NewsyZłe wiadomości dla pijących herbatę. Najnowsze badania wykryły miliardy nanoplastiku w napoju

Złe wiadomości dla pijących herbatę. Najnowsze badania wykryły miliardy nanoplastiku w napoju

Złe wiadomości dla pijących herbatę. Najnowsze badania wykryły miliardy nanoplastiku w napoju
Ewa
12.09.2020 12:01, aktualizacja: 18.09.2023 13:07

Wojna o plastik trwa w najlepsze. Naukowcy wzięli pod lupę jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Wyniki są szokujące.

Uważaj, co pijesz

Eliminowanie plastiku z naszego otoczenia jest jednym z przejawów walki z zanieczyszczeniem środowiska i globalnym ociepleniem. Wszyscy zdają sobie sprawę o tym, jak bezużyteczne są plastikowe słomki oraz o tym, że warto wymienić swoją butelkę na wodę na taką, która jest wielorazowa.
A czy pomyślałeś żeby zerknąć do swoich kuchennych szafek?

Obraz

Naukowcy z McGill University przeprowadzili eksperyment

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Environmental Science & Technology naukowcy z McGill University w Kanadzie ostrzegają: "Zaobserwowaliśmy pod mikroskopem, że pojedyncza torebka na herbatę w temperaturze parzenia uwalnia do wody około 11,6 miliarda cząsteczek mikroplastiku i 3,1 miliarda nanoplastiku. Jest to absolutny rekord wśród zbadanych do tej pory produktów spożywczych.

Sprawdzono wpływ tych cząstek na rozwielitkach wielkich, które wykorzystywane są często jako organizm modelowy. Przeżyły, ale wykazały pewne nieprawidłowości anatomiczne i behawioralne.
Wyniki były niepokojące, ale wciąż trwają badania, jak wpływa to na człowieka.

Torebki na herbatę z bananów

Firmy zaczęły wprowadzać coraz więcej ekologicznych rozwiązań. Jeden z większych brytyjskich producentów herbat, Clipper, ogłosił, że wprowadza na rynek całkiem nową torebkę na herbaty, która wykonana jest z mieszanki abaki (wytrzymałego włókna wydzielanego z pochew liściowych banana manilskiego) i biopolimeru wykonanego z niemodyfikowanego genetycznie materiału roślinnego.

Obraz

Wybierz herbatę liściastą

Najbezpieczniejszą opcją wydaje się być wybór herbaty liściastej. Jeśli nie jesteś fanem pływających fusów, to zainwestuj w zaparz lub kup bawełniane torebki na herbatę.
Nawet jeśli wpływ tego plastiku na nasz organizm nie jest znany, to warto chociaż zadbać o środowisko.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także