PoradyCzy można pić kawę na czczo? Co się dzieje wtedy z organizmem?

Czy można pić kawę na czczo? Co się dzieje wtedy z organizmem?

Czy można pić kawę na czczo? Co się dzieje wtedy z organizmem?
Paulina
24.06.2022 09:10, aktualizacja: 24.06.2022 10:46

Picie kawy to dla wielu z nas pierwsza czynność tuż po przebudzeniu. Niektórzy piją „małą czarną”, inni natomiast nie wyobrażają sobie kawy bez dodatku mleka. Często przygotowany na szybko napar to jedyna rzecz, na jaką mamy czas o poranku, to też siłą rzeczy, pity jest na pusty żołądek. Czy można pić kawę na czczo? Czy jest to dla nas zdrowe?

O kawie można znaleźć wiele pozytywnych, jak i negatywnych opinii. Jednak zdecydowana większość, dotycząca jej spożywania na czczo, mieści się w tej drugiej grupie. Jak to w dietetyce jest, nie można jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć. Wszystko zależy od tego z kim mamy do czynienia, ponieważ każdy z nas inaczej metabolizuje kawę oraz zmaga się z różnymi dolegliwościami. 

Filiżanka kawy - Pyszności; Foto: Pixabay.com
Filiżanka kawy - Pyszności; Foto: Pixabay.com

Czy można pić kawę na czczo?

Odpowiedź na ten moment wygląda tak. Nie mamy wystarczających dowodów na szkodliwe działanie kawy w wyniku jej wypicia na czczo. Wiemy, że może to zwiększać dolegliwości ze strony żołądka i powodować zmęczenie lub problemy z koncentracją. Tak dokładnie- u niektórych z nas zaburzy ona koncentracje. Kawa znana jest ze swojego działania pobudzającego, jakże potrzebnego o poranku. Poprawia humor i zdolności zapamiętywania, znosi nasze zmęczenie i pozwalana dłużej pozostać przytomnym. Natomiast zazwyczaj przy regularnym jej piciu, działanie wyraźnie słabnie i już możemy nie odczuwać takiego ,,kopa'' po jej wypiciu.

Obraz

Choroby żołądka i jelit

Na pewno osoby zmagające się z problemami ze strony przewodu pokarmowego powinny szczególnie uważać. Zazwyczaj u takich osób zaleca się odstawienie kawy, wiec picie na czczo nie wchodzi w grę. Dodatkowo warto wiedzieć, że osoby zmagające się z anemią powinny szczególnie uważać. Kawa wypita w okolicach spożywanego posiłku mocno ogranicza wchłanianie żelaza. Ten pierwiastek jest szczególnie ważny u osób z niedokrwistością, sportowców, kobiet w ciąży czy nawet osób z chorobami tarczycy.

Obraz

Zacznij od śniadania

Dlatego najlepszym wyborem jest pełnowartościowe śniadanie, spożyte do 2 godzin po obudzeniu się, a na kawę lepiej skusić się w pewnym odstępie po posiłku (1-2 h), aby nie zaburzać procesów trawiennych.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi przepisami na pyszne kawy dostępnym na kanale YouTube:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także