Jak zrobić kiełbasę?

Kiełbasa swojska smakuje o wiele lepiej niż ta kupiona w sklepie. Wie o tym każdy, kto choć raz spróbował przygotować taki przysmak w domu. Ważną zaletą wyrobów tego typu jest także brak konserwantów i innych szkodliwych środków.

Najważniejsze zasady
Często można spotkać się z poglądem, że wędliny powinny być jak najbardziej chude. Oczywiście należy dbać o zdrowie i unikać zbędnego tłuszczu. Pamiętaj jednak o tym, że bez właściwej ilości tego składnika twoja kiełbasa będzie bardzo sucha. Przełoży się to bezpośrednio na jej smak. Każdy domownik opowie się za bardziej soczystą wędliną. Warto więc zadbać o to, żeby zmielone mięso użyte do przygotowania domowej kiełbasy miało właściwą ilość tłuszczu. Jeśli trochę go brakuje, możesz do masy dodać np. trochę boczku.


Kiełbasa domowa może być wykonywana z różnych rodzajów mięs, użytych w odpowiednich proporcjach. Nadadzą się m.in. łopatka wieprzowa, boczek, karkówka. Możesz przygotować samodzielnie zarówno kiełbasę szynkową, jak i z dzika lub po prostu białą.


Czego potrzebujesz?
Przed przystąpieniem do pracy musisz przygotować: mięso, jelita (wieprzowe lub baranie), maszynkę do mielenia, pieprz, wodę, sól, gałkę muszkatołową, czosnek i gorczycę. Przydadzą się także lejki do nadziewania kiełbas. Warto zauważyć, że część kucharzy dodaje do wędlin słoniny. Standardowa proporcja mięsa do tłuszczu w kiełbasie wynosi 80:20.
Nie można zapominać o odpowiednim doprawieniu zmielonych mięs przed zrobieniem kiełbasy. Wszystko zależy od gustu. Część smakoszy nie przepada za dodawaniem czosnku. Inni lubią dosypać do mięsa nieco majeranku. Jeżeli chcesz, żeby twoja wędlina była bardziej delikatna, użyj mieszanki papryki. Niektórzy do kiełbasy dodają nawet czerwone wino.


Wykonywanie kiełbasy krok po kroku
Dobrze jest przed rozpoczęciem mielenia włożyć maszynkę na jakiś czas do zamrażarki. Pozwoli to na uniknięcie oddzielania się tłuszczu od mięsa. Warto o tym pamiętać, ponieważ dzięki temu smak wędliny będzie znacznie lepszy. Mięso musisz pokroić na mniejsze kawałki. Odpowiednia będzie np. 2 cm kostka. Po pokrojeniu włóż je na pół godziny do zamrażarki, żeby lepiej się mieliło.


Gdy upłynie odpowiedni czas, możesz wyjąć maszynkę i mięso. Tłuste kawałki oddziel od chudych – trzeba je mielić osobno. Pamiętaj, że mięso nie może mieć ścięgien! Do zmielonej masy dodaj wszystkie wybrane wcześniej przyprawy. Zagnieć wszystko dokładnie. Składniki muszą się równomiernie rozłożyć. Nie przesadzaj jednak z doprawianiem. Ostateczny smak, po odpowiednim odczekaniu, będzie mocniejszy niż ten początkowy. Na koniec dolej do mięsa szklankę wody i zagnieć masę jeszcze raz. Później przykryj mięso i zostaw na 2 godziny.
Napełnianie jelit


Najłatwiej napełnić jelita za pomocą maszynki do mięs z odpowiednią końcówką. Rozmiar lejka zależy od rozmiaru kiełbasy. Pamiętaj o zakręceniu i zawiązaniu jednego końca jelita. Po napełnieniu, możesz odpowiednio oddzielić pętka. Wystarczy właściwie skręcić jelita. Po każdym pętku zmień kierunek rotacji.
Nakłuj każdą kiełbaskę w kilku miejscach. Pozwoli to na usunięcie zbędnego powietrza, które dostało się do masy podczas napełniania.


Ostatni etap
Po skręceniu i uformowaniu kiełbasek, parz je ok. 5 minut we wrzątku. Nie doprowadzaj jednak do zagotowania się wody. Kiedy kiełbasa ostygnie, uwędź ją w wędzaku. Czas wędzenia zależy od gęstości i temperatury dymu. W zimnym i rzadkim proces ten będzie trwał od 3 do 5 godzin, w gorącym i gęstym ok. 1 godziny. Na smak kiełbasy wpływa również drewno, które użyjesz do wędzenia.
Komentarze