NewsyDieta na zmęczenie. Te produkty pomogą wzmocnić organizm

Dieta na zmęczenie. Te produkty pomogą wzmocnić organizm

Pyszności - Fot. Adobe Stock
Pyszności - Fot. Adobe Stock
Katarzyna Gileta
18.02.2023 12:40

„Brak energii i ciągłe zmęczenie to problemy, z którymi boryka się niejedna osoba. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być bardzo różne. Często jednak stoi za nimi po prostu niewłaściwa dieta – pozbawiana cennych dla organizmu witamin, minerałów i składników odżywczych” – tłumaczy Wiola Lis, specjalistka z internetowego ekocentrum Arkana Smaku. Co zatem jeść, aby już więcej nie narzekać na brak energii i sił? Oto najlepsza dieta na zmęczenie.

Co jeść, by mieć dużo energii o każdej porze dnia?

Bardzo ważne dla działania naszego organizmu są węglowodany. Tymczasem wiele osób w swojej codziennej diecie znacząco je ogranicza. Najczęściej powodem jest chęć zrzucenia kilku zbędnych kilogramów czy utrzymanie swojej aktualnej sylwetki. Trzeba jednak wiedzieć, że węglowodany zarówno dostarczają energii, jak i wpływają na nasze samopoczucie. Skutecznie zmniejszają stan napięcia i przygnębienia. Dlatego też często w chwilach stresu pojawia się chęć na zjedzenie jakiejś przekąski. Jak więc powinna wyglądać dieta na zmęczenie?

Ekspertka z ekobazaru Arkana Smaku przestrzega: „Najwięcej węglowodanów i tłuszczu dostarczy nam żywność wysokoprzetworzona: batony, gazowane napoje, fast foody. Ale nie oznacza to wcale, że będziemy po ich zjedzeniu tryskać energią. Wręcz przeciwnie – możemy czuć się ociężali i ospali. Wynika to z wysokiej zawartości węglowodanów prostych, które szybko się wchłaniają, powodując niemal natychmiastowy, ale krótkotrwały skok energii”.

Dobre dla nas węglowodany to te złożone, z którymi organizm radzi sobie wolniej, a więc uwalnia z nich energię bardziej równomiernie. W jakich produktach można znaleźć dobre węglowodany? Wskazać można tu m.in. na:

• warzywa strączkowe,

• produkty wieloziarniste,

• brązowy ryż,

• kasze z niskim indeksem glikemicznym, np. gryczana.

Dieta na zmęczenie

Aby mieć energię i cieszyć się dobrym samopoczuciem, koniecznie zadbać trzeba o prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dlatego w codziennie diecie nie może zabraknąć aminokwasów! Odpowiadają one za odbudowę i regenerację ciała i mózgu.

Dieta na zmęczenie powinna być również bogata z tryptofan. Jest on jednym z ważniejszych aminokwasów. Co jednak ważne, nasz organizm nie potrafi go samodzielnie produkować. Oznacza to, że tryptofan należy dostarczać z pożywieniem lub w postaci suplementów.

Pyszności - Fot. Adobe Stock
Pyszności - Fot. Adobe Stock

Jest to niezmiernie ważne, ponieważ substancja ta wiąże się z wytwarzaniem serotoniny. Jego niski poziom w organizmie może prowadzić do pogorszenia nastroju, zaburzeń snu, a także do wzrostu agresji. Do produktów, które koniecznie należy zatem włączyć do codziennej diety, zaliczamy:

• jajka,

• mleko i przetwory mleczne,

• ryby,

• mięso drobiowe,

• pełnoziarniste produkty zbożowe,

• rośliny strączkowe,

• pestki dyni i słonecznika,

• nasiona sezamu.

Co spożywać, aby zapobiegać depresji?

Depresja to choroba, która dotyka dziś wiele osób. Odbiera radość i energię do działania, może nawet zakończyć się śmiercią. Istotne jest zatem, aby włączyć do swojej diety takie produkty, które wykazują działanie antydepresyjne. Przede wszystkim wskazać trzeba tu na wielonienasycone tłuszcze z grupy omega-3. Są one niezwykle cennym składnikiem dla naszego mózgu. Dlatego w codziennej diecie swoje miejsce znaleźć powinny m.in. takie produkty jak:

• tłuste ryby morskie, a w szczególności makrela, łosoś, śledź i sardynka,

• owoce morza,

• orzechy włoskie,

• nasiona lnu i rzepaku.

