PoradyJak rozpoznać zepsute ogórki kiszone? Jeden szczegół powinien od razu nas zaniepokoić

Jak rozpoznać zepsute ogórki kiszone? Jeden szczegół powinien od razu nas zaniepokoić

Jak rozpoznać zepsute ogórki kiszone? Jeden szczegół powinien od razu nas zaniepokoić
Paulina
30.07.2022 13:34

Miłośnicy domowych przetworów, często przygotowują własne ogórki kiszone. Niestety nie zawsze wychodzą tak, jak powinny. Okazuje się, że niekiedy podczas robienia tych popularnych przetworów, popełniamy błędy. W konsekwencji nasze ogórki pleśnieją. Jak rozpoznać zepsute ogórki kiszone? 

Mówiąc o zepsutych ogórkach, trzeba powiedzieć jak je rozpoznać i co zrobić, by temu zapobiec. Oto kilka naszych wskazówek i rozwiązań, które mogą pomóc.

Jak rozpoznać zepsute ogórki kiszone?

Jest kilka sposobów na to, by ocenić czy ogórki są popsute. Nasze narządy smaku, węchu czy wzroku są w tym przypadku niezawodne. Pierwszy krok to zapach, jeśli otworzysz ogórki, to sprawdź koniecznie, jak pachną, jeśli już pierwszy odruch Cię zaskoczy, to warto sprawdzić dalej. Pleśń. Nie mówimy tu o białym nalocie, czyli cienkiej, jednolitej warstwie białego nalotu, który powstaje w wyniku działalności bakterii kwasu mlekowego. To normalne i bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Natomiast zaniepokoić nas powinien grubszy kożuchu. Jest zazwyczaj nierównomierny i ma biało-szarawy czy zielonkawy kolor. Jeśli zalewa się pieni i ma dziwny zapach, to także znak, że w słoiku rozwinęły się już drożdże i bakterie. Nie próbujemy takich ogórków i nie ratujemy ich. Należy je wyrzucić.

Słoik z ogórkami- Pyszności; Foto: Pixabay.com
Słoik z ogórkami- Pyszności; Foto: Pixabay.com

Dlaczego ogórki się psują?

Jest kilka powodów przez które nasze ogórki się psuja. Pierwszym z nich jest zły produkt, który kisimy. Co to oznacza? Jeśli przed umieszczeniem ogórków w słoiku dokładnie ich nie obejrzyjmy i któryś będzie zepsuty to prawdopodobieństwo, ze wszystkie ogórki nie będą nadawać się, do spożycia jest bardzo duże. Oprócz tego ważne jest przygotowanie słoików do wekowania. Wyparzanie słoików to bardzo ważny etap podczas produkcji domowych przetworów. W ten sposób pozbywamy się szkodliwych drobnoustrojów i bakterii. Dzięki temu przedłużamy żywotność naszych przetworów. Należy również pamiętać o tym, aby starannie przygotować zakrętki, tam również mogą znaleźć się niepożądane bakterie.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować ogórki w zalewie gyros krok po kroku. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także