Wirtualna Polska

Psuje smak. Częsty błąd podczas przygotowywania wątróbki

wątróbka

Pyszności - Fot. Adobe Stock

Przygotowanie idealnej wątróbki może sprawiać nieco problemu. Często wątróbka wychodzi twarda, sucha albo niedosmażona. Dlaczego tak się dzieje? Wiele osób popełnia błędy, których jednak z łatwością można uniknąć. Jeśli uzmysłowimy sobie, co robimy źle, łatwiej nam będzie przyrządzić bardzo smaczne i aromatyczne danie.

Wirtualna Polska

Nieosuszona wątróbka

Przed włożeniem wątróbki na tłuszcz, koniecznie należy ją osuszyć papierowym ręcznikiem, który wchłonie nadmiar wilgoci. Jeśli tego nie zrobimy, mięso będzie bardzo pryskać, co może skutkować nie tylko ubrudzeniem całej kuchenki i zachlapaniem ścian czy podłogi, ale również poparzeniem.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Aby zapobiec pryskaniu, można także przykryć wątróbkę pokrywką. Dzięki temu dodatkowo wątróbka będzie bardziej miękka i soczysta, a także równomiernie usmażona zarówno z zewnątrz, jak i w środku.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zbyt wczesne solenie

Sól ma właściwości higroskopijne, czyli pochłania wilgoć. Zbyt wczesne dodanie soli do wątróbki sprawia, że szybko puszcza ona soki, robi się sucha i twarda. Właśnie z tego powodu wątróbkę należy posolić pod sam koniec smażenia albo nawet już po zdjęciu jej z ognia.

Nieodpowiednie pokrojenie wątróbki

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Aby wątróbka usmażyła się równomiernie, powinna być pokrojona na jednakowej wielkości kawałki. Tylko wtedy unikniemy sytuacji, w której część wątróbki będzie usmażona, podczas gdy inna część będzie krwista i niedosmażona albo też część będzie usmażona w odpowiedni sposób, a inna część przypalona i przesuszona.

Jeśli kawałki będą podobnej wielkości, cała potrawa będzie gotowa w tym samym momencie.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Niedobrane naczynie

Wątróbka, aby była smaczna, powinna być smażona lub duszona na odpowiedniej wielkości patelni. Warto poszukać naczynia, w którym każdy kawałek wątróbki będzie stykał się z jego dnem. Dzięki temu wszystkie porcje usmażą się w tym samym czasie.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
wątróbka

Pyszności – Fot. Adobe Stock

Słabo rozgrzany tłuszcz

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jeśli wątróbka wychodzi nam nasiąknięta tłuszczem, oznacza to, że zbyt wcześniej została włożona na patelnię. Powinniśmy najpierw dobrze rozgrzać tłuszcz do smażenia i dopiero wtedy wyłożyć na niego mięso. Nie mieszajmy też zbyt często naszej wątróbki, by nie rozpadała nam się w trakcie smażenia.

Warto też pamiętać, by nie kłaść zbyt dużo mięsa naraz, aby dobrze rozgrzany tłuszcz nie stracił za szybko temperatury, co skutkowałoby nasiąknięciem wątróbki tłuszczem.

Brak namoczenia wątróbki

Czasami wątróbka wychodzi nam gorzka i niesmaczna. Okazuje się, że winę za to ponoszą błonki obecne w mięsie – szczególnie w wieprzowej i wołowej wątrobie. Aby zmniejszyć ryzyko zgorzknienia potrawy, warto przede wszystkim dokładnie ją oczyścić w trakcie krojenia oraz wymoczyć ją w mleku, jogurcie lub kefirze. Najlepiej zalać ją mlekiem i odstawić na noc do lodówki. Mleko sprawia, że wątróbka staje się delikatniejsza, ma przyjemną konsystencję i łagodny zapach.

Smażona wątróbka z cebulką – przepis

Składniki:

 • 500 g wątróbki,
 • 2 średniej wielkości cebule,
 • mąka,
 • olej,
 • sól i pieprz.

Sposób przygotowania:

Wątróbkę oczyszczamy z wszelkich błonek i żyłek. Możemy namoczyć ją przez godzinę w mleku. Cebulę kroimy w piórka. Na patelni rozgrzewamy olej. Szklimy na nim cebulę. Gdy będzie gotowa, wykładamy ją osobny talerz. Kawałki wątróbki obtaczamy w mące i obsmażamy z obu stron na patelni. Pod koniec smażenia doprawiamy solą i pieprzem. Podajemy z ziemniakami i obsmażoną wcześniej cebulką.

Duszona wątróbka – przepis

Składniki:

 • 500 g wątróbki,
 • 2 średniej wielkości cebule,
 • 1 duże jabłko,
 • mąka,
 • olej,
 • sól i pieprz.

Sposób przygotowania:

Wątróbkę dokładnie oczyszczamy i kroimy na równe kawałki. Obtaczamy je w mące i obsmażamy chwilę z obu stron do zrumienienia. Wykładamy na osobny talerzyk. Cebulę kroimy w piórka, a jabłko w kostkę. Dodajemy nieco oleju na patelnię i szklimy na nim cebulę. Po chwili dodajemy jabłko. Układamy na wierzchu wątróbkę i dolewamy nieco wody. Całość przykrywamy i dusimy przez ok. 5 minut. Wątróbkę obracamy i znów przykrywamy patelnię, by potrawa dusiła się kolejne 5 minut. Solimy i pieprzymy. Wątróbkę podajemy z ziemniakami i suszoną żurawiną.

Wiele osób nie lubi wątróbki. Najprawdopodobniej trafili kiedyś na źle przyrządzoną i teraz nie mogą się do niej przekonać. Jeśli jednak będziemy unikać najczęściej powtarzanych błędów pojawiających się w trakcie przygotowywania wątróbki, możemy odkryć jej smak na nowo.

Autor: Halina Basek

Na naszym kanale YouTube znajdziesz przepis na kotlety mielone ze słoika:


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×