PoradyJak gotować bób, żeby nie miał gorzkiego posmaku? Stosuj 3 złote zasady

Jak gotować bób, żeby nie miał gorzkiego posmaku? Stosuj 3 złote zasady

Jak gotować bób, żeby nie miał gorzkiego posmaku - Pyszności / Źródło: canva.com
Jak gotować bób, żeby nie miał gorzkiego posmaku - Pyszności / Źródło: canva.com
Agnieszka
18.06.2022 09:56, aktualizacja: 20.06.2022 08:49

Sezon na bób już w pełni. Zadowolony kupujesz go na bazarku. W domu gotujesz warzywa kilka minut i gotowe odkładasz na miseczkę. Z entuzjazmem sięgasz po bób, niestety okazuje się, że jest gorzki! Dlaczego tak się stało? Czy warzywa były zepsute? Czy po prostu źle je ugotowałeś? Dzisiaj zdradzimy jak gotować bób, żeby nie miał gorzkiego posmaku.

Bób - zdrowa przekąska

Bób - Pyszności; Foto: Pixabay.com
Bób - Pyszności; Foto: Pixabay.com

Jeszcze przez dwa miesiące możemy cieszyć się pysznym bobem. Wspaniale sprawdzi się jako dodatek do sałatki. Nierzadko zdarza się, że spożywamy go między posiłkami. Młody bób możemy zjadać na surowo. Jednak najczęściej go gotujemy. Niestety nie zawsze robimy to dobrze. W konsekwencji nasz bób ma gorzkawy posmak.

Jak gotować bób, żeby nie miał gorzkiego posmaku?

Bób - Pyszności; Foto: Canva.com
Bób - Pyszności; Foto: Canva.com

Gotowanie bobu nie jest trudne. Jednak warto wiedzieć, jak to poprawnie zrobić. Dzięki temu bób będzie odznaczał się wyjątkowym smakiem i idealną konsystencją. Należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

  • Wybierz odpowiedni bób

Jeśli zależy nam na delikatnym smaku, powinniśmy wybrać młody bób. Charakteryzuje się on pięknym, jasnozielonym kolorem. Ugotowany bób jest lekko słodkawy i kruchy w konsystencji. Rewelacyjnie smakuje posypany szczyptą soli!

Starszy bób będzie bardziej kremowy, ale także intensywniejszy w smaku. Po ugotowaniu może mieć niepożądany, gorzkawy posmak.

  • Obmyj bób wodą

Jest to bardzo ważna czynność, o której nie powinniśmy zapominać. Przed rozpoczęciem gotowania bobu, należy go przepłukać. Najlepiej to zrobić na sitku nad zlewem. Bób płuczemy zimną wodą. W ten sposób oczyścimy warzywa z wszelkich znajdujących się na nich zanieczyszczeń.

  • Ugotuj bób

W dużym garnku zagotowujemy wodę z dodatkiem 2 łyżeczek soli i szczyptą cukru. Dodatek cukru podkreśli słodkawy smak bobu. Do wrzącej wody wrzucamy bób.

Młody bób z reguły gotujemy od 3 do 6 minut. Starszy bób potrzebuje więcej czasu, bo około 15 - 20 minut. Warto w międzyczasie wyłowić jedno warzywo i sprawdzić, czy jest gotowe.

Ważne jest, aby nie rozgotować warzywa. W przeciwnym razie bób nie będzie już tak smaczny. W związku z tym w trakcie gotowania bobu, najlepiej stać z boku i go obserwować.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować krokiety z farszem z bobu i serkiem mascarpone krok po kroku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także