PrzepisDeseryJak zrobić pancakes, czyli śniadanie po amerykańsku

Jak zrobić pancakes, czyli śniadanie po amerykańsku

Photo by Alisa Anton on Unsplash
Photo by Alisa Anton on Unsplash
Anna
06.06.2018 20:53

Kojarzycie je z amerykańskich filmów i seriali. Ni to naleśniki, ni placuszki, coś pomiędzy, co na dobre zadomowiło się w kuchniach świata. Jak zrobić pancakes, czyli po prostu naleśniki amerykańskie? Oto sprawdzony przepis!

Jak zrobić pancakes – historia

Photo by Toa Heftiba on Unsplash
Photo by Toa Heftiba on Unsplash

Nie tylko Polacy kochają naleśniki. Amerykanie zapłonęli gorącym uczuciem do swoich placuszków. Naleśnik amerykański obchodzi nawet w USA swoje święto i to nie raz, a dwa razy w roku – 26 sierpnia i 1 marca.

Krótka teoria naleśnika amerykańskiego. Słynny tort zrobiony z pancakes'ów, oblany syropem klonowym i posypany świeżymi owocami zdecydowanie różni się od koncepcji lekkiego śniadania. Cóż, nie jest to zabieg przypadkowy, bowiem w USA je się zdecydowanie cięższe śniadania niż w Europie Środkowej.

Pancakes, czy pankejki, jak wolicie, podobnie jak większość amerykańskich dań, stały się pewnego rodzaju symbolem w kuchniach na całym świecie. Mają swoją długą historią, która zaczyna się we Francji, skąd do USA wraz z kolonistami przyjechały „crepes”, czyli naleśniki robione na bardzo cienkim cieście. Co ciekawe, francuskie „placki” zdobyły popularność wśród kolonistów innego europejskiego pochodzenia – Anglików i Holendrów. Z czasem przepis na „crepes” zaczął śnić swój amerykański sen, ciasto zostało spulchnione drożdżami lub sodą, mąka pszenna przeszła metamorfozę w kukurydzianą, a francuską lekkość naleśnika zastąpiło ciężkie ciasto. Przez lata zmieniał się także kształt pancake, a wszystko przez specjalne patelnie z wgłębieniami. Tak, to im naleśnik amerykański zawdzięcza swój spulchniony kształt.

W USA pancakes trafiły do produkcji seryjnej, którą zajęła się sieć IHOP. Najpierw na obrzeżach Los Angeles powstała jedna naleśnikarnia, a później rozpoczęła się błyskawiczna ekspansja terytorialna lokali na tereny całych Stanów.

Przepis na pancakes

Jeśli po naleśnikowej lekcji historii czujecie ssanie w żołądku, czas zdradzić przepis na pancakes.

Przygotujcie:

- 2 szklanki mąki pszennej,

- 1,5 szklanki mleka,

- dwa jajka,

- 3 łyżki masła,

- 2 łyżki cukru trzcinowego,

- 2 łyżki proszku do pieczenia,

- szczyptę soli oraz dodatki, z którymi chcecie podać amerykańskie naleśniki. Może to być klasyczny syrop klonowy i świeże owoce, np. jabłka, lub miód, dżem, roztopione masło – co, kto lubi.

Przygotowanie pancakes zacznij od roztopienia masła – w płynnej postaci będzie je łatwiej połączyć z innymi składnikami ciasta. W misce wymieszaj mleko i jajka, dodaj do nich masło i wszystkie suche składniki. Masa ma być gęsta, jednolita i pozbawiona grudek. Mieszamy, mieszamy! Jest jeszcze opcja druga, typowo amerykańska, czyli wszystkie składniki od razu umieszczamy w blenderze i nie wysilamy swoich mięśni.

Jeśli zależy Wam na słodszych naleśnikach amerykańskich, to jest ten moment, w którym możecie dodać do nich cukier waniliowy.

Photo by Maria Mekht on Unsplash
Photo by Maria Mekht on Unsplash

Jak zrobić pancakes – sposób

Na teflonowej patelni roztapiamy masło i formujemy placuszki. Powinny mieć one około 10-15 cm. Smażymy je do momentu, w którym na ich powierzchni pojawią się pęcherzyki powietrza. Wówczas przewracamy je na drugą stronę. W tym celu używamy szerokiej drewnianej łopatki lub specjalnej służącej do przewracania dań na patelni.

Z podanego przepisu na pancakes wyjdą pulchne i delikatne placuszki. Efektowne podanie pancakes to torcik, oblany syropem i przystrojony owocami. Pamiętajcie jednak, że tak, jak wspomnieliśmy na wstępie, amerykańskie naleśniki, nie stanowią przekąski fit. Jedna sztuka waży około 133 gramów, co daje nam 205 kalorii, 6 gramów białka, 9 gramów tłuszczu i 25 gramów węglowodanów. A do tego dochodzą jeszcze słodkie dodatki. Oczywiście, nie musicie martwić się o sylwetkę, o ile nie zaczniecie serwować takiego śniadania na co dzień.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także