PoradyNastępnym razem podczas gotowania kalafiora wlej 2 szklanki mleka. Efekt przerasta wszelkie oczekiwania

Następnym razem podczas gotowania kalafiora wlej 2 szklanki mleka. Efekt przerasta wszelkie oczekiwania

Następnym razem podczas gotowania kalafiora wlej 2 szklanki mleka. Efekt przerasta wszelkie oczekiwania
Paulina
15.08.2022 10:18, aktualizacja: 15.09.2023 13:27

Kalafior to ogromna bomba witaminowa. Znajdziesz w nim prawdziwe bogactwo drogocennych składników. Przede wszystkim cenimy go jednak na pyszny smak. Często podczas przygotowywania robi się gorzki i wydziela nieładny zapach? Jak tego uniknąć?

Warto mieć na niego sposób! Dzięki ugotowaniu go w wodzie z solidnym dodatkiem mleka będzie pyszny i delikatny bez gorzkiego posmaku. Warto przetestować ten trik właśnie teraz, kiedy jest najpyszniejszy i dostępnym w niskich cenach.

Kalafior - Pyszności; Foto: Pixabay.com
Kalafior - Pyszności; Foto: Pixabay.com

Jaki kalafior wybrać?

Duża, jędrna główka o jednolitym kolorze to bardzo dobry wybór. Bardzo ważna kwestia to zwrócenie uwagi na liście. Ważne by były bardzo jędrne i zielone to oznacza, że kalafior jest świeży. Liście można także wykorzystać: do zupy lub zrobienia pysznych gołąbków.

Do przygotowania kalafiora w mleku potrzebujesz:

  • 1 duży kalafior
  • 2 szklanki mleka
  • 2 szklanki wody
  • 1 łyżka cukru
  • sól

Sposób przygotowania:

W garnku zagotowujemy wodę z mlekiem w równych proporcjach, czyli pół na pół z dodatkiem 1 łyżki cukru.Takie proporcje są najlepsze. Gdy zawartość zacznie wrzeć, dodajemy do niej około 1 łyżkę soli. Myjemy warzywo i dzielimy na różyczki. Optymalny czas gotowania to około 10-12 minut, nie wyjdzie wtedy zbyt twardy, ani za miękki. Ugotowany kalafior powinien być delikatnie twardy oraz zachować swój pierwotny kształt. Wyjmij warzywo z garnka, odsącz i podaj np. z ze złoconą na maśle bułką tartą.

Obieranie kalafiora - Pyszności / Źródło: canva.com
Obieranie kalafiora - Pyszności / Źródło: canva.com

Czy kalafior jest zdrowy?

Tak, tak i jeszcze raz tak! To warzywo jest źródłem flawonoidów, witaminy A, C i E oraz beta-karotenu. Są to powszechnie wszystkim znane antyoksydanty, czyli substancje, które zwalczają nadmiar wolnych rodników. Dodatkowo ma działanie przeciwnowotworowe. Jest to warzywo krzyżowe, wiec działanie przeciwnowotworowe wykazuje w kontekście  raka płuc, prostaty, jelita grubego czy piersi. Warzywo to również sprawdzi się u osób z problemami sercowo-naczyniowymi i cukrzycą.

Jeśli lubisz  to warzywo, mamy na nie jeszcze jeden sposób. Kalafior zapiekany z szynką i sosem serowym: 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także