Nie można także zapomnieć o działających antydepresyjne witaminach i minerałach. Wiola Lis z Arkanów Smaku wymienia: „Szczególne znaczenie mają tu witamina B6, B9 (kwas foliowy) oraz witamina B12. Ta pierwsza jest niezbędna do produkcji dopaminy i serotoniny, czyli substancji odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Niedobór witaminy B6 prowadzić może do zmęczenia, nerwowości i pogorszenia samopoczucia. Witamina B9 zmniejsza ryzyko depresji. Witamina B12 odpowiada za prawidłową pracę układu nerwowego”.

W jakich produktach znaleźć można wspomniane witaminy? Wśród nich wymienić trzeba:

• drożdże (B6),

• kiełki pszenicy (B6),

• otręby (B6),

• rośliny strączkowe i ich nasiona (B6, B9),

• orzechy (B6),

• mięso (B6, B9, B12),

• mleko (B6, B12),

• jajka (B6, B9, B12),

• zielone warzywa liściaste, a w szczególności sałata, szpinak, natka pietruszki i jarmuż (B9),

• brokuły (B9),

• owoce cytrusowe (B9),

• sery z niebieską pieśnią (B9).

Co działa na chandrę?

Gorszy nastrój może przytrafić się każdemu. Warto w takiej sytuacji wiedzieć, jak sobie z nim poradzić. Idealnie sprawdzi się tu ostra papryka. Wynika to z tego, że w jej składzie obecna jest kapsaicyna, czyli substancja odpowiedziała za jej ostrość.

Spożywanie ostrej papryki prowadzi do intensywnego pobudzenia zakończeń nerwowych w jamie ustnej, który mózg mylnie interpretuje jako ból przy oparzeniu. Aby ból ten złagodzić, produkować zaczyna endorfiny, które często potocznie nazywane są hormonami szczęścia. Dlatego warto, aby elementem codziennej diety były także pikantne potrawy.

Co poprawi nastrój i zniweluje zmęczenie?

Skutecznym sposobem na to, aby dodać sobie nieco więcej energii, jest wypicie filiżanki kawy. Zawiera ona bowiem kofeinę, która skutecznie poprawia koncentrację, pobudza, a także pomaga pokonać zmęczenie. Pamiętać jednak trzeba, że z ilością kawy nie można przesadzać. Spożywanie jej w nadmiarze może prowadzić do negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Zakłada się, że dopuszczalna ilość to 4 filiżanki dziennie.

„Wspaniałą alternatywą kawy jest filiżanka matchy. To prawdopodobnie najzdrowsza herbata na świecie. Działa pobudzająco, jednocześnie stabilizując nasz nastrój. Pozwala zachować jasny umysł i spokój w wyjątkowo stresujących okresach. Przy okazji działa oczyszczająco, obniża poziom złego cholesterolu i poprawia odporność. Warto mieć ją zawsze pod ręką!”

– rekomenduje Wiola Lis z ekologicznego centrum Arkana Smaku.

Zdrowe odżywianie to fundament zdrowia i dobrego samopoczucia. Nic jednak nie przywróci nam energii, jeśli będziemy zaniedbywać sen. Pamiętajmy, że żadne sztuczki na talerzu nie zastąpią odpowiedniej jego dawki. Jeśli natomiast mimo stosowania się do wszelkich zdrowotnych zaleceń stan przemęczenia się przedłuża – warto odwiedzić lekarza i zrobić przynajmniej podstawowy pakiet badań.

Informacja o autorze:

Arkana Smaku to ekologiczne centrum odwiedzane każdego miesiąca przez 80 000 użytkowników. To wyjątkowe miejsce inspiracji na temat zdrowego stylu życia, kuchni i odżywiania całego organizmu. Arkana Smaku gromadzą również sprawdzonych dostawców ekologicznej żywności, naturalnych kosmetyków oraz akcesoriów do domu. W katalogu znajduje się już około 20 000 najlepszej jakości produktów! To miejsce, w którym kompleksowo zadbasz o siebie i swoich bliskich.

Pyszności - Fot. Adobe Stock
Pyszności - Fot. Adobe Stock

Na naszym kanale YouTube znajdziesz świetny przepis na: bochenek chleba z serami i oliwkami:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także