NewsyNiepokojące zjawisko "trading down" pojawiło się w polskich sklepach. Na czym ono polega?

Niepokojące zjawisko "trading down" pojawiło się w polskich sklepach. Na czym ono polega?

Czym jest zjawisko ,,trading down"? - Pyszności; foto: screen z YouTube; konto: entliczek świetliczek
Czym jest zjawisko ,,trading down"? - Pyszności; foto: screen z YouTube; konto: entliczek świetliczek
03.11.2022 18:50

Przedstawiciele grupy Jeronimo Martins poinformowali na konferencji, że w polskich Biedronkach został zauważony efekt trading down. Na przedstawione przez nich dane można spojrzeć na dwa sposoby - pozytywny i negatywny. Czym jest zjawisko ,,trading down" i czego można się spodziewać w związku z tym? Wyjaśniamy.

Zarówno pandemia jak i kryzys inflacyjny nie odbija się na zarobkach grupy Jeronimo Martins w Polsce. Praktycznie każde statystyki, takie jak sprzedaż porównywalna LFL, przychody czy udział rynkowy, Biedronka zalicza w 2022 roku na plus. I to niemały.

Nic więc dziwnego w tym, że sieć chce prowadzić dalszą ekspansję - 100 placówek rocznie w Polsce, ale już na przykład w Kolumbii (sklepy Ara) - nawet 250 nowych lokalizacji rocznie.

Czym jest zjawisko ,,trading down"? - Pyszności; foto: Canva
Czym jest zjawisko ,,trading down"? - Pyszności; foto: Canva

Ana Luisa Virginia, dyrektor finansowa Jeronimo Martins, powiedziała na konferencji, że zjawisko trading down, które wcześniej zostało odnotowane w Portugalii i Kolumbii, w trzecim kwartale 2022 roku dotknęło polskie placówki sieci Biedronka.

Czym jest zjawisko ,,trading down"?

Zjawisko te polega na zastępowaniu dotychczasowo kupowanych produktów ich tańszymi zamiennikami. Jak oznajmiła dyrektor finansowa Jeronimo Martins:

Klienci kupują tańsze produkty w danych kategoriach, częściej wybierają marki własne.

Cóż, nie jest ciężko nawet z własnego doświadczenia odnieść te informacje do rzeczywistości. Podczas horrendalnych podwyżek cen, klienci zaczynają ratować się jak mogą przed rachunkami przekraczającymi ich finansowe możliwości. W ten sposób dochodzimy do kwestii tego, jakie następstwa niesie ze sobą zjawisko trading down.

Co oznacza występowanie takiego zjawiska?

Jak przekazuje portal money.pl, zjawisko trading down skomentowali eksperci banku PKO BP. Ekonomiści tłumaczą, że wszystko wskazuje na to, że oszczędności, które konsumenci nagromadzili w czasach pandemii, zaczęły topnieć.

Niepokojące jest to, że zapasy finansowe były do tej pory jedynym buforem antyinflacyjnym, jaki mieli konsumenci. To dzięki nim mogli robić zakupy takie jak przed inflacją.

Czym jest zjawisko "traiding down" - Pyszności; foto: Canva
Czym jest zjawisko "traiding down" - Pyszności; foto: Canva

Istnieje, na szczęście, również pozytywna przesłanka tego zjawiska. Według ekspertów PKO BP, oznacza ono koniec akceptacji dla bezustannych podwyżek cen ich ulubionych produktów, a jest to de facto czynnik stopujący lub zwalczający inflację.

Te wieści są tak stresujące, że aż nabraliśmy ochoty na coś słodkiego. Na przykład coś z tego filmiku z naszego kanału na YouTube.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także