PoradyNiedogotowane jajko na miękko możesz uratować. Wystarczy banalnie prosta czynność

Niedogotowane jajko na miękko możesz uratować. Wystarczy banalnie prosta czynność

Jak uratować niedogotowane jajko na miękko - Pyszności; Foto: Canva.com
Jak uratować niedogotowane jajko na miękko - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka
29.07.2022 07:42, aktualizacja: 15.09.2023 14:31

Niekiedy zdarza się, że za krótko gotujemy jajko na miękko. W konsekwencji produkt odznacza się nadal surowym białkiem. Nie każdy z nas lubi takie niespodzianki. W takim razie jak możemy temu zaradzić? Okazuje się, że w prosty sposób możesz je dogotować.

Sposób na niedogotowane jajko na miękko

Jajko w garnku - Pyszności; Foto: Canva.com
Jajko w garnku - Pyszności; Foto: Canva.com

Jajko na miękko to fantastyczny pomysł na śniadanie. Wspaniale smakuje z kromką świeżego pieczywa. Niestety niekiedy źle wyliczymy czas gotowania się jajka. W konsekwencji białko jest nadal płynne. Jak i w czym możemy go dogotować? W takiej sytuacji warto skorzystać z woreczka śniadaniowego.

Wystarczy, że wrzucisz do woreczka niedogotowane jajko. Następnie zawiąż woreczek i wstaw go do gotującej się wody. Gotuj do momentu, aż uzyskasz jajko o odpowiedniej konsystencji. Dzięki tej prostej metodzie, twoje jajko już zawsze wyjdzie idealnie.

Jak uzyskać idealne jajka na miękko?

Jajka na miękko to dobry wybór na śniadanie - Pyszności; Foto: Canva.com
Jajka na miękko to dobry wybór na śniadanie - Pyszności; Foto: Canva.com

Jeśli chcesz uniknąć dogotowywania jajka - warto wiedzieć ile czasu najlepiej je gotować. Okazuje się, że wszystko zależy od wielkości jajka. Najmniejsze jajka ( S ), gotujemy maksymalnie 3,5 minuty. Na te o średniej wielkości ( M ) przeznaczamy 4 minuty. Natomiast największe jajka ( L ) gotujemy aż 5,5 minuty. Wrzucaj je za pomocą łyżki do gotującej się wody.

Około 30 minut przed obróbką termiczną warto wyjąć jajka z lodówki. Dzięki temu nabiorą one temperatury pomieszczenia. W konsekwencji nie popękają podczas gotowania. Jeśli zapomniałeś wyjąć ich wcześniej, równie dobrze możesz wstawić je na chwilę do ciepłej wody.

Ugotowane jajka zalewamy zimną wodą, aby zatrzymać działanie wysokiej temperatury. Niektórzy podczas gotowania jajek dodają do wody sok z cytryny lub łyżkę octu. Okazuje się, że dzięki tym dwóm składnikom, jajka nie popękają.

Jakie jajka wybierać?

Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze jajko będzie wyjątkowo smaczne, warto wybrać te dobrej jakości. W związku z tym polecamy sięgać po jajka oznaczone 1 ( wolny wybieg) lub 0 (chów ekologiczny). Dzięki temu mamy pewność, że kury były dobrze traktowane.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować jajko zapiekane w bułce z awokado i szynką krok po kroku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także