Jak zrobić steka na grillu? – 12 złotych porad od Masterów BBQ

Przygotowanie perfekcyjnego steka z grilla to zarówno sztuka, jak i… nauka. Nawet najlepsi szefowie kuchni musieli poświęcić trochę czasu na opanowanie tej umiejętności. Dziś jednak zdradzają swoje sekrety i dzielą się z Tobą swoją wiedzą, dzięki czemu możesz stać się mistrzem steków w swoim domu!

#1 Odwiedź rzeźnika

Chociaż kawałki soczystej wołowiny znajdziesz też w marketach to spróbuj odwiedzić sklep mięsny, który oferuje bardzo dobrą jakość swoich produktów. Jeśli jednak wybierasz mięso z supermarketu upewnij się, że nie jest ono nieświeże lub „przeleżane”: nie może być brązowe a po wykonaniu testu palca powinno wrócić do swojej pierwotnej formy.

źródło: Freepik

#2 Wybierz odpowiedni kawałek

źródło: Pinterest

Mówi się, że najlepszym mięsem na steka jest takie, które…nie było używane, czyli z części zwierzęcia, która nie było mocno eksploatowana.
Fantastycznie sprawdzi się antrykot, rostbef i polędwica. Bardzo ważnym elementem jest też tłuszcz. Wybierz taki kawałek, który ma piękną, marmurkową strukturę. Delikatne włókna tłuszczu oznaczają, że zwierzę hodowane było w spokojnych i zrównoważonych warunkach, przez co jego mięso będzie lepsze.

Z rostbefu możemy uzyskać steki T-bone, czyli takie z kością, bardzo popularne w Stanach.
Polędwica zaś jest mięsem bardzo smacznym, delikatnym i mało tłustym, przez co trudniej będzie ją przygotować.
Najlepszym mięsem na przygotowanie soczystego steka będzie antrykot. To właśnie z niego powstają steki „rib-eye”. Posiada on charakterystyczne „oczko” z tłuszczu, dzięki czemu nasz stek będzie soczysty.

#3 Pozwól mu się rozgrzać

Na godzinę przed przygotowaniem wyjmij steka z lodówki i pozwól mu złapać temperaturę pokojową. Jeśli tego nie zrobisz, możesz niemiło się później zaskoczyć!

źródło: Freepik

#4 Pod żadnym pozorem nie usuwaj tłuszczu!

Chociaż otłuszczone brzegi mięsa mogą nie wyglądać apetycznie to pod żadnym pozorem ich nie usuwaj! Tłuszcz nadaje smak i to właśnie jego kawałki wzbogacają aromat mięsa.

źródło: Freepik

#5 Sól, sól i jeszcze raz sól

Pewnie spotkałeś się ze stwierdzeniem, że nie należy solić mięsa przed wrzuceniem go na ruszt. To trochę prawda i trochę kłamstwo. Dlaczego? Sól pozwala zachować wodę, przez co mięso będzie bardziej soczyste. Jednak jeśli chcesz uniknąć nieco twardszej zewnętrznej części: posól kawałek steka na kilka godzin przed przygotowaniem. Gdy wrzucisz tak przygotowane mięso na ruszt uzyskasz fantastyczną skórkę.

źródło: Pinterest

#6 Marynata? Komu to potrzebne?

Zapomnij o marynowaniu mięsa. Wystarczy, że delikatnie posmarujesz je olejem. Przyprawy? Sól i grubo mielony pieprz. Nic więcej, w prostocie siła.

#7 Czysty grill to podstawa

Bez względu na to, co wrzucasz na ruszt, pamiętaj o czyszczeniu grilla. Nie ma nic gorszego niż zwęglony posmak lub stary tłuszcz na świeżym kawałku steka. Gdy będzie już czysty, posmaruj ruszt delikatnie olejem, zanim się rozgrzeje.

źródło: Freepik

#8 Porządnie rozgrzej ruszt

Przez ok. 30 min pozwól grillowi się porządnie rozgrzać. To właśnie dzięki temu kawałki mięsa szybko się zamkną i uzyskasz pysznego, soczystego steka.

źródło: Freepik

Pomysłowym trikiem, który super sprawdza się do szybkiego rozpalania grila jest – starter z opakowania po jajkach.

Powkładaj węgielki w opakowanie i polej je rozpałką. Pudełko po podpaleniu podtrzymuje płomień, dzięki temu, węgielki mają czas, by zacząć się palić.

#9 Nie zgaduj, użyj termometra

Jeśli nie posiadasz termometra do mięsa to najwyższy czas zaopatrzyć się w niego. Przyda Ci się nie tylko podczas grillowania.
Dzięki niemu łatwo sprawdzisz stopień wysmażenia mięsa:
Medium rare: 55°C do 60°C
Medium
60°C do 65°C
Medium well
65°C do 70°C
Well done
70°C i więcej

źródło: Pinterest

Termometra brak a stek czeka? Odpal stoper!
Stek medum rare potrzebuje 3-4 minuty z każdej strony, 4-6 minut dla średniowysmażonego. Jeśli lubisz krwiste steki to wystarczą zaledwie 2 minuty dla każdej ze stron.

#10 Nigdy nie przewracaj steka z pomocą widelca

Chociaż pewnie nie raz będzie Cię kusiło żeby sięgnąć po widelec albo szpikulec do mięsa: nie rób tego. Przez powstałe otwory będą uciekać soki i w rezultacie Twój stek będzie wysuszony i gumowaty. Do przewracania użyj łopatek lub szczypiec.

źródło: Giphy

#11 Bądź cierpliwy

Nie przeciągaj mięsem po grillu i nie obracaj go co chwila na ruszcie. Kiedy już skończy się jego czas grillowania pozwól kawałkowi mięsa odpocząć na talerzu kilka minuty. Wtedy wszystkie struktury się zamkną i mięso będzie idealne.

źródło: Freepik

#12 Kiedy stek już wyląduje na talerzu…

Gotowe! Stek czeka na talerzu.
Jeśli chcesz jeszcze bardziej podkreślić jego smak podaj do niego lampką czerwonego wina.
Połóż też na nim kawałek masła z dodatkiem czosnku, żeby jeszcze pogłębić swoje doznania smakowe.

źródło: Tenor

Mamy nadzieję, że te rady pomogą Wam podczas następnego grillowania. Jaki stopień wysmażenia lubicie najbardziej?


Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×