Porady6 trików na rozpoznanie sztucznego sera. Mało osób wie, że może być szkodliwy

6 trików na rozpoznanie sztucznego sera. Mało osób wie, że może być szkodliwy

6 trików na rozpoznanie sztucznego sera. Mało osób wie, że może być szkodliwy
Ewa
30.09.2022 11:49, aktualizacja: 30.09.2022 12:35

Jak rozpoznać sztuczny ser? Po czym poznać, że ser nie jest naturalny? Obecnie w sklepach, a przede wszystkim w dużych supermarketach, możemy znaleźć całą gamę wszelkiego rodzaju serów. Każdy z nich różni się nie tylko właściwościami smakowymi, ale także składem, co powinno stanowić priorytet przy jego wyborze. Na które z nich warto uważać?

Ile jest sera w serze? Producenci niestety coraz częściej pakują sztuczne wypełniacze w bloki sera, przez co ma on coraz mniej wspólnego z oryginałem. Jak rozpoznać dobry ser? Na co uważać w sklepie?

Aby zmniejszyć koszt produktu końcowego, wielu producentów robi ser z tłuszczów roślinnych, które, jeżeli są spożywane częściej, mogą spowodować poważne szkody dla zdrowia. Jak odróżnić produkt serowy od prawdziwego sera? 

Jak rozpoznać sztuczny ser? Produkt seropodobny

Na sklepowych półkach aż roi się od różnorodnych produktów: edamski, gouda, podlaski, morski itp. Nie wszystko to prawdziwe sery. Coraz więcej jest produktów, których opakowania wzorowane są na tych należących do markowych. Najczęściej jednak klient nawet nie wie, że kupił produkt seropodobny.

Jak rozróżnić ser od wyrobu seropodobnego?

Inspekcja Handlowa jasno określa, że ser żółty to produkt mleczny i do jego produkcji może być użyty jedynie tłuszcz mleczny. Każda, nawet najmniejsza domieszka tłuszczu roślinnego, tworzy z niego produkt seropodobny. Jak rozpoznać sztuczny ser? Po czym poznać, że jest wyrobem seropodobnym?

Zazwyczaj producenci takich produktów używają taniego oleju palmowego lub kokosowego do produkcji. Wydawałoby się, że to nic strasznego, ponieważ oleje roślinne są dobre dla zdrowia. Niestety tak nie jest.Oleje te mogą spowodować problemy natury kardiologicznej, zapalenie pęcherzyka żółciowego, otyłość, miażdżycę tętnic, zakrzepicy i wiele innych dolegliwości.

Jak odróżnić ser od seropodobnego produktu

Obraz

Po pierwsze, należy dokładnie przestudiować etykiety (w produkcie nie powinno być żadnych tłuszczów roślinnych, ani oleju palmowego, ani kokosowego, tylko tłuszcz mleczny).

Po drugie, należy zwrócić uwagę na koszt produktu (Dlaczego sztuczny ser jest tańszy? Oleje roślinne są bardzo tanie, co pozwala producentowi obniżyć stawkę produktu końcowego i zaoferować atrakcyjną cenę za ser. Udział procentowy tych olejów może być różny, od niewielkiego dodatku do prawie całkowitego zastąpienia tłuszczu mlecznego.

Po trzecie, w przypadku pakowanego sera owiniętego w folię, która nie ma etykiety, niemożliwe jest poznanie składu produktu, pozostaje więc oprzeć się na własnych spostrzeżeniach i doświadczeniu. Naciśnij ser palcami: jeśli wycieknie z niego płyn, najprawdopodobniej produkt zawiera tłuszcze roślinne.

Jaki kolor ma ser, który jest prawdziwy/naturalny? Pamiętaj również, że kolor sera powinien być naturalny i jednolity. Zbyt żółty ser zawiera sztuczne barwniki. Należy także zwrócić uwagę na wielkość i kształt oczek w serze. W naturalnym produkcie mają regularny kształt z gładkimi krawędziami, są równomiernie rozmieszczone na całej powierzchni sera. Duże dziury na samym środku produktu, a także niejednolite i ostre ich krawędzie to pewny znak fałszerstwa. Powierzchnia sera powinna być pozbawiona pęknięć, które wskazują na niewłaściwe przechowywanie i niską jakość.

Jakość sera zależy od jednolitego wzoru, jednolitej struktury, a nawet symetrycznych otworów. Jeśli jesteś fanem parmezanu i innych podobnych odmian, powinieneś zwrócić uwagę na cenę i reputację producenta. W innych przypadkach pomoże wam nasz test.

Test jakości sera

Weź kawałek zakupionego sera w temperaturze pokojowej i delikatnie wygnij go pod kątem prostym. Ser nie powinien pękać w miejscu zgięcia! Zrezygnuj z sera, który łatwo się kruszy i pęka. Bądź ostrożny i jedz tylko zdrowe produkty!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także