PoradyW ten sposób należy obierać banany. Niby proste, a mało kto robi to poprawnie

W ten sposób należy obierać banany. Niby proste, a mało kto robi to poprawnie

Banany - Pyszności; źródło: Adobe
Banany - Pyszności; źródło: Adobe
Joanna Bogiel-Jażdżyk
17.04.2023 06:45, aktualizacja: 17.04.2023 10:02

Obieranie banana to jedna z tych czynności, nad którymi raczej się nie zastanawiamy. Robimy to intuicyjnie. Wszystko wskazuje jednak, że większość z nas taką czynność wykonuje w niewłaściwy sposób.

Banany to jedne z naszych ulubionych owoców. Szybko zaspokajają głód, dlatego można sięgać po nie jako przekąskę zamiast niezdrowych batonów czy słonych chipsów. Są też bardzo zdrowe. Działają jak naturalne antydepresanty, bo tryptofan wchodzący w skład bananów przyczynia się do szybszej produkcji hormonów szczęścia. Duża ilość potasu zawarta w bananach (395 mg/100 g) działa pozytywnie na krążenie i utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi. Tyle jeśli chodzi o aspekty medyczne. Przejdźmy do kwestii technicznych - czyli sposobu obierania tych pożywnych owoców.

Banany - Pyszności; źródło: Adobe
Banany - Pyszności; źródło: Adobe

Banan - najpopularniejszy owoc świata

Na świecie jest ponad tysiąc odmian banana, ale w Europie  jemy zwykle jedną: banana zwyczajnego. Co ciekawe banan, którego dziś znamy to nie ta sama odmiana, która podbijała Amerykę w XIX w., czy na skórce którego ślizga się Charlie Chaplin w filmach z lat 20. Tamten nazywał się Big Mike, był większy i bardziej kremowy. Niestety zaraza zniszczyła jego plantacje w latach 50. XX w.

Samo słowo banan pochodzi z języka arabskiego i oznacza palec. Co ciekawe, z punktu widzenia botaniki banan jest jagodą. Podobnie jak borówki czy truskawki. A więc jeśli chodzi o banany nie ma mowy o drzewach. Banany to bardzo duże byliny. Uprawia się je w strefie międzyzwrotnikowej, w Ameryce Południowej, Afryce, Azji, a także na terenach położonych na Oceanie Spokojnym.

Jak poprawnie obierać banany?

Część z nas obiera banany od strony ogonka, którym przyczepiony był do kiści. Drudzy zabierają się do tego, ściągając skórę od strony cienkiej końcówki. Intuicja podpowiada, żeby ciągnąć za ogonek. Daje on lepszy uchwyt, dzięki któremu można z większą siłą szarpnąć za skórkę i obrać owoc. Niestety, intuicja nie zawsze wskazuje nam właściwe rozwiązania.

Wielu wydaje się, że banany zwisają z palm w kiściach. Jest dokładnie odwrotnie - przedłużony fragment łodygi to dół, a nie góra owocu. Krótka końcówka (która faktycznie jest końcem), dojrzewa jako pierwsza. Mit funkcjonujący wśród konsumentów głosi, że w czarnej końcówce banana żyją szkodliwe dla ludzi lamblie. To nieprawda. W bananach nie znajdziemy żadnych pasożytów. Czarna końcówka znajdująca się na końcu owocu to pozostałość po okazałym kwiatostanie. Banan jest tam najbardziej miękki i to właśnie od tej strony należy zacząć jego obieranie.

Jak to zrobić? Weź samą końcówkę banana w dwa palce w miejscu, gdzie pod spodem nie zaczął się jeszcze "banan właściwy" i mocno ją ściśnij, tak, żeby pękła. Tak obierzesz go najszybciej i nie uszkodzisz owocu. Smacznego!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także