Porady15 produktów spożywczych, które są przez większość ludzi źle przechowywane

15 produktów spożywczych, które są przez większość ludzi źle przechowywane

15 produktów spożywczych, które są przez większość ludzi źle przechowywane
Ewa
26.04.2022 07:50, aktualizacja: 29.11.2022 15:54

Jak przechowywać produkty w kuchni? Sposób na bezpieczne przechowywanie produktów spożywczych. W kuchennych szafkach, na blatach, w lodówce, w pudełkach, puszkach... Miejsc, w których możesz przechowywać swoje jedzenie, jest mnóstwo. Czasami odruchowo wkładamy produkt, nie zastanawiając się, czy jest to odpowiednie miejsce. Sprawdź, jak zaleca się przechowywać najpopularniejsze produkty i nie popełniaj już błędów!

Jak przechowywać chleb? Co chroni pieczywo przed pleśnią?

Chleb najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętym pudełku z odrobiną soli, która ochroni go przed pleśnią. Plastikowe torby nie pozwalają „oddychać” i wytwarzają wysoką wilgotność, którą grzyby naprawdę kochają. Jednak przechowywanie chleba w lodówce również nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ w niższych temperaturach woda odparowuje znacznie szybciej, przez co chleb bardzo szybko twardnieje.
Kupiłeś za dużo pieczywa? Zamroź je!

Obraz

Jak przechowywać mleko?

Najpopularniejszym miejscem dla mleka jest półka w drzwiczkach lodówki. Nie jest to najlepsza opcja, chociaż może ciężko w to uwierzyć. Za każdym razem, gdy otwierasz drzwiczki, narażasz mleko na zmianę temperatury, co sprzyja psuciu się.
Najlepszym miejscem w lodówce jest najwyższa półka, tuż przy samej ściance lub najniższej położna półeczka.

Obraz

Jak przechowywać czekoladę?

Latem przechowywanie czekolady może sprawić trochę problemów, chociaż znam kilku miłośników roztopionych tabliczek.
Jeśli chcesz zachować tę słodycz w dobrej formie: schowaj ją do szafki. Czekolada jest łatwa w utrzymaniu: potrzebuje chłodu i ciemności.

Jednak wkładanie jej do lodówki nie jest najlepszym pomysłem. Po pierwsze będzie wtedy o wiele twardsza, a po drugie w wyniku różnicy temperatur na jej powierzchni pojawią krople wody, które zamienią się potem w biały nalot. Nie jest on niebezpieczny, czy też niezdrowy, ale nie wygląda estetycznie.

A czekoladę zawsze dobrze mieć pod ręką w szafce :)

Jak przechowywać miód?

Chociaż miód nie ma terminu ważności i może naprawdę długo stać w naszej kuchni, to bardzo ważne jest jego poprawne przechowywanie.

Słoik postaw w miejscu, gdzie nie ma bezpośrednio słońca i zakręcaj dokładnie po każdym użyciu. Miód najlepiej przechowywać w chłodnym miejscu, jednak niech nie będzie to lodówka, w której może się skrystalizować i stracić nieco swoich prozdrowotnych właściwości.

Jak przechowywać oliwę z oliwek?

Większość dobrych oliw sprzedawana jest w butelce z ciemnym szkłem. Nie przez przypadek! Oliwa z oliwek nie powinna być wystawiana na bezpośrednie nasłonecznienie — najlepiej trzymać ją w szczelnie zamkniętej butelce, w zamkniętej szafce.
Nie wkładaj jej też do lodówki: w niskiej temperaturze gęstnieje i staje się mętna, co obniża jej estetyczne walory.

Jak przechowywać pomidory?

W lodówce znajdują się specjalne szuflady na warzywa, co sugeruje, że i dla pomidorów będzie tam idealne miejsce. Nic bardziej mylnego!

Temperatura panująca w lodówce sprawia, że konsystencja pomidorów zmienia się i stają się bardziej mączyste.

Jeśli chcesz mieć soczyste, świeże i mięsiste pomidory to przechowuj je na kuchennym blacie. Nie wkładaj ich do jednej miski: jeśli zepsuje się jeden z nich, pleśń błyskawicznie przeniesie się na resztę owoców.

Jak przechowywać seler naciowy?

