Wirtualna Polska

Jak jeść czosnek? Pamiętaj o tej niezwykle ważnej zasadzie

Jak jeść czosnek? Pamiętaj o tej niezwykle ważnej zasadzie

Jak jeść czosnek - Pyszności; Foto Canva.com

Pomimo tego, że zapach czosnku z ust, tuż po jego spożyciu, może nieco odstraszać, to warto podkreślić, że czosnek stanowi jeden z popularnych składników w każdej kuchni. Jest dodatkiem do potraw, a niektórzy spożywają jego ząbki, by wzmocnić swoją odporność. A skoro już o tym mowa, to czy wiesz, jak jeść czosnek?

Wirtualna Polska

Tych błędów nie popełniaj — jak jeść czosnek?

Niektórzy go przeciskają przez wyciskarkę, inni kroją nożem, a są i takie osoby, które spożywają lub dodają do dań — całe ząbki czosnku. A jak jest z tobą? Z pewnością zdajesz sobie sprawę z faktu, że czosnek jest produktem, bogatym w wiele witamin i minerałów oraz w allicynę, która zostanie wspomniana w dalszej części artykułu. Polski dietetyk – dr Bartek Kulczyński, na swoim kanale YouTube pokazał, jak jeść czosnek, aby maksymalnie skorzystać z jego dobroczynnych właściwości. Większość osób postępuje z nim w niewłaściwy sposób. Dlaczego?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Jak przechowywać czosnek- Pyszności

Jak przechowywać czosnek- Pyszności; Foto Canva.com

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Według dietetyka najlepszą opcją spożywania czosnku, będzie jego rozdrobnienie. Można to zrobić w dwojaki sposób — przez wyciskarkę lub używając noża, którym możesz drobno posiekać ząbki czosnku. Dlaczego to tak ważne? Bogactwo czosnku leży we wspomniane wcześniej allicynie, która wytwarza się po naruszeniu struktury czosnku. Przeciśnięcie go przez wyciskarkę powoduje, że rozpoczyna się działanie enzymu allinaza, który przekształca zawartą w czosnku allinę w allicynę. Bez zmiażdżenia czosnku, allicyna się nie wytworzy, a samo pogryzienie ząbka czosnku nie jest wystarczające do powstania takiej reakcji.

Dlaczego allicyna jest tak ważna?

Z pewnością, nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, czym tak naprawdę jest allicyna. Warto w związku z tym podkreślić, że jest to związek chemiczny o silnych właściwościach bakteriobójczych. Allicyna zwalcza również niektóre wirusy, a według badań — wykazuje właściwości przeciwnowotworowe i przeciwgrzybicze. Zapach allicyny jest bardzo charakterystyczny – możesz go poczuć podczas rozgniatania czosnku. Warto wspomnieć, że związek ten, na bardzo podobnej zasadzie, jest wytwarzany również w cebuli. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jak jeść czosnek, to dobrze go będzie połączyć go również z cebulą.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Czosnek obieranie- Pyszności

Czosnek obieranie- Pyszności/ Tik Tok

Podczas przygotowania posiłków, pamiętaj o jednej bardzo ważnej zasadzie. Jeśli podsmażasz czosnek, to po jego przeciśnięciu lub pokrojeniu, dobrze będzie odczekać kilka minut. Dlaczego? Wysoka temperatura sprawia, że w warzywie nie wytworzy się odpowiednia ilość allicyny, dlatego szybkie wrzucenie czosnku na patelnię, po prostu unieczynni ten enzym.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz na naszym kanale YouTube przepis na mielone z serem w skórce z chrupiącego boczku:


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×