Ile jajek dodać do kotletów mielonych? Zasada jest bajecznie prosta i łatwa do zapamiętania

Ile jajek należy dodać do kotletów mielonych?

Ile jajek należy dodać do kotletów mielonych? - Pyszności; foto: Canva

Ilość składników użytych do mielonych potrafi wprawić w zakłopotanie. Zwłaszcza gdy nie chodzi tylko o to, by zapełnić żołądek, ale również o to, by zjeść dobrze. Wtedy wszystko staje się ważne. Podpowiadamy więc, ile jajek należy dodać do kotletów mielonych.

Bądźmy szczerzy. Dość sporą ilość dobrze nam znanych potraw przygotowujemy ze składników odmierzonych ,,na oko”. Najważniejszy zawsze jest efekt, a więc to, czy danie wszystkim smakuje. A co jeśli mamy do czynienia z dużym rodzinnym zjazdem, a nasze plany obiadowe uwzględniały mielone? Czy podjęłabyś ryzyko i dalej kierowała się tylko okiem?

Jeśli nie czujesz się na tyle pewnie (zwłaszcza że rodzinny zjazd to obecność innych gospodyń, które przecież wszystko wiedzą najlepiej), z tego artykułu dowiesz się, ile jajek należy dodać do kotletów mielonych.

Ile jajek należy dodać do kotletów mielonych? – Pyszności; foto: Canva

Czasem nie można zdać się na ślepy traf

W świecie kuchni tradycyjnych nie ma miejsca na przypadkowość. Inaczej sprawa wygląda z kuchnią nowoczesną, gdzie czasem to za sprawą nieprzewidzianych wypadków powstają najlepsze dania. W kuchni tradycyjnej wszystko jest obliczone i ma swoją funkcję w danym posiłku.

Weźmy na przykład kotlety mielone. Te proste z pozoru danie rządzi się sumą całkiem ścisłych praw. Każdy jego element, składnik, ma swoją konkretną rolę w tym daniu. Jeśli więc chcemy w jakiejś nietypowej sytuacji zastąpić którąś ze składowych receptury, musimy dokładnie wiedzieć, co ona tam robiła.

Co jest czym w mielonych?

Dodana do kotletów cebula sprawia, że kotlety stają się soczyste. Dzieje się tak za sprawą soku, które to warzywo ,,puszcza” pod wpływem temperatury na patelni.

Namoczone, czerstwe pieczywo spełnia zadanie spulchniacza. Mleko, w którym rzeczona bułka wzięła wcześniej kąpiel, ma jeszcze jedną cechę: neutralizuje zapach smażonej wieprzowiny.

Ile jajek należy dodać do kotletów mielonych? – Pyszności; foto: Canva

Jajko natomiast to element spajający mielone. To jego jedyna rola w tym daniu. Żadnego smaku, aromatu – po prostu coś, co trzyma kotlety w całości. Taka ograniczona funkcja sprawia, że jajko można bez problemu zastąpić innym składnikiem. Doskonale nada się do tego ugotowany, mączny ziemniak lub zwykła mąka ziemniaczana – w naprawdę niewielkiej ilości.

Ile należy dodać jajek do kotletów mielonych?

W tradycyjnym podejściu stosuję się tu następujący sposób: 1 jajko na pół kilograma mięsa mielonego. Trzeba również pamiętać o innych ważnych proporcjach. Idealne mielone wychodzą wtedy, gdy tłustsze mięso stanowi nie więcej niż 30% masy mięsnej. Pieczywo natomiast nie może przekraczać 25% wagi mięsa.

Istnieje jeszcze jeden ciekawy patent na zastąpienie jajka. Jest nim kasza manna. Stosując ten środek, uzyskamy ten sam efekt, co podczas użycia jajka. Tylko co powie teściowa?

Jeśli zamiast mielonych zdecydujesz się na pałki z kurczaka, najlepszy przepis znajdziesz w tym filmie z naszego kanału na YouTube.

 

 


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×