NewsyCzy herbata z cytryną naprawdę szkodzi zdrowiu? Przeczytaj, zanim ją zaparzysz

Czy herbata z cytryną naprawdę szkodzi zdrowiu? Przeczytaj, zanim ją zaparzysz

herbata z cytryną - Pyszności; foto: Canva
herbata z cytryną - Pyszności; foto: Canva
19.04.2023 10:30, aktualizacja: 16.03.2024 15:01

Ile prawdy jest w tym, że herbata z cytryną szkodzi zdrowiu? I czy pojawienie się w niej toksycznych dla naszego organizmu związków glinu to prawda, czy najzwyklejszy w świecie spożywczy mit? Rozprawiamy się z tymi pytaniami. Przeczytaj, żeby mieć pewność, czy możesz pić herbatę z cytryną, lub — co ciekawe — JAK ją pić.

O herbacie mówi się zwykle dobrze lub wcale. To nie jest tak, że istnieją ludzie, którzy na propozycję filiżanki herbaty wystawiają dłoń w stanowczym geście "nie", tłumacząc, że ten napój jest bardzo szkodliwy. To odróżnia herbatę od kawy, która do dziś wzbudza sporo kontrowersji i wiele osób nie tknie jej nawet palcem z obawy przed rzekomą szkodliwością. Cóż, o porównaniu właściwości herbaty i kawy możesz przeczytać tutaj. Być może będziesz zaskoczony wynikiem podsumowania specjalisty.

herbata z cytryną - Pyszności; foto: Canva
herbata z cytryną - Pyszności; foto: Canva

Tak więc jeśli ktoś już nie pija herbaty, zazwyczaj po prostu nie lubi jej smaku. Wtedy zwykle pojawiają się różnego rodzaju "udoskonalenia". Dodatki do tego napoju to zresztą rzecz bardzo powszechna. Cukier, miód, cynamon i oczywiście cytryna pojawiają się w niej bardzo często. Jednak ten ostatni produkt w połączeniu z herbatą wzbudza w ostatnim czasie wiele wątpliwości. Mówi się, że herbata z cytryną zawiera glin, lekki metal szkodliwy dla ludzkiego organizmu. Czy to prawda? I skąd w ogóle wzięła się ta teoria?

Herbata z cytryną a glin

Glin to jeden z najczęściej występujących na kuli ziemskiej pierwiastków. Znajduje się również w glebie, na której rosną herbaciane krzewy. Prawdą jest, że to sprawia, że glin przechodzi do liści herbaty, z których później parzymy popularny napój. Pytanie brzmi jednak, czy tam jego wędrówka się kończy, czy przechodzi dalej — do naszych ciał?

herbata z cytryną - Pyszności; foto: Canva
herbata z cytryną - Pyszności; foto: Canva

Na szczęście we właściwościach glinu nie znajduje się rozpuszczanie w wodzie. Problem w tym, że w kwaśnym środowisku (na przykład herbacie z cytryną) cechy pierwiastka się zmieniają. Glin zmienia się w cytrynian glinu, związek nie tylko przyswajalny przez organizm człowieka, ale również poważnie mu zagrażający m.in. Alzheimerem.

Czy to oznacza, że herbata z cytryną jest dla nas groźna? Specjaliści uspokajają i zauważają, że cytrynianu glinu w takim napoju są naprawdę śladowe ilości. Żeby mieć jednak absolutną pewność, że nie dostanie się on do naszego organizmu, warto przemyśleć dodawanie cytryny do herbaty w odpowiednim momencie. Cytrynian glinu nie powstanie w napoju wtedy, gdy cytrynę wciśniemy do herbaty wystudzonej do ok. 45 stopni i pozbawionej już fusów lub torebki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także