Toksyczne pestycydy w jednej z ulubionych przekąsek Polaków. GIS od razu je wycofał

Sklep - Pyszności; Foto: Canva.com
Główny Inspektorat Sanitarny informuje o wycofaniu z obrotu określonych partii wafli kukurydzianych. Publiczne ostrzeżenie zostało wydane 24 maja b.r. Powodem jest obecność w produkcie niedozwolonego środka ochrony roślin.

Jak informuje GIS, produkt został wycofany ze względu na zastosowanie w nim kukurydzy, w której stwierdzono śladowe ilości zakazanego pestycydu – chloropiryfosu. Inspektorat apeluje do konsumentów, by nie spożywali produktów wskazanych w komunikacie. Poinformował też, że Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofania kwestionowanych partii wafli. Podjęto również działania, których celem jest wyeliminowanie z rynku produktów, w których może znajdować się kukurydza z niedozwolonym pestycydem.


Zobacz także: Koniecznie zwracaj uwagę na ten kod na owocach. Mało kto wie, co oznacza
GIS wycofuje wafle kukurydziane


Szczegóły produktów:
- Good Food Products Sp. z o.o. Solone Wafle Kukurydziane 105g o kodzie kreskowym EAN: 5900125001836,
- Good Food Products Sp. z o.o. Solone Wafle Kukurydziane 35g o kodzie kreskowym EAN: 5900125005643, Jeronimo Martins Polska S.A.
- Pano Wafle Cienkie Kukurydziane z Kaszą Jaglaną i Pieprzem, 105g o kodzie kreskowym EAN: 5900125008750, Jeronimo Martins Polska S.A.
- Pano Wafle Cienkie Kukurydziane z solą morską, 105g o kodzie kreskowym EAN: 5900125008743.
Spółka Jeronimo Martins Polska S.A. poinformowała klientów o możliwości zwrotu towarów.



Wafle kukurydziane wycofane przez GIS – Pyszności; Fot. GIS
Zakazany pestycyd w waflach kukurydzianych


Jak pisze portalzywienie.abczdrowie.pl, chloropiryfos to pestycyd, którego od 16 kwietnia 2020 roku nie wolno stosować w Unii Europejskiej. Już w styczniu 2020 roku podjęto działania o szybkim usunięciu go z rynku. Chloropiryfos jest neurotoksyną, która w roślinach zalega nawet do 21 dni. Ma szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi, zwłaszcza na układ nerwowy. Badania wykazały również, że wywołuje zaburzenia genetyczne.
W ciągu kilku miesięcy cofnięto zezwolenia na stosowanie chloropiryfosu i zakazano używania go w rolnictwie. W UE nielegalne jest także wykorzystywanie środków owadobójczych zawierających nawet śladowe ilości tego pestycydu – czytamy na portalzywienie.abczdrowie.pl.


Komentarze