Jak usunąć spaleniznę z dna garnka bez chemii i drogich środków?

Na pewno nie raz zdarzyło się nam przypalić garnek. Chwila nieuwagi i zafundowaliśmy sobie dodatkową pracę podczas mycia naczyń. Jak usunąć spaleniznę z dna garnka? Oto kilka trików, które będą pomocne.

W sklepach znajdziemy mnóstwo produktów, które uporają się z przypalonymi garnkami. Do wyboru mamy pasty, mleczka czy spreje czyszczące. Działają one bardzo podobnie jak te domowe, ale często drażnią nasze drogi oddechowe i skórę, ponieważ są zdecydowanie silniejsze. Nie zawsze posiadamy je w domu, dlatego, jeśli jesteście fanami prostych, domowych sposobów to proponujemy użyć sody oraz soli. Są to dwa produkty, które zawsze znajdą się w naszym domu.

Jak usunąć spaleniznę z dna garnka?

Źródło: google.pl

Soda oczyszczona i sól

Niezawodna i niezastąpiona, soda oczyszczona. Dzięki niej można również z łatwością wyczyścić przypalony garnek. Jak to zrobić? To bardzo proste! Zalej naczynie ciepłą wodą i posyp sodą. Całość pozostaw na noc i następnego dnia za pomocą gąbki usuń resztki spalenizny. Warto pamiętać, że ten trik nie sprawdzi się w przypadku garnków aluminiowych. Jeśli nie posiadasz w domu sody oczyszczonej, użyj soli. Umieść sól oraz wodę w garnku i pozostaw na noc. Następnego dnia zagotuj wodę z solą. Po 10 min wyłącz palnik i po wystygnięciu umyj garnek za pomocą gąbki do mycia naczyń.

Źródło: google.com

Cytryna do mycia garnków

Jeśli nasz garnek nie jest mocno przypalony, to możesz wykorzystać cytrynę. Pokrój owoc na małe kawałki i wyszoruj naczynia. Następnie wlej ciepłą wodę i pozostaw na kilka godzin. Nie stosuj tej metody, jeżeli twój garnek jest aluminiowy.

Jak usunąć spaleniznę z dna garnka bez chemii i drogich środków?

© blog.blueapron

Woda, ocet i soda oczyszczona

Przygotuj miksturę z wody oraz octu. Wlej do przypalonego garnka całość i doprowadź do wrzenia. Zdejmij naczynie z ognia i wsyp do środka sodę oczyszczoną. Pozostaw naczynie na kilka minut, a następnie umyj je ręcznie przy użyciu gąbki i płynu do naczyń. Jeśli natomiast nie posiadasz sody oczyszczonej, możesz zagotować w garnku sam ocet.

Jak usunąć spaleniznę z dna garnka bez chemii i drogich środków?

Domowa pasta z sody i wody utlenionej

W małej misce umieść sodę i wodę utlenioną. Proporcje tych produktów powinny być takie same, czyli 1:1. Tak przygotowany preparat umieść na przypalonym garnku i pozostaw na 10-15 minut. Po tym czasie całość dokładnie wyszoruj przy użyciu gąbki. Następnie przepłucz i wytrzyj. Ten środek poradzi sobie równie dobrze, jak gotowy specyfik ze sklepu.

 


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×