Tym prostym sposobem zawsze odróżnisz kanię od muchomora. Ta wiedza może uratować ci życie

Jak odróżnić kanię od muchomora? Zwróć uwagę na małe szczegóły. Pomyłka może być naprawdę niebezpieczna, ale łatwo możesz się jej ustrzec. Zobacz najważniejsze różnice.

Grzybobranie to nie tylko sposób na wypełnienie koszyków leśnymi skarbami. To również fantastyczny sposób na relaks i zaczerpnięcie świeżego powietrza podczas przechadzki. Na liście pożądanych grzybów widnieje nie tylko borowik i podgrzybek, ale także kanie. Można stworzyć z nich rewelacyjne kotlety w chrupiącej panierce czy też pyszny i aromatyczny sos. Podczas jej zbierania należy jednak zachować szczególną ostrożność- bardzo mocno przypomina ona trujące muchomory sromotnikowe. Niewprawiony lub mało uważny grzybiarz może łatwo je ze sobą pomylić. Zobacz, jak uniknąć błędu.

Gdzie rosną sowy?

Czubajka kania, nazywana również sową, to jeden z najpopularniejszych grzybów. Jej kapelusz osiąga nawet 30 cm, dzięki czemu łatwo rzucają się w oczy. Znaleźć można je nie tylko w lesie- często rosną na polanach, łąkach i poboczach. Żyją w symbiozie z dębami, bukami i innymi liściastymi drzewami.

Jak odróżnić kanię od muchomora- Pyszności/ źródło: Łukasz Olijarczyk

Jak odróżnić kanię od muchomora sromotnikowego?

Chociaż te grzyby są do siebie łudząco podobne, to są pewne elementy, które pozwolą Ci na odróżnienie ich od siebie. Pamiętaj jednak, że jeśli nie jesteś w 100% pewien, czy grzyb jest trujący czy nie- zostaw go tam, gdzie go znalazłeś. Już jeden mały owocnik muchomora sromotnikowego może otruć całą rodzinę.

Kapelusz

Zacznij od dokładnego obejrzenia kapelusza. Kapelusz dojrzałej kani jest płaski, z niewielkim garbem na górze. Ma charakterystyczne brązowe plamy. Zamknięte okazy to jeszcze niedojrzałe grzyby, których lepiej nie zbierać- to właśnie je łatwo jest pomylić z muchomorem
Muchomor sromotnikowy ma gładki, opalizujący kapelusz w kolorze oliwkowozielonym.

Blaszki

Następnie zerknij na spód kapelusza. Blaszki kani są beżowe lub nawet jasnobrązowe., u muchomora z kolei białe.

Trzon

Zerknij na pierścień. Jeśli znajduje się on na trzonie, jest ruchomy, to wskazuje on na sowę. Muchomor sromotnikowy ma pierścień zwisający i kołnierzykowaty.

 

Jak odróżnić kanię od muchomora/ Pyszności

Jak odróżnić kanię od muchomora- Pyszności/ źródło: Lasy Państwowe

 


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×