Ile jajek można jeść dziennie? Wielbiciele porannej jajecznicy mogą nie być zadowoleni

canva.com

Jajka to pyszny produkt, który często jemy sam lub w daniach obiadowych, czy deserach. Jajko na twardo bądź na miękko to idealny pomysł na śniadanie. Czy zastanawialiście się, ile jajek można jeść dziennie? Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Jajko, a zdrowie

Ile jajek można jeść dziennie?

Ile jajek można jeść dziennie? – Pyszności; Foto: Canva

Jajko stanowi doskonałe źródło pełnowartościowego białka. Oznacza to, że dostarcza wszystkich niezbędnych dla naszego organizmu aminokwasów. Dodatkowo ten wyjątkowy produkt zawiera witaminy z grupy B, A,D,E, K oraz składniki mineralne, takie jak fosfor, magnez, cynk, miedź.

Warto zaznaczyć, że wartość energetyczna jednego jajka na twardo wynosi około 80 kcal. W związku z tym produkt mogą jeść również osoby będące na diecie. Oczywiście w takiej sytuacji nie polecamy łączyć ich z majonezem!

Ile jajek można jeść dziennie?

Jajka to wyjątkowo zdrowe produkty, ale w jakiej ilości możemy je spożywać? Według Światowej Organizacji Zdrowia powinniśmy jeść 1 – 2 jajka dziennie. Oczywiście, wszystko zależy również od stanu naszego zdrowia. Osoby z chorobami autoimmunologicznymi powinny być w tej sytuacji szczególnie ostrożne.

Jajka, a cholesterol

Ile jajek można jeść dziennie? – Pyszności; Foto: Pixabay

Jajka nie tylko dostarczają wiele pozytywnych dla naszego organizmu składników. Okazuje się, że dwa jajka odpowiadają około 400 mg cholesterolu.

Najwięcej cholesterolu dostarcza samo żółtko. Należy również wspomnieć, że oprócz tego, zawiera ono lecytynę. To właśnie dzięki niej omawiany wcześniej cholesterol nie odkłada się na ściankach naczyń krwionośnych. W konsekwencji związek ten zmniejsza ryzyko zawału serca.

Jakie jajka najlepiej kupować?

Warto wiedzieć, jakie jajka kupować. Dzięki temu nasze danie będzie nie tylko smaczne, ale i zdrowe. W związku z tym polecamy wybierać jajka z wolnego wybiegu. Oznaczone są one numerem 1. Natomiast numer 0 informuje nas o tym, że jajka pochodzą z chowu ekologicznego. To również dobry wybór! Pamiętajmy o tym, że najzdrowsza żywność pochodzi od zdrowych zwierząt, czyli takich, które są dobrze traktowane.

Jeśli masz ochotę wypróbować pyszne i oryginalne danie z jajkiem w roli głównej, to polecamy zajrzeć na nasz kanał YouTube:


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×