7 rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze dobrej białej kiełbasy. Nie daj się oszukać!

Biała kiełbasa to coś, po co chętnie sięgamy w czasie Wielkanocy. Zanim jednak ją kupisz- przeczytaj, jak wybrać najlepszą.

#1 Nie może mieć za dużo wody

Dobra kiełbasa nie powinna mieć w sobie dużo wody. Jeśli masz możliwość- poproś sprzedawcę o naciśnięcie palcem powierzchni kiełbasy. Jeśli ślad po palcu zostaje na dłużej- lepiej poproś o inną kiełbasę.
Jeśli już kupiłeś, to sprawdź, jak zachowuje się ugotowana kiełbasa. Po wbiciu w nią widelca- tryska na Ciebie woda i tłuszcz? Nie kupuj jej więcej.

#2 Pakowane kiełbasy to nie najgorsza opcja

Jeśli nie jesteś pewny źródła i nie masz dostępu do dobrego rzeźnika- nie bój się sięgnąć po pakowane w worki kiełbasy. Skład masz podany, razem z datą przydatności do spożycia, więc nikt Ci nie wciśnie nieświeżej kiełbasy.

zakupyzdowozem

#3 Biała musi być szara

Chociaż nazwa może być myląca, to zamiast białej kiełbasy wybierz… szarą. Jeśli kiełbasa ma biały kolor, to oznacza, że ma w sobie za dużo tłuszczu, który często jest po prostu tanim zapychaczem.
Różowa kiełbasa to również nie najlepszy wybór. Oznacza najczęściej dużą ilość konserwantów i nie ma nic wspólnego z dobrą kiełbasą.

#4 Nie może być za bardzo zbita

Po przekrojeniu powinna się „rozwarstwiać” i powienieneś zauwazyć kawałki wieprzowiny. Zbita konsystencja może być znakiem ostrzegawczym- to wyrób kiełbasopodobny!

#5 Czytaj skład

Od tego właściwie powinniśmy zacząć! Idealna biała kiełbasa przygotowana jest z mięsa wieprzowego z domieszką wołowiny. 50% jej zawartości to łopatka, 30% – boczek surowy, 20% – podgardle.

#6 Cena też jest ważna

Chociaż nie wszystko co drogie, jest dobre, to najczęściej im taniej, tym gorzej. Zwróć uwagę na cenę- za 10 zł/kg nie da się zrobić dobrej, białej kiełbasy. Możesz kupić jej mniej, a dobrej jakości. Twój żołądek będzie Ci wdzięczny!

#7 Popularne nie znaczy dobre

Znane marki często sięgają po dodatki do żywności. Działają masowo, więc wymyślają różne rozwiązania, żeby jeszcze bardziej obniżyć koszt produkcji. Nie kupuj w ciemno- czytaj etykiety.


Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×