PrzepisDania główneJak zrobić ciasto na pierogi? Sprawdzony przepis i kilka porad

Jak zrobić ciasto na pierogi? Sprawdzony przepis i kilka porad

Photo by Vita Marija Murenaite on Unsplash
Photo by Vita Marija Murenaite on Unsplash
Anna
07.06.2018 22:31, aktualizacja: 07.06.2018 22:58

Pierogi są potrawą, z którą kojarzy się na świecie Polska. My sami utożsamiamy je z naszym krajem i świętami Bożego Narodzenia. Czy macie już doświadczenie w lepieniu pierogów? Jak zrobić ciasto na pierogi i pierogi ruskie? Śpieszymy z odpowiedzią.

Jak zrobić ciasto na pierogi

Lepienie pierogów jest nie lada wyzwaniem, bywa, że od zrobienia pierogów idealnych dzieli nas długa droga pełna prób i błędów. Postaramy się ich uniknąć i przedstawimy Wam przepis na ciasto na pierogi idealne.

pixabay.com
pixabay.com

Jeśli chodzi o farsze pierogowe, dowolność jest ogromna. Oczywiście najbardziej klasyczne są pierogi ruskie, czyli te z ziemniakami i serem, ale danie podaje się również z kapustą na słodko lub kiszoną, owocami, kaszą czy szpinakiem. Jednak na pierwszy ogień rzucamy hasło: pierogi ciasto!

Choć robienie ciasta na pierogi może przysporzyć wiele trudności, to na pierwszy rzut oka wydaje się być banalne, bowiem w jego skład wchodzą jedynie mąka, sól i woda lub mleko. Na początek kilka cennych wskazówek - mleko lub woda muszą być bardzo ciepłe. Wówczas zaparzą mąkę i ciasto stanie się elastyczne. Elastyczność poprawia również odstawienie go zawiniętego w ściereczkę na pół godzinki. Wówczas gluten otrzymuje od nas czas na uformowanie siatki białkowej. Niektórzy do robienia ciasta na pierogi używają jajka, jednak może ono sprawić, że będzie ono twarde.

Jak wspomnieliśmy na początku, ciasto na pierogi może nam nie wyjść. Co to znaczy? Może być za twarde, czego powodem może być dodatnie jajka, wyrabianie go z zimnej wody czy mleka lub dodanie za dużej ilości mąki. Jeśli nasze pierogi będą rozklejać się podczas gotowania, może być to wina zbyt cienkiego ciasta, za małej ilości mąki, złego sklejenia lub powietrza w pierogach. Natomiast jeśli ciasto nie będzie chciało się skleić może to być efekt zbyt dużej ilości mąki. Zwilżenie brzegów powinno załatwić sprawę.

Jak zlepiać pierogi? Niektórzy zagniatają palcami tak, by powstała falbanka, można również szczypać brzegi czy zaciskać je widelcem, łyżeczką lub specjalnym przyrządem.

Pierogi ciasto – przepis

Przygotujcie:

- 2,5 szklanki mąki,

- szczyptę soli,

- szklankę ciepłego mleka lub wody.

Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy sól i stopniowo wlewamy ciecz. Mieszamy ręką lub drewnianą łyżką – uważajcie jednak, by nie poparzyć się gorącą wodą lub mlekiem. Następnie przenosimy ciasto na stolnicę i wyrabiamy. Ma być gładkie i elastyczne. Gdy osiągniemy pożądaną konsystencję, rozwałkowujemy na stolnicy kawałek ciasta. Kolejnym krokiem jest wykrawanie kółek. Pomagamy sobie szklanką lub specjalną foremką. Okrawki ciasta formujemy w kulkę i używamy ich przy kolejnej partii wyrabiania pierogowych krążków. Gdy mamy gotowe kółka, układamy w ich środku kulkę z farszu i zlepiamy brzegi.

Photo by Vita Marija Murenaite on Unsplash
Photo by Vita Marija Murenaite on Unsplash

Pierogi ruskie – przepis

Jak zrobić pierogi ruskie? Do przygotowania farszu potrzebujesz 500 g tłustego białego sera, 500 g ziemniaków, łyżeczkę soli, kminku, pieprzu oraz zrumienioną na masełku cebulkę. Ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie, ser kruszymy. Ugotowane ziemniaki przeciskamy przez praskę i mieszamy z serem, dodajemy przyprawy i zeszkloną cebulkę. Mieszamy, mamy uzyskać gładką masę bez grudek. Następnie nasz farsz umieszczamy na cieście pierogowym, zlepiamy brzegi i gotowe pierogi odkładamy na stolnicę. Przykrywami je ściereczką, by nie obeschły.

W dużym garnku gotujemy osoloną wodę z dodatkiem oliwy. Gdy zacznie wrzeć wrzucamy pierwszą partię pierogów, gdy wypłyną na powierzchnię gotujemy je jeszcze 1,5 minuty i wyławiamy łyżką cedzakową. Podajemy z roztopionym masłem, zeszkloną cebulką, skwarkami, grzybowym sosem lub śmietaną.

Smacznego!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także