Wirtualna Polska

Pilny apel znanego dietetyka. Absolutnie nie jedz takiego kurczaka

Pilny apel znanego dietetyka. Absolutnie nie jedz takiego kurczaka

Dietetyk przestrzega przed jedzenie surowego mięsa z kurczaka - Pyszności; Fot. Canva/Instagram: Michał Wrzosek (screenshot)

Surowy kurczak może zawierać bakterie powodujące poważne zatrucia pokarmowe. W Polsce nie sięgamy po potrawy, zawierające surowe mięso drobiu, natomiast warto wskazać, że niebezpieczne jest również spożywanie niedogotowanego produktu. Dietetyk Michał Wrzosek udostępnił w mediach społecznościowych filmik, w którym przestrzega przed jedzeniem surowego bądź niedostatecznie ugotowanego mięsa kurczaka.

Wirtualna Polska

Niezwykle ważne jest, by pilnować, czy odpowiednio przyrządziliśmy kurczaka. Surowe lub niedogotowane mięso może być siedliskiem bakterii, które wywołują poważne zatrucia pokarmowe. Jedzenie surowego kurczaka to jednak niebezpieczny trend kulinarny, który znalazł swoje szczególne miejsce w kuchni japońskiej oraz w Stanach Zjednoczonych. Jak przekazuje magazyn „Food & Wine”, w kilku restauracja w USA można zjeść „sashimi” z kurczaka (cienkie plastry z piersi kurczaka są przypalane i gotowane 10 sekund), w Japonii natomiast uważa się to danie za rarytas. Mimo tego warto podkreślić, że takie eksperymenty mogą nieść za sobą fatalne skutki.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz także: Te ryby chłoną toksyny jak gąbka! Dla swojego zdrowia omijaj je szerokim łukiem

Surowy kurczak: dlaczego nie powinno się go jeść?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Kurczak ze względu na swoją łatwą dostępność i niską cenę  jest jednym z głównym źródeł białka w diecie. Kluczowy jest jednak sposób jego przygotowania. Na surowym kurczaku występują patogeny Salmonelli i Campylobacter, a umycie kurczaka wodą nie wystarczy. Konieczna jest odpowiednia obróbka termiczna. Zjedzenie surowego lub niedogotowanego mięsa może prowadzić do zatrucia pokarmowego

– przekazuje dietetyk Michał Wrzosek w swoim filmiku, opublikowanym na Instagramie.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Campylobacter to rodzaj bakterii, które stanowią jedną z głównych przyczyn zakażeń jelitowych u ludzi. Występują często w przewodzie pokarmowym zwierząt hodowlanych, w szczególności drobiu, ale również w wołowinie, wieprzowinie, mleku, a nawet wodzie. Zakażenie Campylobacterem może skutkować biegunką, często z krwią, bólami brzucha, gorączką, nudnościami i wymiotami. Objawy te pojawiają się zazwyczaj w ciągu 2-5 dni od zakażenia i mogą trwać od kilku dniu do nawet kilku tygodni.

Salmonella to również bakteria, która występuje najczęściej w jajkach, mięsie, mleku i produktach mlecznych. Objawy zakażenia u ludzi obejmują biegunkę, bóle brzucha, nudności, wymioty, gorączkę i dreszcze. Objawy zatrucia Salmonellą mogą mieć różny stopień nasilenia, najczęściej jednak ciężki przebieg choroby obserwuje się u dzieci, osób starszych lub pacjentów z obniżoną odpornością.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Surowy kurczak może być siedliskiem bakterii, wywołujących poważne zatrucia pokarmowe – Pyszności; Fot. Pixabay

Surowy kurczak może być siedliskiem bakterii, wywołujących poważne zatrucia pokarmowe – Pyszności; Fot. Pixabay

Czy gotowanie kurczaka zabija bakterie?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Kluczowa w bezpiecznym przygotowaniu kurczaka jest po prostu obróbka termiczna. Kurczaka należy dokładnie gotować do wewnętrznej temperatury co najmniej 75 st. C. Taka temperatura zabija bakterie i zapewni bezpieczeństwo spożywania mięsa. Warto również pamiętać o zachowaniu odpowiednich standardów higieny w kuchni podczas przygotowania mięsa kurczaka: dokładnym myciu rąk i narzędzi kuchennych, aby uniknąć przenoszenia bakterii na inne produkty spożywcze.

Zobacz także przepis na soczyste pałki z kurczaka w marynacie pieczone pionowo: 

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×