PoradyDodaj ten składnik do gotujących się buraków. Dzięki temu zachowają swój piękny, naturalny kolor

Dodaj ten składnik do gotujących się buraków. Dzięki temu zachowają swój piękny, naturalny kolor

Jak gotować buraki? - Pyszności; Foto Canva.com
Jak gotować buraki? - Pyszności; Foto Canva.com
05.01.2023 13:37

Pomimo tego, że Boże Narodzenie i gotowanie barszczu czerwonego już za nami, to buraki czerwone możemy z powodzeniem wykorzystywać przez cały rok. Barszcz jest zupą dobrą na każdą okazję, a nie tylko na Wigilię, a zasmażane buraczki to idealny dodatek do każdego obiadu. A czy wiesz, jak gotować buraki, aby nie straciły koloru? Koniecznie poznaj nasze porady!

Jak gotować buraki, by zachowały swój naturalny kolor?

Niejednokrotnie zdarzają się takie sytuacje, że na samym początku, buraki czerwone mają piękny i charakterystyczny kolor, a tuż po ugotowaniu stają się blade. Gdzie popełniamy błąd? Wszystko jest w dużej mierze uzależnione od samego procesu gotowania. Ta sztuka może okazać się wyzwaniem, jednak jesteśmy w stanie zachować wspaniały purpurowy kolor buraków, jeśli będziemy kierować się kilkoma następującymi zasadami. Jak gotować buraki? Ważny jest tu sam sposób gotowania oraz dodanie do wody pewnego tajemniczego składnika.

Buraki - Pyszności; Foto: Pixabay.com
Buraki - Pyszności; Foto: Pixabay.com

Pamiętaj, aby gotować je w całości. Niezbyt dobrym pomysłem będzie ich obieranie i krojenie. Wystarczy, że opłuczemy je pod wodą i po prostu włożymy do garnka. Kolejny krok to zalanie ich wodą i doprowadzenie do wrzenia. Gdy to nastąpi, to zmniejszamy ogień i gotujemy przez około 60 minut. Możecie być pewni, że buraki nie stracą koloru, jeżeli do wody wsypiemy pół łyżeczki cukru. Można też użyć kwasku cytrynowego, octu jabłkowego lub soku z cytryny. W przypadku octu będzie to 1 łyżka na litr wody.

Co można przygotować z perfekcyjnie ugotowanych buraczków?

Jeśli już wiecie, jak gotować buraki, to czas najwyższy przystąpić do przygotowania popisowych dań, w których króluje to warzywo. To nie tylko barszcz czerwony, ale również kilka innych możliwości. Idealnie sprawdzą się jako dodatek do sałatek. Jedna z opcji to sałatka z czerwonych buraków z dodatkiem cebuli i ogórków kiszonych. Druga opcja sałatka z buraków i fasoli przyprawiona octem winnym i majonezem.

Starte buraki - Pyszności; Foto: Canva.com
Starte buraki - Pyszności; Foto: Canva.com

Dobrze jest przygotować również buraczki marynowane w zalewie octowej, po które będziemy mogli sięgać wtedy, gdy przyjdzie nam na nie ochota. A najprostszym rozwiązaniem zdecydowanie będą buraczki zasmażane, które idealnie wpasują się do ziemniaków i kotletów mielonych.

Lubisz tradycyjne potrawy? Na naszym kanale YouTube znajdziesz przepis na domową galaretkę wieprzową w słoiku:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także