PrzepisJajko w kotletach mielonych jest zupełnie zbędne, jeśli w domu masz te produkty

Jajko w kotletach mielonych jest zupełnie zbędne, jeśli w domu masz te produkty

Jajko w kotletach mielonych jest zupełnie zbędne, jeśli w domu masz te produkty
Paulina
24.06.2022 15:22

Czym byłaby polska kuchnia bez tradycyjnego mielonego? Kotlet ten to jeden z najpopularniejszych polskich dań. Podbija serca wielu ludzi. Najczęściej używanym środkiem spajającym kotlety mielone są jaja. Do tego celu można również użyć innych produktów. Co się sprawdzi najlepiej? Udowodnimy dziś, że jajko w kotletach mielonych jest zbędne. 

Jajko w kotletach mielonych - czym zastąpić?

Aby mięso się skleiło i nie rozpadło podczas smażenia, oprócz posiekanej i podsmażonej na oliwie cebulki, namoczonej bułki i przypraw, możemy dodać trochę maki ziemniaczanej lub kaszy manny. Mają one właściwości wiążące. W przypadku mąki ziemniaczanej należy zachować umiar i dodawać ją w małych ilościach, gdyż w przeciwnym przypadku masa mięsna będzie zwarta i zbite, a kotlety wyjdą twarde.

pixabay.com
pixabay.com

Przepis na kotlety mielone bez jajka

W związku z tym mamy dla Ciebie  przepis na kotlety bez jajka, które posmakują Ci od pierwszego kęsa. Do przygotowania kotletów możemy wybrać np. karkówkę, łopatkę, szynkę czy drób. Natomiast dziś zdecydowanie postawimy na mięso z łopatki wieprzowej, wykorzystywane przez wielu znakomitych kucharzy. Niebagatelne znaczenia ma też przyprawienie mięsa oraz kilka kluczowych składników, które spowodują, że kotlety będą rozpływać się w ustach.

Formowanie kotletów - Pyszności
Formowanie kotletów - Pyszności

Do przygotowania kotletów mielonych potrzebujesz:

  • 500 g mięsa mielonego z łopatki wieprzowej
  • 1 czerstwa bułka
  • 1 średnia cebula
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 4 łyżki mleka (do namoczenia bułki)
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 szczypta pieprzu czarnego, mielonego
  • 1 szczypta suszonego oregano
  • 1 szczypta suszonego tymianku
  • 1 szczypta suszonej pietruszki
  • bułka tarta do obtoczenia
  • olej rzepakowy do smażenia.

Sposób przygotowania:

Bułkę namocz w mleku i odstaw na 15 minut, tak by zmiękła. Rozgrzewamy olej na patelni, obieramy i dokładnie szatkujemy cebulę na małe kawałki. Smażymy, aż do zarumieniania.  Odstawiamy z ognia aż do wystudzenia. Mięso przekładamy do dużej miski, dodajemy cebulą, odciśniętą z mleka bułkę i mąkę ziemniaczaną. Wszystko przyprawiamy solą, pieprzem, oregano, tymianek i pietruszka.

Całość łączymy przy pomocy łopatki lub ręką do uzyskania jednolitej masy, dokładnie mieszając. Z wyrobionej masy formujemy okrągłe kulki. Obtaczamy je w bułce tartej i tak przygotowane smażymy na rozgrzanym oleju.

Czas smażenia to około 3-4 minuty z każdej strony.

Obraz

Tak przygotowane kotlety możesz podawać z ulubionymi składnikami. Proponujemy młode ziemniaczki z koperkiem oraz dodatkiem masła i kremową mizerię ze świeżym ogórkiem.

Zachęcamy do zapoznania się na naszym kanale YouTube z przepisem na soczyste mielone:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także