PoradyCzy makaron trzeba po ugotowaniu płukać zimną wodą? Tylko w 1 konkretnym przypadku jest to konieczne

Czy makaron trzeba po ugotowaniu płukać zimną wodą? Tylko w 1 konkretnym przypadku jest to konieczne

Czy makaron trzeba po ugotowaniu płukać zimną wodą - Pyszności; Foto: Canva.com
Czy makaron trzeba po ugotowaniu płukać zimną wodą - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka
05.08.2022 20:07

Czy warto płukać makaron zimną wodą po ugotowaniu? Wielu z nas tak robi. Jednak okazuje się, że wszystko zależy od potrawy, którą przygotowujemy. W związku z tym dzisiaj rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Kiedy nie warto płukać makaronu zimną wodą?

Spaghetti - Pyszności
Spaghetti - Pyszności

Podczas przygotowywania włoskich dań typu spaghetti bolognese lepiej nie płukać makaronu zimną wodą. Okazuje się, że robiąc to równocześnie wypłukujemy z niego skrobię.

W konsekwencji danie traci zarówno na smaku, jak i konsystencji. Jest to związane z tym, że obecość skrobi ułatwia połączenie się makaronu z sosem. Poza tym zimna woda ochładza makaron, co następnie negatywnie wpływa na temperaturę całego dania.

W takiej sytuacji makaron należy odcedzić bądź wyjąć za pomocą specjalnych szczypiec. Polecamy również część wody, w której gotował się makaron, odlać do oddzielnego naczynia. Następnie łączymy makaron z sosem i dodajemy niewielką ilość uprzednio odlanej wody. 

Kiedy warto płukać makaron zimną wodą?

Sałatka - Pyszności; Foto: Canva.com
Sałatka - Pyszności; Foto: Canva.com

W niektórych sytuacjach warto płukać makaron zimną wodą. Dotyczy to m.in. sałatek powstałych na bazie makaronu i warzyw. Należy zaznaczyć, że wypłukując skrobie z makaronu, powodujemy, że nie będzie się sklejał. W takim przypadku świetnie nada się do sałatki. Poza tym, w wyniku obmycia makaronu zimną wodą, szybko zatrzymamy proces gotowania. Dzięki temu nasza potrawa wyjdzie idealnie.

O czym warto pamiętać podczas przygotowywania spaghetti?

Podczas przygotowywania spaghetti warto pamiętać również o paru innych kwestiach. Podczas gotowania makaronu nie zaleca się dodawać do niego oliwy z oliwek bądź oleju. Zazwyczaj zdarza  się nam wlać niewielką ilość tego składnika, aby zapobiec sklejaniu się makaronu.

Niestety okazuje się, że dodatek oliwy lub oleju negatywnie wpłynie na danie. Podobnie jak w przypadku płukania makaronu - sos nie połączy się z makaronem, tak jak powinien. W związku z tym polecamy gotować makaron jedynie w wodzie z dodatkiem soli.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować prawdziwe spaghetti bolognese krok po kroku. Jest to oryginalny przepis na spaghetti po bolońsku. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także