Seler naciowy jest fantastyczną przekąską, idealnie pasującą do hummusu. Ale czy wiesz jak przechowywać tę witaminową bombę?
To warzywo sprzedawane jest najczęściej zapakowane w folię — koniecznie je z niej wyjmij! Wytwarzany przez niego etylen nie ma dokąd się ulotnić.
Seler najdłużej można przechowywać jako gotową do spożycia przekąskę w pojemniku z wodą.

Ps. Do takiego selera możesz wrzucić także pokrojoną marchewkę.

Jak przechowywać szparagi?

Szparagi przechowujemy w bardzo prosty sposób, dzięki któremu będą one dłużej jędrne i sprężyste. Usuń zdrewniałe końce i zanurz je w wodzie tak jak kwiaty. Następnie przykrywamy je od góry kawałkiem folii. Takie szparagi mogą spędzić w lodówce ok, tygodnia. Chociaż nie wiem, czy wytrzymają tak długo bez zjedzenia ich przez domowników! :)

Jak przechowywać orzechy?

Większość z nas orzechy przechowuje w temperaturze pokojowej, przyznam, że sama tak robiłam. Nie jest to zły sposób, ale lepszym patentem będzie trzymanie orzechów...w lodówce!

Migdały i orzechy włoskie nie lubią wysokich temperatur i mogą się zepsuć, a tego chyba nie chcemy. Najlepiej orzechy włożyć do pudełka i przechowywać w lodówce. Mogą tam bez problemu stać przez 9 miesięcy. Nie spleśnieją i nie będą wysuszone.

Jak przechowywać mąkę?

Pozornie jest bardzo prosta w przechowywaniu, nawet w opakowaniu, w którym była kupiona. I miałoby to szans powodzenia gdyby nie mole. Te uporczywe stworzenia potrafią napsuć krwi niejednej gospodyni domowej. Jeśli pojawiły się u Ciebie, skorzystaj z naszych sposobów, dzięki którym się ich pozbędziesz, a mąkę zamknij w szczelnym słoiku i schowaj do lodówki lub szafki (kiedy już całkowicie usuniesz problematyczne owady).

Jak przechowywać ogórki?

Ogórki są niezwykle wrażliwe na wydzielany przez dojrzewające owoce etylen. Jeśli chcesz zjeść je w przeciągu kilku dni, schowaj je do lodówki. Nie mogą jednak spędzić tam za dużo czasu, bo stają się wtedy podatne na gnicie. Wyciągnij je i przechowuj w temperaturze pokojowej, jednak oddzielone od innych warzyw i owoców.

Jak przechowywać świeże zioła?

Gałązki bazylii, natka pietruszki, koperek to zioła, które szczególnie w okresie letnim królują na naszych stołach. Szybko jednak tracą na swojej świeżości, wysychają lub gniją. Zdradzę Wam sposób, który pozwala na zachowanie ich dłużej w świeżości.
Zielone gałązki dokładnie opłucz zimną wodą i włóż do pojemnika. Przykry je zwilżonym ręcznikiem papierowym.

Jak przechowywać cytrusy?

Jeśli chcesz zachować je na dłużej: schowaj je do lodówki. W ten sposób będą mogły czekać nawet miesiąc, zanim je zużyjesz. Pamiętaj o tym, żeby co jakiś czas je przekręcać, żeby uniknąć gnicia od spodu.
Wolisz trzymać je na kuchennym blacie? Koniecznie wyjmij je z folii! Zapewnisz tym samym dobry przepływ powietrza, co opóźni psucie się.

Jak przechowywać surowe mięso?

Tackę z surowym mięsem odkładamy często na najwyższą półkę. Nie jest to pozbawione pewnej logiki: w końcu wtedy mamy je na wysokości wzroku, przez co trudniej zapomnieć o tym, że je kupiliśmy i wypadałoby je zużyć.
Nie jest to jednak najlepsze miejsce. Mięso, zarówno świeże jak i rozmrażane, może zacząć wydzielać soki i inne płyny, które kapiąc w dół, zabrudzą inne produkty w lodówce.
Mięso najlepiej położyć na talerzyku i umieścić na dolnej półce w lodówce.

A Ty? Masz jakieś patenty na przechowywanie produktów? A może masz swoją spiżarnię? Daj nam koniecznie znać w komentarzu!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także