PoradyOgórki kiszone zalewamy zimną czy gorącą wodą? Raz na zawsze rozwiewamy wątpliwości

Ogórki kiszone zalewamy zimną czy gorącą wodą? Raz na zawsze rozwiewamy wątpliwości

Jaką wodą zalewać ogórki? Gorącą, czy zimną? - Pyszności; Foto: Canva.com
Jaką wodą zalewać ogórki? Gorącą, czy zimną? - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka
24.07.2022 08:59, aktualizacja: 15.09.2023 14:00

W internecie znajdziemy wiele przepisów na ogórki kiszone. Często proces ich przygotowania różni się od siebie. Jedni zalewają warzywa gorącą, a inni zimną wodą. Kto w takim razie ma rację? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Przetwory domowe - ogórki kiszone

Słoik z ogórkami- Pyszności; Foto: Pixabay.com
Słoik z ogórkami- Pyszności; Foto: Pixabay.com

Ogórki kiszone, jak sama nazwa wskazuje, powstają w wyniku procesu kiszenia. Polega on na namnażaniu się odpowiednich bakterii, które następnie przeprowadzają fermentację mlekową. W wyniku tego procesu powstają m.in. kwas mlekowy.

Wszyscy miłośnicy ogórków kiszonych znają przynajmniej jeden przepis na te pyszne przetwory. Okazuje się, że przepis przepisowi nierówny. Procesy przygotowania ogórków często nieco różnią się od siebie. Wielu z nas zalewa warzywa gorącą wodą. Natomiast inni wypełniają słoiki zimną wodą. W takim razie jakiej wody powinniśmy używać?

Jaką wodą zalewać ogórki?

Ogórki kiszone - Pyszności; Foto: Canva.com
Ogórki kiszone - Pyszności; Foto: Canva.com

Gorącą, czy zimną? Jaką wodą  zalewać ogórki? Okazuje się, że najlepiej użyć wody o temperaturze 20 stopni Celsjusza. Jest to zalecane ze względu na kilka kwestii, takich jak:

  • wartości odżywcze ogórków

Jeśli zamiast gorącej wody, zalejesz ogórki tą o temperaturze 20 stopni Celsjusza, to zachowasz więcej składników odżywczych znajdujących się w warzywach. Dotyczy to również dodatków takich jak chrzan, czy czosnek.

  • rozwój bakterii

Woda o takiej temperaturze tworzy idealne warunki do rozwoju pożytecznych bakterii mlekowych. To właśnie one odpowiedzialne są za przeprowadzanie fermentacji mlekowej.

  • rozpuszczenie soli

Sól o wiele szybciej rozpuści się w wodzie o temperaturze 20 stopni Celsjusza, niż w zimnym płynie. Poza tym, polecamy zalewać ogórki niezbyt twardą wodą, odznaczającą się niską zawartością żelaza. Jeśli stosujemy wodę chlorowaną, należy ją uprzednio przegotować.

Ile soli należy dodać do ogórków?

Najlepiej dodać jedną łyżkę soli na 1 litr roztworu. Najczęściej do kiszenia ogórków stosuje się sól kamienną. Zawarte w niej sole mineralne wzbogacają nasze przetwory. Pamiętajmy, aby nie wybierać produktu z dodatkiem substancji zbrylających! Czytajmy dokładnie etykiety.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować niezawodną surówkę z marynowanej marchewki krok po kroku. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do dań obiadowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także