PoradyDietetyk wskazał najzdrowsze danie PRL. Dziś mało kto chce je w ogóle tknąć

Dietetyk wskazał najzdrowsze danie PRL. Dziś mało kto chce je w ogóle tknąć

Najzdrowsze danie PRL - Pyszności; foto: kadr z materiału na kanale YouTube: Bartek Kulczyński
Najzdrowsze danie PRL - Pyszności; foto: kadr z materiału na kanale YouTube: Bartek Kulczyński
14.04.2023 09:33, aktualizacja: 14.04.2023 10:45

Jakie było najzdrowsze danie PRL? Czy wśród potraw kuchni naszych mam i babć, mocno ograniczonych przez niedostępność produktów, można w ogóle dokonać tego typu wytypowania? Pewien znany dietetyk twierdzi, że tak. Wskazał nie tylko najzdrowsze danie PRL, ale również 10 innych potraw, które pod kątem zdrowotnym były nienaganne.

"Pomimo że jak przystało na tamte czasy, sporządzanie potraw bazowało na zasadzie: zrobić coś z niczego, to nie oznacza to, że wszystkie były małowartościowe" - twierdzi Bartek Kulczyński, bijący rekordy internetowej popularności dietetyk. Uważa on, że wśród dań PRL bez problemu można wskazać sporo przykładów, które na poziomie dzisiejszej wiedzy dietetycznej byłyby nie tylko do zaakceptowania, ale wręcz do naśladowania. Ciekawe co doktor Bartek powiedziałby na naszą listę najdziwniejszym dań PRL, którą znajdziesz tutaj?

Najzdrowsze danie PRL- Pyszności; foto: YouTube: Dr Bartek Kulczyński
Najzdrowsze danie PRL- Pyszności; foto: YouTube: Dr Bartek Kulczyński

Najzdrowsze danie PRL - wyróżnienia

Zanim przejdziemy do zwycięzcy całego zestawienia, warto przytoczyć wszystkie dania, jakie wymienił Bartek Kulczyński. Wiele z nich na pewno kojarzysz: daj znać, czy spodziewałeś się je zobaczyć na tej liście!

  • Fasolka po bretońsku. Wysoko odżywcza potrawa, dostarczająca dużej ilości m.in. błonnika pokarmowego.
  • Jajka w sosie chrzanowym lub musztardowym. Ta znienawidzona przez dzieciaki potrawa ze szkolnej stołówki została określona przez Kulczyńskiego jako całkiem niezły i odżywczy pomysł na danie bezmięsne.
  • Wątróbka z cebulką. Jak to określił dietetyk "prawdziwy rezerwuar najważniejszych dla zdrowia związków". Cóż, w tamtym czasach nawet to by nas do niej nie przekonało.
  • Sałatka śledziowa z jajkiem. Mocno sycąca i dostarczająca wiele ważnych składników odżywczych.
  • Sałatka jarzynowa. Że smaczna, to my wiemy, ale żeby taka zdrowa? Doktor Kulczyński twierdzi, że nie ma o co się przyczepić do tej sałatki i podkreśla on, że każdy sposób spożywania warzyw jest dobry.
  • Tatar wołowy z żółtkiem. Witamina B12, żelazo, selen, cholina. Cóż, dobrze to słyszeć, prawda?
  • Kasza gryczana z masłem. Tej potrawy nie można nazwać pełnowartościowym daniem, ale nie zmienia to faktu, że kasza jest cennym elementem diety.
  • Paprykarz Szczeciński. Kulczyński podkreśla, że ten produkt byłby bardzo zdrowy, gdyby był przygotowany samodzielnie. To ze względu na wartości odżywcze ryb, takich jak makrela, szprotka czy łosoś.
  • Awanturka - pasta z ryby i twarogu. Dietetyk uważa, że rzekome pochodzenie nazwy tej pasty, a mianowicie to, że po jej zjedzeniu w żołądku zaczyna się "awanturka", to jedynie mit. Ponownie pojawia się tu motyw prozdrowotnych właściwości ryb oraz sera twarogowego.
  • Zimne nóżki. Galaretka z wywaru, mięsa i warzyw znalazła się na ostatnim miejscu zestawienia doktora dietetyki. Nogi wieprzowe i żelatyna są źródłem proliny, aminokwasu wspierającego funkcjonowanie stawów.

Najzdrowsze danie PRL

Pierwszym wspomnianym przez Bartka Kulczyńskiego daniem PRL, po które warto sięgać w kontekście zdrowia, są... śledzie w śmietanie z ziemniakami. Pod kątem żywieniowym najcenniejszym składnikiem tej potrawy jest oczywiście ryba. Dietetyk przypomina, że śledź atlantycki jest jedną z najbardziej wartościowych ryb świata. Zawiera bardzo dużo witaminy B12, a także kwasów omega-3 i pierwiastków. Również ziemniaki są warzywem, którego wbrew powszechnej opinii, wcale nie powinniśmy unikać. Według Kulczyńskiego to danie byłoby jeszcze zdrowsze, gdyby zastąpić śmietanę jogurtem naturalnym. To brzmi jak wyzwanie!

A w tym filmiku z naszego kanału na YouTube znajdziesz przepis na placuszki z kurczaka. Polecamy!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także