Wirtualna Polska

Jak długo przechowywać ugotowane produkty w lodówce? Odpowiedź zaskakuje

Przechowywanie ugotowanych produktów w lodówce

Przechowywanie ugotowanych produktów w lodówce - Pyszności; foto: Canva

Przechowywanie ugotowanych produktów w lodówce nie może ciągnąć się w nieskończoność. To wie chyba każdy. Ale jaka jest konkretna wytrzymałość takiego jedzenia? Odpowiadamy.

Wirtualna Polska

Lodówka to zdecydowanie jedno z najlepszych i najbardziej praktycznych urządzeń, jakie wynalazł człowiek. Za sprawą mniejszej aktywności bakterii w niskich temperaturach spowolniony zostaje proces gnicia jedzenia. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że warunki panujące w chłodziarce nie zabijają zarazków. To może spowodować jedynie wysoka temperatura.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Przechowywanie ugotowanych produktów w lodówce – Pyszności; foto: Canva

Dlatego też lodówka, chociaż bardzo przydatna, nie posiada cudotwórczych mocy i nie uchroni naszego jedzenia przed zepsuciem się, a jedynie przeciągnie ten proces w czasie. A co z produktami, które przed włożeniem do chłodziarki zostały ugotowane?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Przechowywanie ugotowanych produktów w lodówce

Gdybyś miał strzelić w ciemno, który produkt po ugotowaniu zachowa świeżość na dłużej, to byłyby to jajka czy makaron? Idziemy o zakład, że większość z nas wskazałaby jednak na ten drugi. Jak się okazuje — błędnie. Takich niuansów jest sporo, dlatego postanowiliśmy zebrać je w całość.

Jajka

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wbrew pozorom ugotowane jajka są jednym z bardziej wytrzymałych produktów spożywczych. Jeśli w lodówce panuje odpowiednia temperatura, ugotowane jajka będą dobre nawet po 6-7 dniach. Pamiętaj jednak, by zawsze stosować się do zasady ograniczonego zaufania, a w przypadku wątpliwości wynikających z zapachu czy koloru jajek, po prostu nie ryzykuj i je wyrzuć.

Przechowywanie ugotowanych produktów w lodówce – Pyszności; foto: Canva

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Warzywa

Cenimy je ze względu na dużą zawartość witamin i wody, ale ta druga, w tym przypadku, decyduje też o krótszym terminie do spożycia. W wilgotnej przestrzeni bakterie rozwijają się szybciej. Warzywa zjedz w ciągu trzech dni po ugotowaniu.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Grzyby

W przypadku tych darów lasu nie ma miejsca na eksperymentowanie z czasem przetrzymywania. Ugotowane grzyby zjedz najlepiej jeszcze tego samego dnia, ewentualnie nazajutrz.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Mięso

Obróbka termiczna mięsa jest standardowym sposobem na wydłużenia jego terminu do spożycia. Mimo wszystko nie jedz takiego, które stoi w lodówce dłużej niż 3, maksymalnie 4 dni. Pamiętaj, że mowa tu o gotowanym mięsie. W przypadku smażonego mięsa mielonego jest inaczej: zjedz je w ciągu 1-2 dni.

Dodatki skrobiowe

Podczas gdy ugotowane ziemniaki wytrzymają w lodówce 3-4 dni, tak makaron i ryż nie są już tak odporne na czas. Prestiżowy medyczny magazyn „Journal of Clinical Microbiology” opisał ciekawy przypadek studenta z Belgii, który zmarł po zjedzeniu ugotowanego 5 dni wcześniej makaronu. Należy tu jednak zaznaczyć, że zjedzony makaron był prawdopodobnie przetrzymywany poza lodówką. Trzymany w chłodziarce jest dobry do dwóch dni.

Przechowywanie ugotowanych produktów w lodówce nie jest potrzebne, gdy przyrządzimy coś tak pysznego, że zostanie zjedzone „na raz”. Na przykład te kulki drobiowe w chrupiącym cieście, według przepisu z naszego kanału na YouTube.


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×