Wirtualna Polska

Ten domowy proszek do zmywarki doczyści wszystko. Kosztuje grosze

Ten domowy proszek do zmywarki doczyści wszystko. Kosztuje grosze

Pyszności - Fot. Adobe Stock

Większość z nas korzystając ze zmywarki do naczyń, kupuje gotowe detergenty. Nie jest to jednak ani tanie, ani ekologiczne rozwiązanie. Poniżej zdradzamy, jak przygotować domowy proszek do zmywarki, który bije na głowę sklepowe produkty pod względem ceny i skuteczności.

Wirtualna Polska

Na co dzień w wielu domach wykorzystuje się ogromne ilości najróżniejszej chemii. Najczęściej nie jest ona obojętna dla naszego zdrowia oraz, co równie istotne, kondycji planety. Warto więc korzystać z ekologicznych rozwiązań. Z naszym przepisem przygotujesz samodzielnie proszek do zmywarki, który skutecznie wyczyści największe zabrudzenia. Potrzebujesz zaledwie kilku składników – bez trudu kupisz je w Internecie.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

O eko trendach przeczytasz tu: 16 ekologicznych rozwiązań, które podbijają świat. Szkoda, że nie są tak popularne w Polsce. 

Domowy proszek do zmywarki

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Składniki:

  • 260 g boraksu
  • 180 g sody
  • 100 g soli Epsom
  • 2 łyżki betainy kokamidopropylowej
  • 30 gram ulubionego olejku eterycznego
  • 100 g nadwęglanu potasu

Sposób przygotowania:

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
  1. Wymienione na początku listy suche składniki umieść w głębokiej misce i wymieszaj intensywnie, by nie było grudek.
  2. Dodaj składniki mokre – glicerynę, betainę i olejek eteryczny, ponownie wymieszaj. Uzyskaną  masę zostaw w misce na około 2-3 dni, w suchym i ciepłym miejscu. Mieszaj od czasu do czasu, by proszek się nie zbrylił.
  3. Po wysuszeniu masy, gdy ponownie przyjmie sypką postać, dodaj nadwęglan sodu i raz jeszcze wymieszaj. Na koniec przesyp do słoja z szerokim wlotem i szczelnie zamknij.
  4. Domowy proszek do zmywarek gotowy. Wystarczy dać dużą łyżkę do dozownika na tabletki i ustawić wybrany program zmywania naczyń.

Zobacz przepis na staropolski postny barszcz biały z zapiekanym purée. Więcej przepisów na Wielkanoc znajdziesz na naszym kanale na YouTube:

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×