PoradyTak rozpoznasz nieświeże jajka, nawet bez rozbijania skorupki. Te metody zawsze działają

Tak rozpoznasz nieświeże jajka, nawet bez rozbijania skorupki. Te metody zawsze działają

Jajka - Pyszności; foto: Canva
Jajka - Pyszności; foto: Canva
11.11.2022 15:34

Świeżość jajek, których dodajemy do naszych potraw, powinna zawsze być sprawą priorytetową. Przecież to jasne, że jeden zepsuty składnik zepsuje całe danie, a w przypadku wadliwych jajek jest to wyjątkowo pewne. Jak rozpoznać nieświeże jajka bez rozbijania skorupki? Oto sposoby.

Zepsute jajko jest groźne z kilku powodów. Najważniejszym z nim jest oczywiście możliwe zagrożenie dla naszego zdrowia. Już zwykłe problemy żołądkowo to nic przyjemnego, a zakażenie bakterią salmonelli to o wiele poważniejsza dolegliwość.

Kolejną sprawą jest to, że tak jak w przypadku zepsutego mięsa poczujemy jego charakterystyczny zapach na przykład podczas krojenia, tak już przy jajkach często zdarza nam się rozbić je bezpośrednio do patelni czy miski. Nie wąchanie kurzych jajek przed ich użyciem to złe przyzwyczajenie, które powinniśmy wykluczyć z naszych nawyków.

Nieświeże jajka - Pyszności; foto: Canva
Nieświeże jajka - Pyszności; foto: Canva

Zachodzi pytanie: jak rozpoznać nieświeże jajka? A jeszcze lepiej: jak zrobić to bez rozbijania skorupki? Są na to sposoby.

Jak rozpoznać nieświeże jajka bez rozbijania skorupki?

Patent numer 1. Ocena wizualna.

Jeśli na skorupce jajka zauważyłaś nietypowe plamy lub odbarwienia, jest to zły znak. Mogą one oznaczać zaburzenia procesu wapnienia oraz złą dietę i stres u kur. Nawet jeśli takie jajka nie będą sensu stricto nieświeże, lepiej ich unikać. To samo dotyczy wyczucia miękkiej skorupki - świadczy o braku dostępu kur do wody, a jednocześnie jest groźne, bo miękka skorupka to słabsza ochrona jajka przed bakteriami.

Patent numer 2. Potrząśnięcie jajkiem.

Możesz tę metodę zastosować już na etapie zakupów w sklepie. Jeśli robiąc to, poczujesz, że w środku coś się przelewa, chlupocze, oznacza to, że jajko jest nieświeże. Jest to bowiem sygnał, że do środka dostało się powietrze.

Nieświeże jajka - Pyszności; foto: Canva
Nieświeże jajka - Pyszności; foto: Canva

Patent numer 3. Najbardziej znany - metoda wodna.

Wrzuć jajko do naczynia z wodą. Jeśli opadnie i pozostanie na dnie, znaczy, że jajko jest świeże. Jeśli natomiast jajko zacznie wznosić się w stronę powierzchni, lub nawet wypłynie - ponownie masz do czynienia z nieświeżym jajkiem. Raz jeszcze chodzi tu o powietrze we wnętrzu.

Wiesz już jak rozpoznać nieświeże jajka. Może cię w takim razie zainteresować ten film z naszego kanału na YouTube z przepisem na pyszną jajecznicę z papryką.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także