PoradyNajlepsi grzybiarze zdradzili swoje sekretne miejsca. Czeka nas prawdziwy wysyp!

Najlepsi grzybiarze zdradzili swoje sekretne miejsca. Czeka nas prawdziwy wysyp!

Gdzie na grzyby w sierpniu - Pyszności; Foto: Canva.com
Gdzie na grzyby w sierpniu - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka
10.08.2022 08:10

Grzyby to pyszne produkty, które stanowią składnik wielu potraw. Jednak, aby móc ich spróbować, na początku trzeba je mieć. W takiej sytuacji do akcji wkraczają grzybiarze, którzy przeczesują lasy w poszukiwaniu tych pysznych okazów. Poniżej podpowiadamy, gdzie najlepiej wybrać się na grzyby w sierpniu.

Gdzie wybrać się na grzyby? - Mapa grzybów

Grzyb - Pyszności; Foto: Canva.com
Grzyb - Pyszności; Foto: Canva.com

Nikt nie ma wątpliwości, że ciepłe oraz deszczowe dni stanowią świetne warunki do rozwoju grzybów. Jednak, gdzie najlepiej je zbierać? Jeśli chcemy poznać odpowiedź - warto sprawdzić mapę grzybów.

Mapa grzybów znajduje się na stronie grzyby.pl. Powstała ona dzięki grzybiarzom, którzy na bieżąco dzielą się informacjami dotyczącymi swoich zbiorów. Okazuje się, że aktualnie wyjątkowo dużo okazów grzybów można zebrać na Podkarpaciu. Na drugim miejscu znajduje się województwo mazowieckie - tutaj również warto wyjść na grzyby.

Gdzie iść na grzyby/ grzyby.pl
Gdzie iść na grzyby/ grzyby.pl

Oprócz miejsca zbioru, z łatwością sprawdzimy również jakie grzyby można obecnie zebrać. Grzybiarze z chęcią dzielą się zdjęciami oraz nazwami okazów. W związku z tym aktualnie można spotkać sporo kurek, koźlarzy, borowików, maślaków i kani. 

Gdzie rosną kurki?

Kurki - Pyszności; Foto: Pixabay.com
Kurki - Pyszności; Foto: Pixabay.com

Wielu z nas uwielbia kurki. Te wyjątkowo aromatyczne grzyby nadadzą naszej jajecznicy wspaniałego smaku. Poza tym, niekiedy przygotowujemy z nich wyśmienitą zupę kurkową, czy dodajemy je do różnych innych potraw.

Latem często wyruszamy do lasu w poszukiwaniu kurek. Odznaczają się one pięknym żółtym kolorem oraz charakterystycznym kształtem trąbki. Rosną zazwyczaj od lata do jesieni - zarówno w iglastych, jak i liściastych lasach.

Kurek warto szukać pod takimi drzewami jak sosna, świerk, grab, czy dąb. Poza tym często ukrywają się w mchu. Po zebraniu grzybów oczyszczamy je z ziemi, piasku, czy liści. Niektórzy używają w tym celu specjalnego pędzelka. Należy zaznaczyć, że jest to czasochłonna czynność. Jednak tak przygotowane kurki nie nasiąkają wodą i dzięki temu odznaczają się wyjątkowym smakiem. Znamy też patent na wygodne czyszczenie kurek.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować leśne przysmaki w trzech odsłonach krok po kroku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także