Zmywarka jako sposób na pyszny obiad? Budżetowa wersja metody sous vide zaskakuje nawet szefów kuchni

Gotowanie w zmywarce to jeden z trendów, który co roku zjednuje sobie fanów. Chociaż brzmi dziwnie, to efekt końcowy jest naprawdę zaskakujący. Tę metodę pochwalają nawet szefowie kuchni!

Od lat w restauracjach, w szczególności tych premium, króluje metoda sous-vide. Polega ona na szczelnym zamknięciu wybranego składnika w torebce próżniowej. Następnie zanurza się ją w kąpieli wodnej lub parowej i gotuje w precyzyjnie kontrolowanej temperaturze niższej od tradycyjnego gotowania. Okazuje się, że bez specjalnego sprzętu i kuchennych termometrów możesz odtworzyć tę metodę w domu. Gotowanie w zmywarce brzmi dziwnie, ale efekt naprawdę Cię zaskoczy.

Gotowanie w zmywarce

Chociaż o pasteryzacji słoików w zmywarce już część osób z pewnością słyszała, o tyle kurczak z tego urządzenia brzmi co najmniej dziwnie. Dzięki tej metodzie mięso i warzywa zachowują wyjątkowy smak i swoją unikatową teksturę. Są dwie grupy osób, które tak gotują. Jedna twierdzi, że jedynie gotujemy, a nie zmywamy, więc nie używamy detergentów i nie wkładamy do zmywarki brudnych naczyń. Druga grupa ma bardziej proekologiczne podejście i jednocześnie podgrzewają posiłek i myją naczynia. Twierdzą, że oszczędzają tym samym nie tylko czas, ale również wodę. Dla bezpieczeństwa lepiej jednak skorzystać z pierwszej metody. Zmywarka nadaje się nie tylko do pasteryzowania słoików!

Gotowanie w zmywarce- Pyszności/ Instagram

Gotowanie w zmywarce- Pyszności/ Instagram

Co można gotować w zmywarce?

Gotowanie w zmywarce jest naprawdę proste, ale nie nadają się do tego wszystkie produkty. W zależności od wybranego programu możesz ugotować ryby, mięso z indyka lub kurczaka, owoce, warzywa i kasze. Wybieraj takie produkty, których obróbka zazwyczaj trwa kilka-kilkanaście minut. Pod żadnym pozorem nie gotuj tam twardy warzyw np. ziemniaków czy buraków.

Zmywarka – Pyszności; Foto: Canva.com

Czy jedzenie ze zmywarki jest bezpieczne?

Taka forma przyrządzania posiłków ma sporo zwolenników. Powstała nawet książka „Gotowanie w zmywarce”, w której autorka, Lisa Casali dzieli się przepisami. O tym sposobie gotowania jedzenia mówiła również znana dziennikarka Oprah Winfrey. Producenci zmywarek w instrukcjach obsługi (które oczywiście wszyscy skrupulatnie czytają) nie polecają swoich urządzeń do gotowania. Jednak w internecie znajdziesz mnóstwo przepisów na potrawy ze zmywarki. Do odważnych świat należy!

Jeśli gotowanie w zmywarce nie jest dla Ciebie- zerknij na nasz przepis na kurczaka z patelni


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×