurczaka znajdziesz na naszym kanale YouTube


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×