PrzepisKultowa zupa sprzed lat, dziś już zapomniana. Jadłeś ją kiedyś?

Kultowa zupa sprzed lat, dziś już zapomniana. Jadłeś ją kiedyś?

Kultowa zupa sprzed lat, dziś już zapomniana. Jadłeś ją kiedyś?
Ewa
12.04.2022 13:23, aktualizacja: 13.04.2022 12:36

Wodzionka – przepis, składniki, wykonanie. Skąd pochodzi Wodzionka? Czym jest? To kultowa śląska, którą zajadały się całe pokolenia (nie tylko Ślązaków). Jak ją zrobić? Mamy dla Ciebie szybki i prosty przepis.

Prawdziwa wodzionka – jaka powinna być? Skąd pochodzi?

Wodzianka występuje w wielu odmianach, ale w każdej podstawą są chleb i wrzątek. Maciej E. Halbański w swoim Leksykonie sztuki kulinarnej podał następującą definicję wodzianki: zupa przyrządzona z czerstwego chleba pokrajanego w kostkę, zalanego wrzątkiem, z dodatkiem roztartego z solą czosnku i tłuszczu, najlepiej smalcu ze skwarkami

Śląska wodzionka to niegdyś zupa dnia powszednio, a wychowały się na niej całe pokolenia. Jest najlepszym dowodem na to, że z prostych składników może powstać naprawdę smaczne danie.

Jest symbolem skromności i oszczędności, a także szacunku do chleba- zamiast wyrzucać czerstwe pieczywo dawało mu się drugie życie. Wodzianka serwowana była również na śniadanie, w czasie późnej jesieni i zimy, uznawana była też za danie postne.

Śląskie wodzianki wpisane na Listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez polskie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Co ciekawe, popularna jest zarówno "wodzionka" jak i "wodzianka".

Piosenka o wodzionce

Kultowa zupa doczekała się również piosenki. Imponująca liczba ponad 2,5 miliona wyświetleń świadczy o jednym – to był hit!

Jak zrobić wodzionkę – składniki

Przepis na wodzionkę – to tania i szybka zupa. Może nie należy do najlżejszych i najmniej kalorycznych dań, ale raz na jakiś czas można skusić się na takie danie.

Potrzebujesz:

  • 2 kromki czerstwego chleba
  • 1 łyżka smalcu (ze skwarkami lub bez)
  • 1 ząbek czosnku
  • sól, pieprz do smaku

Śląska wodzianka – szybki przepis i wykonanie krok po kroku

Jak zrobić wodzionkę? Przepis na śląską zupę. Czerstwe pieczywo pokrój w niedużą kostkę, wielkości jednego kęsa. Przełóż do głębokiego talerza, dodaj rozgnieciony lub drobno posiekany czosnek i smalec. Całość zalej wrzątkiem i zamieszaj. Dopraw do smaku. Niektórzy do doprawienia używają maggi w płynie lub przyprawy uniwersalnej. Zamiast wrzątku można użyć również bulionu lub rosołu, który został z poprzedniego obiadu. W wersji na bogato możesz dodać też podsmażony boczek.

Smacznego!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także