PoradyZanim wyrzucisz końcówkę pietruszki, dobrze się zastanów. Można nieźle zaoszczędzić

Zanim wyrzucisz końcówkę pietruszki, dobrze się zastanów. Można nieźle zaoszczędzić

Hodowanie pietruszki - Pyszności; Foto canva.com
Hodowanie pietruszki - Pyszności; Foto canva.com
17.10.2022 17:12

Nie ma to jak smaczne i zdrowe warzywa i zioła prosto z naszego ogródka. Gdyby jeszcze była taka możliwość, by mieć je pod ręką podczas zimy. Okazuje się, że jest na to proste rozwiązanie, a dobrym przykładem będzie tu hodowanie natki pietruszki.

Własne rośliny i hodowanie natki pietruszki - co możesz mieć w swojej kuchni?

Okazuje się, że nie tylko hodowanie natki pietruszki będzie dobrym przykładem, jeśli chodzi o warzywa, które możesz mieć na parapecie w swojej kuchni. Zamiast wyrzucać końcówki niektórych roślin, możesz je wykorzystać do hodowania własnych roślin, które będą świetnym uzupełnieniem wielu wspaniałych dań kuchni polskiej. Te z domowej produkcji, będą smakować o wiele lepiej niż te zakupione w warzywniaku, które zwiędną po jednym dniu. Co istotne, własne wyhodowanie roślin na parapecie jest banalnie proste.

Pietruszka - Pyszności; Foto Canva.com
Pietruszka - Pyszności; Foto Canva.com

Hodowanie natki pietruszki to dobry przykład. W ten sposób wyhodujesz również sałatę, cebulę dymkę, seler naciowy, czy zioła - takie jak oregano, mięta, czy bazylia. Co ważne, będą one pyszne i zdrowe, a smak będzie zbliżony do tego, z czym mamy do czynienia w naszym przydomowym ogródku. To szczególnie dobre rozwiązanie na zimowe dni, kiedy to dostęp do tych roślin jest ograniczony, a smak w niczym nie przypomina tego, co znajdziemy w naszym ogródku.

Hodowanie natki pietruszki - jak zrobić to należycie?

Hodowanie natki pietruszki to nie tylko wspaniały składnik i dodatek do dań, ale również piękna ozdoba, która pojawi się na parapecie w naszej kuchni. Pietruszkę najszybciej wyhodujemy z korzenia, ale można zrobić to również z wysiewu nasion. Ta druga procedura będzie jednak zdecydowanie dłuższa.

Co będzie nam potrzebne?

  • podłużna doniczka
  • dobrej jakości ziemia ogrodowa
  • korzeń pietruszki lub jej nasiona.

Sposób przygotowania i hodowania:

Korzeń pietruszki najlepiej jest wsadzić w całości. Możesz go też obciąć w ten sposób, aby pozostawić około 3 cm od góry. Następnie należy go posadzić w ziemi - jeśli nasza doniczka jest głęboka, to dobrze będzie wsadzić go do ziemi w całości. Doniczkę ustawiamy na parapecie i podlewamy co 2 dni lub częściej, jeśli powietrze w naszym mieszkaniu jest suche. Pamiętaj, by korzeń pietruszki nie był przewiędły, bo nie da on wtedy gęstej i silnej natki. Korzeń nie powinien być też przesadnie oczyszczony.

Pietruszka - Pyszności; Foto Canva.com
Pietruszka - Pyszności; Foto Canva.com

W przypadku cieplejszych miesięcy, hodowanie natki pietruszki jest dużo prostsze. Doniczkę możesz wystawić na balkon, na którym będzie mieć więcej słońca, które jest niezbędne do rozwoju liści. W momencie, gdy natka nada się do użycia, używaj w pierwszej kolejności najdłuższych pędów. Rób to przy samej podstawie, dzięki czemu nasza natka pietruszki będzie się rozkorzeniać na boki. Ten wspaniały składnik idealnie sprawdzi się jako dodatek do zup, czy sałatek, które przygotujesz w swoim domu.

Szukasz pomysłu na prostą i szybką przekąskę z dodatkiem pietruszki? Zobacz na naszym kanale YouTube przepis na roladki z serkiem śmietankowym, szynką i pietruszką:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także