NewsyNiemal każdy ma ją w domu, a nie wie, że pomaga schudnąć. Szybko poczujesz luz w pasie

Niemal każdy ma ją w domu, a nie wie, że pomaga schudnąć. Szybko poczujesz luz w pasie

Herbata miętowa- Pyszności, źródło: pixabay
Herbata miętowa- Pyszności, źródło: pixabay
Ewa
06.06.2023 10:23

Poza tym, że jest smaczna, to herbata miętowa niesie za sobą szereg dodatkowych właściwości. Zobacz, kiedy warto sięgnąć po kubek aromatycznego naparu z zielonych liści.

Po herbatę miętową chętnie sięgamy nie tylko zimą, gdy szukamy rozgrzania, ale również latem, kiedy przydomowy ogródek wypełnia się zielonymi, pachnącymi liśćmi. Świetnie smakuje zarówno na zimno, jak i na ciepło, a w Maroko jest obowiązkowym poczęstunkiem w każdym domu i restauracji. Parzona mięta niesie za sobą wiele korzyści, nie tylko smakowych.

Pomaga przy problemach z trawieniem

Picie herbatki miętowej jest doskonałym sposobem na naturalne wsparcie układu trawiennego. Zwiększa ona produkcję soku żołądkowego, co pobudza żołądek i wątrobę do szybszego trawienia jedzenia. Dodatkowo, picie herbatki miętowej pomaga w walce z uporczywymi i kłopotliwymi wzdęciami. Zapobiega również mdłością, z czego chętnie korzystają kobiety w ciąży. Napar z mięty może być również pomocny w czasie leczenia objawów zespołu jelita nadwrażliwego (IBS)- łagodzi dolegliwości bólowe, wzdęcia, gazy i biegunkę.

Herbata miętowa- Pyszności, źródło: pixabay
Herbata miętowa- Pyszności, źródło: pixabay

Miętówkę warto również parzyć, gdy mamy problemy ze snem lub borykamy się ze stresem. Działa na nasz układ nerwowy tak, jak melisa. Koi bóle migrenowe, relaksuje i uspokaja. Duża zawartość flawonoidów wspomaga z kolei naszą sprawność umysłową, poprawia koncentrację i wspomaga proces uczenia się i zapamiętywania.

Herbata miętowa na odchudzanie

Dzięki swoim właściwością pobudzającym trawienie herbatka miętowa polecana jest osobom, które znajdują się na diecie redukcyjnej. Popijanie naparu z liści mięty zmniejsza apetyt na słodycze, usprawnia pracę układu trawiennego i pobudza procesy trawienne, dzięki czemu szybciej tracimy na wadze. Najlepiej sięgać po nią po posiłku. Optymalnie w ciągu dnia powinniśmy wypijać dwa kubki naparu, chyba że lekarz zalecił nam inne dawkowanie lub mamy przeciwskazania co do jej picia.

Miętowa herbata- przeciwwskazania

Chociaż korzyści z picia tej herbaty jest sporo, to niektórzy powinni uważać. Osoby cierpiące na cukrzycę muszą zwrócić uwagę na znajdujący się w niej mentol, który spożywany w dużych ilościach obniża stężenie glukozy we krwi. Nie pomoże również osobom, które cierpią na refluks oraz zgagę. Zalecana jest wtedy ostrożność oraz kontrolowanie, aby nie wypijać za dużo mięty.

Parząca się mięta- Pyszności, źródło: pixabay
Parząca się mięta- Pyszności, źródło: pixabay

Jak parzyć herbatę z mięty?

Na jedną szklankę wrzątku przeznacz jedną czubatą łyżkę świeżej lub suszonej mięty. Przykryj szklankę spodeczkiem i parz przez 5 minut, aby uwolnić wszystkie właściwości tego zioła. Zaparzoną herbatę możesz spożywać zarówno na ciepło, jak i na zimno. Świetnie smakuje z dodatkiem cytryny lub rumianku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także